PAJĄCZKI NA NOGACH

Teleangiektazje kończyn dolnych są defektem estetycznym bardzo rozpowszechnionym w krajach uprzemysłowionych. Według niektórych statystyk, aż 80% populacji kobiet jest dotknięta wspomniana patologią. Ten defekt estetyczny, na który skarży się wielu pacjentów, jest obiektem dużego zainteresowania medycyny estetycznej i naturalnie, chirurgii naczyniowej.

 

Teleangiektazje na kończynach dolnych mogą być łagodzone dzięki:

  • terapii uciskowej – elastyczne pończochy są elementem podstawowym w ograniczeniu powstawania nowych rozszerzonych naczynek krwionośnych. Jeśli na nogach nie występują znaczące żylaki, obrzęki lub inne schorzenia wynikające z poważnej choroby żylnej, która powinna być koniecznie leczona przez chirurga naczyniowego, można zalecić noszenie pończoch elastycznych o stopniowej kompresji średnio ok 12 mmHg. Jeśli problem jest poważniejszy, można stosować nawet pończochy o kompresji 18 mmHg. Jeśli natomiast występują żylaki bardzo widoczne, należy przeprowadzić dokładne badanie układu żylnego kończyn dolnych przy użyciu kolorowego Duplex-Dopplera do badania żył oraz udać się na konsultacje do specjalisty chirurga naczyniowego lub angiologa, który zaplanuje właściwe leczenie.
  • leczeniu wzmacniającemu ścian żył – poprzez stosowanie leków doustnych lub iniekcje do światła naczynia
  • leczeniu miejscowemu – przy zastosowaniu substancji wzmacniających ściany żyły
  • odpowiedniemu stylowi życia – energiczne marsze
  •  podwyższeniu nóżek łóżka od strony nóg o ok. 5-10 cm (lepszy sposób od poduszki pod materacem).

 

Teleangiektazje kończyn dolnych mogą być korygowane poprzez:

  • skleroterapię: skuteczna przy zamykaniu rozległych gałęzi żylnych, zarówno niebieskich, jak i czerwonych, jak również w leczeniu naczyń zarówno większych, jak i tych o średnicy nawet 1 mm. Mniej skuteczna jest w przypadku tzw. mattingu – naczynek dość małych i czerwonych, powstałych często po większych zabiegach skleroterapii lub po zabiegach chirurgicznych
  • laseroterapię przeskórną: skuteczna w przypadku małych naczynek, przede wszystkim czerwonych i przy „mattingu”. Osobiście używam lasera Nd/Yag wytwarzającego fale o długości 1064 nm oraz lasera 532 KTP który może być zastosowany, aczkolwiek jest on wskazany raczej w przypadku kuperoz oraz naczynek na twarzy.
  • tylko terapię uzupełniającą doustną lub miejscową
  • niepoddające się korekcji!

 

Leczymy teleangiektazje i nie zmieniamy genów pacjentów, a jedynie miejscowo korygujemy defekt naczyniowy. Jeśli u pacjenta występują skłonności do powstawania rozszerzonych naczynek na nogach, naczynka po jakimś czasie pojawią się ponownie. Pacjent, który cierpi na tę przypadłość, będzie musiał co jakiś czas poddawać się zabiegom.

 

Te zabiegi w tym POMOGĄ
Informacje +48 668 793 039