ROZSTĘPY

Czym właściwie są rozstępy? Zmianą skórną, jej uszkodzeniem, zniszczeniem?

Rozstępy
Rozstępy

Rozstępy – linijne zmiany zanikowe, częściej powstają u kobiet zwłaszcza w ciąży, w czasie szybkiego przyrostu masy ciała i wzrostu u młodzieży oraz po długotrwałej kortykosteroidoterapii miejscowej lub doustnej.

Dlaczego powstają – jakie mechanizmy zachodzące w skórze mają na to wpływ?

Etiologia – czynniki hormonalne, mniejsza elastyczność włókien sprężystych skóry prawdopodobnie o charakterze wrodzonym. Najczęściej występują na skórze klatki piersiowej, brzucha, na udach i pośladkach. Zmiany mają charakter linijnych zaników skóry wywołanych spontanicznym napływem komórek prozapalnych i następowego ścieńczenia i zaniku naskórka oraz granicy skórno-naskórkowej oraz zaniku włókien sprężystych. Proces jest zapoczątkowany w miejscach największego naprężenia skóry.

Rozstępy mogą również powstawać w Chorobie Cushinga (nadmierna produkcja kortyzolu) oraz Zespole Marfana (genetyczna wada prowadząca do zmniejszenia elastyczności skóry i uszkodzenia tkanki podskórnej).

Podobno jeśli przyszła mama stresuje się w ciąży, będzie miała więcej rozstępów, niż ta, która podchodzi do życia na luzie. Czy to prawda?

Wysoki poziom estrogenów w ciąży nasila poziom kortyzolu i odwrotnie, układ działa na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Poziom kortyzolu znacznie rośnie w czasie stresu i choć są to wahania dosłownie chwilowe to wpływają negatywnie na skórę. Kortyzol osłabia i zmniejsza ilość włókien elastycznych.

A jak duży wpływ na tworzenie się rozstępów mają hormony?

Określa się, że największy. Nic tak nie pobudza rozstępów jak estrogeny w ciąży lub  w czasie antykoncepcji hormonalnej.

Kratery, wyżłobienia, koryto rzeki na skórze. Kobiety często określają tak swoje rozstępy, ale ile wspólnego mają one z faktycznym wyglądem tych zmian?

Rozstępu jak wcześniej pisałem mają charakter zanikowy więc istotnie można je tak określić. Jest to zazwyczaj zmiana o barwie początkowo różowej a następnie purpurowoczerwonej by po wielu miesiącach przybrać barwę naturalnej skóry. Powierzchnia może być lekko pomarszczona i zapadnięta.

Jak długie mogą być rozstępy?

Od kilku do nawet kilkudziesięciu centymetrów, szerokość sięga zwykle od 1 do 10 mm. Dawno temu konsultowałem nastolatkę po guzie mózgu i ponad 1,5 rocznej kortykosteroidoterapii. Jej rozstępy miały długość do 50 cm i szerokość 1-3 cm.

Czy to prawda, że skłonność do rozchodzenia się skóry jest dziedziczna?

Tak. Skłonność do zaniku włókien elastycznych skóry i zmniejszenia ich sprężystości jest dziedziczna.

Podobno rozstępy ma dziś nawet 90 proc. ciężarnych.  Z czego to wynika? Czy skóra dzisiejszych 20, 30 latek jest słabsza,  niż ich mam lub babć?

Rozstępy występują u 90% kobiet w ciąży, 70% dorastających dziewcząt i 40% dorastających mężczyzn (przede wszystkim uprawiających sporty siłowe). Stwierdzono, że rozstępy rozwijają się łatwiej w skórze, która ma wysoką zawartość twardego usieciowanego kolagenu, co ma miejsce we wczesnej dorosłości. Do tego istotnie często cechy zmniejszonej elastyczności skóry pojawiają się w na pewnym etapie pokolenia i dalej są przekazywane jako skłonność która jest obecnie indukowana przez wszechobecny stres.

Czy kobieta, która w ciąży przyjmuje progesteron, będzie bardziej narażona na rozstępy?

Tak. Progesteron również powoduje pogorszenie właściwości włókien elastycznych.

Co powinna jeść przyszła mama, żeby zmniejszyć ryzyko pojawienia się rozstępów? Czy dieta bogata w cynk ma sens?

Dieta powinna być zbilansowana. W związku z czynnikami nasilającymi rozstępy należy unikać szybkich przyrostów masy ciała. Należy stosować suplementy diety zawierające duże ilości cynku, witaminy C oraz E. niektóre opracowania podają jako czynnik łagodzący rozstępy i zapobiegający im spożywanie glukozaminy (preparaty na stawy).

Czy skóra z rozstępami sama się zregeneruje?

Nigdy. Rozstępy z czasem mogą być mniej widoczne ale nie znikną. Potrzebne są zabiegi i odpowiednie kosmetyki. Naświetlania IPL i LED oraz przebudowa laserem CO2 i Erbowym; kremy z retinoidami, mezoterapia igłowa oraz głęboka mikrodermabrazja to skuteczne metody usuwania rozstępów.

Większość kobiet w ciąży jest przekonana, że jeśli rozstępy mają się pojawić, to na pewno tak będzie, i żadna profilaktyka nie ma sensu. Czy to prawda?

Nie. Zawsze należy odpowiednio dbać o skórę. Nawet jeśli się pojawią to przy odpowiedniej pielęgnacji będzie ich znacznie mniej. Jeśli nic nie zrobimy jedynie pogorszymy stan.

W ciąży jednym z zalecanych sposobów profilaktyki jest stosowanie odpowiednich kremów. Jakie składniki powinny zawierać, by faktycznie działały?

Ekstrakty owocowe zawierające kwasy owocowe z grupy AHA oraz skoncentrowane wyciągi z soków owoców wykazuje działanie keratoliczne, odpowiedzialne za efekt biodermabrazji delikatne złuszczanie warstwy zewnętrznej naskórka. Spłyca rozstępy oraz wyrównuje koloryt skóry w miejscu ich występowania. Skoncentrowany kompleks witaminowo-proteinowy pobudza produkcje kolagenu i elastyny, zwiększa spójność skóry przyczyniając się do zanikania rozstępów i zapobieganiu ich ponownemu wystąpieniu.

Olej bawełniany hamuje utratę wody z naskórka, silnie odżywia, nawilża i zmiękcza. Kwas foliowy wykazuje silne właściwości regenerujące. Witamina E zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry jako naturalny czynnik przeciwrodnikowy.    Fitokompleks (zawierający aminokwasy, saponiny i alkaloidy np. kofeinę) – przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, wyszczupla i dotlenia. Olej bawełniany – hamuje utratę wody z naskórka, silnie odżywia, nawilża i zmiękcza.

Peptydy wspomagają odbudowę skóry, przywracając jej odpowiednie napięcie, elastyczność i sprężystość. Masło Shea – ma właściwości łagodzące i zmiękczające.

Ważne jest by kremy stosować już od II trymestru i regularnie 2xdziennie.

W przypadku licznych znamion na skórze często zaleca się przyszłym mamom wizyty u dermatologa, najlepiej jeszcze na początku ciąży, w celu ustalenia najlepszych metod profilaktyki. Czy na podobną wizytę powinny zgłaszać się również panie, które jeszcze przed ciążą miały rozstępy?

Taka wizyta nie jest konieczna. Profilaktyka polega jedynie na pielęgnacji. Teoretycznie można wykonywać zabiegi np. mezoterapii igłowej na skórze zdrowej w okolicy gdzie mogą pojawić się rozstępy ale oczywiście takich metod nie praktykuje się. Zgłaszamy się do lekarza jeśli nie radzimy sobie z pojawiającymi się rozstępami ale w czasie dojrzewania, po ciąży i karmieniu piersią. Wtedy lekarz może zaproponować zabiegi jak powyżej.

Co powinna zrobić kobieta w ciąży, gdy pewnego dnia zauważy na skórze czerwone kreski?

Po prostu trzeba wzmóc pielęgnację kremem i stosować nie 2 a 4xdziennie. Czasami rozstępy pojawiają się dosłownie w ostatnich kilkunastu dniach przed porodem. Ma to oczywiście związek z radykalna zmianą w gospodarce hormonalnej.

Te zabiegi w tym POMOGĄ
Informacje +48 668 793 039