Specjalista dermatolog o zabiegach osoczem bogatopłytkowym
OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE
Osocze bogatopłytkowe jest stosowane w medycynie z powodzeniem od ponad dekady. Terapia opiera się na zastosowaniu koncentratu płytek odwirowanej krwi pobranej od pacjenta tuż przed podaniem. W czasie minionych lat obserwacji jednoznacznie wykazano, że koncentrat czynników wzrostu:
- Poprawia/przyspiesza gojenie
- Zmniejsza ryzyko wystąpienia zakażenia w czasie skomplikowanych i długotrwałych zabiegów operacyjnych
- Poprawia przebudowę tkanek
- Zapobiega włóknieniu blizn
- Pobudza namnażanie komórek
- Przyspiesza przebudowę w obrębie tkanek miękkich
Ze względu na dużą wszechstronność koncentrat bogatopłytkowy wykorzystuje się w chirurgii ogólnej, plastycznej, szczękowej, urazowej oraz dermatologii i medycynie estetycznej. Zabieg jest bezsprzecznie bezpieczny, niealrgizujący, ponieważ wykorzystuje osocze autologiczne pacjenta. Badania skuteczności zabiegów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego wykazały również dużą skuteczność w schorzeniach związanych z wypadaniem włosów.
W pierwszym etapie pobierana jest niewielka ilość krwi z żyły do specjalnej probówki, którą poddaje się wirowaniu w przystosowanej do zabiegu wirówce. W ciągu kilku minut następuje oddzielenie erytrocytów i leukocytów od osocza zawierającego płytki krwi. Do probówki, tuż przed wykonaniem zabiegu, dodaje się specjalny odczynnik, który aktywuje trombocyty (następuje uwolnienie czynników wzrostu). W ten sposób uzyskuje się preparat, w skład którego wchodzi osocze bogatopłytkowe.
Zabieg trwa około 30 minut i wywołuje niewielki rumień i obrzęk w obrębie obszaru podania.