Czym jest krioterapia ogólnoustrojowa? Jak działa na organizm?
Krioterapia ogólnoustrojowa, czyli leczenie zimnem to popularny zabieg w dermatologii oraz medycynie estetycznej o niezwykle dobroczynnych dla organizmu skutkach. W dzisiejszym artykule opowiemy, jakie wyróżniamy rodzaje krioterapii, jak działa ona na ciało oraz jakie są do niej wskazania i przeciwwskazania.
Co to jest krioterapia ogólnoustrojowa?
Ogólnoustrojowa krioterapia to metoda terapeutyczna, podczas której organizm jest poddawany działaniu ekstremalnie niskim temperaturom — zazwyczaj w zakresie od -110°C do -160°C, co prowadzi do zwężenia naczyń krwionośnych, a następnie do ich rozszerzenia.
Taka terapia zimnem może być przeprowadzana na dwa sposoby: miejscowo i ogólnie. W przypadku krioterapii miejscowej zazwyczaj stosuje się lokalne zimno na określonym obszarze ciała, np. za pomocą specjalnych wkładów chłodzących. Z kolei krioterapia ogólnoustrojowa polega na poddaniu całego organizmu bardzo niskiej temperaturze poprzez krótkie (2-4 minutowe) zabiegi w kriokomorze.
Jak działa krioterapia ogólnoustrojowa na organizm?
Zabieg ten ma na celu pobudzenie naturalnych mechanizmów obronnych organizmu, które mobilizują siły regeneracyjne i poprawiają funkcjonowanie całego ciała, dzięki czemu usprawniona zostaje regeneracja tkanek, a stany zapalne zostają złagodzone. Krioterapia wykazuje także bardzo pozytywne działanie na układ nerwowy.
Krioterapia wywołuje adaptacyjne rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym pobudza krążenie krwi i transport tlenu oraz składników odżywczych do tkanek. Zabieg obniża także napięcie mięśniowe.
Krioterapia ogólnoustrojowa poprawia również funkcjonowanie układu oddechowego. Podczas zabiegu dochodzi do wzrostu wytwarzania adrenaliny, co prowadzi do zwiększenia wentylacji płuc.
Zabieg jest bezbolesny (wykorzystywany podczas krioterapii ciekły azot działa przeciwbólowo) oraz w pełni bezpieczny. Pacjent musi jedynie pamiętać o stosowaniu się do poleceń lekarza — przykładowo nie należy dotykać ścian kriokomory. Po zakończeniu zabiegu należy udać się do szatni celem przebrania się w strój do ćwiczeń — po krioterapii następuje półgodzinna sesja z fizjoterapeutą.
Wskazania i przeciwwskazania do stosowania krioterapii ogólnoustrojowej
Wśród najczęstszych wskazań do krioterapii wymieniamy: reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów oraz stwardnienie rozsiane. Dzięki swojemu pozytywnemu wpływowi na układ krążenia krioterapia dodatkowo wspomaga leczenie żylaków.
Do przeciwwskazań należą przede wszystkim niewydolność krążenia, zaburzenia rytmu serca, a także ciężkie choroby serca.
Do zabiegów krioterapii ogólnoustrojowej zakwalifikuje nas lekarz, który na podstawie szczegółowego wywiadu oraz badań oceni nasz stan zdrowia.
Krioterapia ogólnoustrojowa — czy warto?
Krioterapia ogólnoustrojowa wykazuje niezwykle pozytywne działanie na naczynia krwionośne i jest obecnie jednym z najpopularniejszych zabiegów odnowy biologicznej. Wzmacnia odporność, działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, relaksująco, a także zmniejsza obrzęki. To idealny sposób na podniesienie sprawności zarówno swego ciała, jak i umysłu.
Zapraszamy do skorzystania z zabiegów w kriokomorze w Klinice Pawlikowski, gdzie zajmą się Państwem doświadczeni lekarze dermatolodzy.