USUWANIE TATUAŻY

Tatuaże są wykonywane na całym świecie od wieków. W przeszłości oznaczały przynależności plemienne lub rodzaj pełnionej w grupie funkcji. Dzisiaj wciąż pełnią taką rolę choć wiele osób wykonuje tatuaż w celu upiększenia ciała.

Tatuowanie polega na głębokim, śródskórnym wstrzyknięciu nierozpuszczalnego barwnika, który zostaje pochłonięty przez komórki żerne pozostające w tym samym miejscu do momentu wykonania zabiegu usuwania.

Tatuaż powinna wykonywać tylko osoba wykwalifikowana. Wynika to z możliwości zaistnienia powikłań związanych z gojeniem skóry.

Przy wyborze studia tatuażu należy dochować staranności w sprawdzeniu:

  • kwalifikacji tatuującego,
  • warunków higieny w studiu,
  • używanych akcesoriów (sprzęt i barwniki)

W CZASIE ZABIEGU ISTNIEJE RYZYKO ZAKAŻENIA GROŹNYMI WIRUSAMI, TAKIMI JAK HIV, HBV CZY HCV!!!

Salon tatuażu powinien używać wyłącznie sprzętu jednorazowego (igieł do urządzenia nakłuwającego skórę i wprowadzającego barwniki), zaś sam zabieg powinien być przeprowadzany w zmienianych przy każdym kliencie jednorazowych, chirurgicznych rękawiczkach. Istotną sprawą jest także używanie jednorazowych pojemniczków na tusz, by nie przenieść niebezpiecznych drobnoustrojów do naczynia z tuszem używanego do następnych zabiegów.

Żaden tatuaż, nawet tatuaż permanentny, nie trwa wiecznie. Związane jest to z wchłanianiem barwnika przez skórę, procesami wymiany komórek, jak również zmianami w rozciągłości skóry powodującymi nieznaczne zniekształcenia. Chęć usunięcia tatuażu pojawia się z różnych powodów. Często jest to: rodzaj pracy, zniekształcenie z czasem, zmiana upodobania co do wzoru oraz czynniki chorobowe (np. alergia na barwnik). Przed zabiegiem można poradzić się specjalisty, w których miejscach najlepiej wykonać tatuaż.

W latach 60 tych po raz pierwszy wykorzystano laser w celu usunięcia tatuażu.

Obecnie stosuje się 2 metody:

  • nieselektywne usuwanie wraz z tkanką laserem CO2
  • selektywna fototermolizę z użyciem wysokoenergetycznego lasera typu Q-switch.

Zastosowanie laseroterapii pozwala na usunięcie tatuażu bez pozostawienia blizny.

 

Te zabiegi w tym POMOGĄ
Informacje +48 668 793 039