BRUKSIZM

Bruksizm jest odruchem parafunkcjonalnym, spowodowanym odruchem przeżuwania, które normalnie jest kontrolowane przez mózg. Polega za zgrzytaniu zębami w bardziej lub mniej świadomy sposób, co pobudza napinanie się mięśnia żwacza, ale również wielu innych mięśni, które biorą udział w procesie żucia.

Jest to jeden z najczęstszych zaburzeń snu, ale może również występować w dzień. Nie jest to choroba dobrze poznana, ale bardzo rozpowszechniona wśród populacji na całym świecie. Bruksizm może być spowodowany nieprawidłową pracą mięśnia żwacza, mięśni skrzydłowych lub skroniowych, lub może być wywołany przez zespół różnych czynników.

Bruksizm wymaga oceny stomatologicznej, której celem jest weryfikacja schorzenia oraz ustalenie nasilenia objawów. W gabinecie stomatologicznym jest wykonywany odlew a na jego podstawie szyna relaksacyjna. Stomatolog ocenia również zgryz i ewentualnie poddaje go weryfikacji. Bruksizm może mieć poważne skutki: problemy z kręgosłupem, wzrokiem, słuchem, bóle głowy. Leczenie bruksizmu jest wieloetapowe i wielospecjalistyczne. Często konieczne jest zastosowanie toksyny botulinowej w celu relaksacji nadmiernie napiętych i aktywnych mięśni.

Te zabiegi w tym POMOGĄ
Informacje +48 668 793 039