Atopowe zapalenie skóry — przyczyny, objawy, leczenie
Atopowe zapalenie skóry, czyli w skrócie AZS, to choroba cywilizacyjna, która zaczyna doskwierać coraz większej liczbie pacjentów na całym świecie. Z atopowym zapaleniem skóry zmaga się około 3 procent populacji. W przypadku krajów, które są wysokorozwinięte, naliczyć można zdecydowanie więcej osób chorych na AZS. Choroba ta ma głównie podłoże genetyczne. Co jednak istotne, do jej rozwoju mogą także przyczyniać się czynniki zewnętrzne, dieta oraz styl prowadzonego życia. Jakie są objawy AZS? Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry? Co jest przydatne w leczeniu AZS?
Atopowe zapalenie skóry — przyczyny
W atopowym zapaleniu skóry największą rolę odgrywają czynniki genetyczne, ale dokładne podłoże tej choroby nie zostało jeszcze do końca poznane. Co istotne, u wielu pacjentów choroba ta występowała już wcześniej u kogoś z rodziny. Ponadto u około 30 procent pacjentów występuje związek przyczynowy z filagryną, czyli rodzajem białka, które odpowiedzialne jest za tworzenie bariery ochronnej naskórka. Atopowe zapalenie skóry może być także wynikiem zaburzeń działania układu immunologicznego oraz reakcją na działanie czynników alergicznych, które wywołują podrażnienia, stany zapalne i suchość skóry.
Objawy atopowego zapalenia skóry
Objawy atopowego zapalenia skóry są różne, ale najczęściej występującym jest uporczywy świąd skóry utrudniający normalne funkcjonowanie każdemu choremu. Nie należy notorycznie drapać i podrażniać skóry, ponieważ powoduje to, że robi się ona sucha, a dolegliwości z czasem się wzmacniają. W miejscach, gdzie występują objawy choroby, można zauważyć coraz większą liczbę plam, krost i grudek, które przypominają swoim wyglądem liszaj. Na skórze pojawiają się także zmiany skórne w postaci pękania i łuszczenia się naskórka. W efekcie można zaobserwować, że skóra pacjenta staje się sucha i przezroczysta.
Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?
W leczeniu atopowego zapalenia skóry wykorzystuje się między innymi kremy oraz maści, których głównym zadaniem jest łagodzenie podrażnień i świądu. Lekarz może dodatkowo przepisać kortykosteroidy i immunomodulatory, które mają zniwelować objawy AZS. W leczeniu atopowego zapalenia skóry bardzo istotne jest także stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry atopowej, a także noszenie odpowiednich ubrań. Warto zadbać o to, aby nosić odpowiednie ubrania, które powinny być wykonane z bawełny. Ponadto lekarz może przepisać leki przeciwhistaminowe na swędzenie, a w ciężkich przypadkach leki immunosupresyjne. Świetnym wyborem będzie także fototerapia.
Poza standardowymi lekarstwami lekarz może zalecić, aby pacjent spożywał produkty bogate w witaminy i minerały. Część z nich może złagodzić zapalenie skóry i zminimalizować uczucie swędzenia. Takie właściwości ma wiele produktów. Można np. zastosować olej lniany albo rybny.