ZMARSZCZKI
Zmarszczki pojawiają się niezależnie od wieku i płci. Ich rodzaj, umiejscowienie i głębokość są zależne również od rodzaju cery (sucha, tłusta), jej grubości (mięsista, pergaminowa) oraz ekspresyjności i mimiki. Zmarszczki pojawiają się w wyniku utraty elastyczności i możliwości podtrzymujących stelażu kolagenowego. Wieloletnia praca mięśni twarzy powoduje powstanie początkowo drobnych i następnie coraz głębszych i bardziej widocznych zmarszczek. Brak ingerencji doprowadza do ich utrwalenia w takim stopniu, że zachodzi konieczność wykonania różnych zabiegów wzmacniających się nawzajem (toksyna botulinowa, kwas hialuronowy, biostymulatory).
W celu ich usuwania stosuje się w zależności od wieku:
- toksynę botulinową
- kwas hialuronowy
- kwas polimlekowy
- hydroksyapatyt wapnia
- polikaprolakton
- lasery
- peelingi
Wybór metody i substancji zależy od charakteru zmarszczek i wynika z umiejętności lekarza kwalifikującego do zabiegu. Należy pamiętać, że zazwyczaj toksyna botulinowa najlepiej sprawdza się u osób młodych i w średnim wieku, często stosuje się metody łączone w zabiegach na zmarszczki.
Każdy wybór metody usuwania zmarszczek powinien być indywidualnie dobrany do pacjentki tak by efekty spełniły jej oczekiwania i przyniosły ewidentną poprawę wyglądu.
Przy wyborze gabinetu powinno brać się pod uwagę nie tylko cenę, ale też renomę i umiejętności lekarza potwierdzone certyfikowanymi kursami. Tylko rozsądny wybór lekarza wykonującego zabiegi daje pewność uniknięcia powikłań. W czasie zabiegu należy zwracać uwagę na jakość preparatów potwierdzoną certyfikatami medycznymi. Powyższe zasady pomagają wykluczyć najczęstsze powikłania:
- asymetrie pozabiegowe,
- ropnie,
- martwice,
- reakcje alergiczne,
- brak efektu po zabiegu.
Zabieg medycyny estetycznej powinien być poprzedzony wnikliwym badaniem stanu cery oraz ogólnego wyglądu twarzy.
W czasie badania najlepsze efekty daje współpraca z systemem komputerowym pozwalającym na obiektywną ocenę wyglądu obejmującą również stan nawilżenia cery, głębokości porów, obecności uszkodzeń posłonecznych UV, ilości i głębokości zmarszczek, uszkodzenia i rozszerzenia naczyń krwionośnych.