Cellulit na celowniku cz. 5
Dzisiejszy odcinek serii „Cellulit na celowniku” poświęcimy w całości podstawom zdrowej diety oraz podamy kilka przepisów na zerwanie z jej monotonią.
Różne źródła zapewniają nas o sprawdzonych i jedynie skutecznych dietach, które mają nam zagwarantować ciało bez śladu cellulitu. Wiele z nich jest mało racjonalnych i chociaż stosując je tracimy wagę, to jednak pozbawiamy nasz organizm ważnych składników odżywczych. Drastyczne diety mogą przynieść i zazwyczaj przynoszą spektakularne efekty w krótkim czasie, ale rezultaty te nigdy nie okazują się trwałe.
To nie powód do zniechęcenia, bo jest sposób, który pozwoli redukować i kontrolować cellulit poprzez korygowanie sposobu odżywiania. Podstawowym warunkiem takiej diety jest dostarczenie organizmowi maksymalnej ilości składników odżywczych przy minimalnej wartości kalorii oraz ograniczenie produktów wysokokalorycznych i zawierających dużo tłuszczu (o czym pisaliśmy w poprzedniej części). Wystarczy przestrzegać kilku zasad, poświęcając trochę swojego czasu na kontrolowanie spożywanych pokarmów. Sekretem powodzenia każdej diety jest stopniowa zmiana spożywanego jedzenia i unikanie podejmowania radykalnych kroków z dnia na dzień. Stopniowo zastępuj jedne produkty drugimi, tymi zdrowszymi. Potrawy smażone zamień na pieczone lub z rusztu, mleko tłuste – odtłuszczonym, tłuste miso – chudym, cukier i słodycze – owocami, kawę – sokami z owoców i naparami, a zwykłą sól – solą morską lub świeżymi ziołami i przyprawami.
Ta stopniowa zmiana wpłynie korzystnie na Twoje samopoczucie, organizm zaakceptuje zmiany, które wprowadzisz, a w rezultacie zmotywuje Cię to do kontynuowania rozpoczętych wysiłków. W zmianie odżywiania konieczna jest cierpliwość i konsekwencja, bo tylko wówczas wygramy walkę z cellulitem. Do diety należy dorzucić aktywność fizyczną, która wspomoże nasze działania. Najważniejsze jest to, aby wyrobić w sobie nawyk racjonalnego i zdrowego odżywiania w połączeniu z aktywnym trybem życia.
Aby nasza dieta nie stała się monotonna podajemy kilka pysznych przepisów, z których można skorzystać zarówno w porze śniadaniowej, jak podczas obiadu i kolacji.
SAŁATKA Z OWOCÓW LEŚNYCH
100 g porzeczek
100 g malin
100 g truskawek
40 g gotowanych jabłek
250 g naturalnego jogurtu
40 g płatków owsianych
Cynamon
Przygotowanie:
Umyj owoce; duże truskawki przekrój na pół. Wrzuć owoce do miseczki, dodaj jogurt, gotowane jabłka oraz cynamon do smaku. Na końcu wsyp płatki owsiane.
MUSLI Z CYTRUSAMI
60 g musli
250 g kefiru
1 pomarańcza
½ grejpfruta
15 g posiekanych pistacji
Przygotowanie:
Obierz pomarańczę i grejpfruta, podziel je na cząstki i usuń skórki. Wymieszaj musli z kefirem, dodaj owoce i całość posyp posiekanymi pistacjami.
RÓŻOWY KOKTAJL Z KEFIREM
250 g kefiru
100 g malin
40 g gotowanych jabłek
150 ml wody mineralnej
wanilia
Przygotowanie:
Umyj maliny i wymieszaj je z kefirem, wodą oraz gotowanym jabłkiem. Całość zmiksuj i posyp wanilią.
SAŁATKA TROPIKALNA
2 kiwi
¼ ananasa
100 g winogron
250 g twarogu
40 g gotowanych jabłek
100 ml soku z pomarańczy
20 g posiekanych migdałów
Przygotowanie:
Obierz i pokrój kiwi oraz ananasa. Umyj winogrona i zdejmij z nich skórkę, usuń pestki, a następnie przekrój na pół. Wymieszaj twaróg z gotowanych jabłkiem, sokiem z pomarańczy i połową migdałów. Dodaj owoce i ponownie wymieszaj. Całość posyp resztą migdałów.
MAKARON ZE SZPARAGAMI
120 g makaronu pełnoziarnistego
100 g szparagów zielonych
½ papryki
rukola lub mniszek lekarski
15 g posiekanych orzechów włoskich
30 g startego koziego sera
oliwa z oliwek
cukier
sól, biały pieprz
Przygotowanie:
Umyj szparagi i odetnij dolną twardą część. Pokrój je na duże kawałki. Umyj i pokrój na szerokie paski rukolę lub mniszek lekarski. Oczyść paprykę i potnij ją w kostkę. Makaron ugotuj w posolonej wodzie. Ugotuj szparagi ze szczyptą soli i cukru. Nalej do naczynia żaroodpornego oliwę i włóż do niego paprykę. Następnie dodaj rukolę lub mniszek lekarski, potem szparagi i makaron. Całość przypraw do smaku solą oraz pieprzem, a na wierzchu posyp serem i posiekanymi orzechami. Zapiecz przez kilka minut do momentu roztopienia sera.
ZUPA NA ZIMNO Z SELERA
½ cebuli
seler
pasta miso
pasek wodorostów kombu
oliwa z oliwek
listek laurowy, sól, woda
Przygotowanie:
Zeszklij cebulę na oliwie z odrobiną soli. Dodaj umyty i pokrojony seler oraz listek laurowy i wodorosty kombu. Dolej wody i gotuj przez 20 min. Zmiksuj całość, dodaj pastę miso. Podawaj na zimno, udekorowane kukurydzą.
KARCZOCHY W ZIOŁACH
2 karczochy
1 cytryna
świeże zioła
100 g odtłuszczonego jogurtu
5ml octu jabłkowego
sól, pieprz
Przygotowanie:
Umyj cytrynę, pokrój na plasterki i zagotuj w wodzie. Umyj karczochy i usuń górną, twardą część łusek. Jadalną część ugotuj przez około 20 min. w cytrynowej wodzie. Oczyść i posiekaj zioła, wymieszaj je z jogurtem, octem, solą i pieprzem. Kiedy karczochy będą gotowe, podaj je z przygotowanym osobno sosem.
Wszystkie powyższe przepisy podane są z myślą o dwóch osobach. Zaproś zatem przyjaciółkę, mamę lub koleżankę do wspólnego przygotowywania posiłków i spędźcie razem przyjemny czas na plotkach i gotowaniu. Korzystając z pięknej, letniej pogody, warto również wybrać się z bliską osobą na długi spacer po parku, ogrodzie botanicznym, czy też innym ulubionym miejscu.
W przyszłym tygodniu opowiemy o suplementach spożywczych, pomagających w walce z cellulitem, oraz odpowiemy na pytanie, czy aromaterapia może nas wspomóc w walce z tzw. pomarańczową skórką. Wspomnimy również o naturalnych produktach antycellulitowych. Zapraszamy gorąco do odwiedzania naszej strony!