Plastyka powiek — jak może pomóc korekta?
Blefaroplastyka powiek, inaczej plastyka powiek, to zabieg polegający na przywróceniu właściwego kształtu obszaru okołoocznego. Jest to skuteczny sposób na wizualne odmłodzenie twarzy i pozbycie się uciążliwego defektu. Powieki to miejsca, w których skóra jest najcieńsza, zatem najszybciej można zaobserwować na nich oznaki starzenia.
Co to jest blefaroplastyka powiek?
Zabieg plastyki powiek dokonywany jest z myślą o poprawieniu stanu obszarów wokół oka. Specjalista usuwa nadmiar skóry powiek i nadmiar tkanki tłuszczowej dokonując nacięć (zabieg korekcji powiek może być przeprowadzany także na pojedynczej powiece). Wykonuje się go w sposób tradycyjny — skalpelem albo laserowy. Obrzęk powiek po wykorzystaniu metody laserowej, jak i tradycyjnego sposobu znika do 6 miesięcy, jednak może być to krótszy okres, gdyż proces gojenia jest indywidualny. Blizny po zasklepieniu się są praktycznie niewidoczne, co jest skutkiem nacinania powieki w jej naturalnych załamaniach oraz warstwowego zamykania rany cienkimi szwami (szwy zdejmowane są po około tygodniu od dokonanego zabiegu). Po 7/10 dniach od zabiegu — w przypadku powiek górnych, pacjent może z powrotem uczęszczać do pracy. Po operacji powiek dolnych można wrócić do poprzedniej rutyny dopiero po dwóch tygodniach. Naturalnie skóra po takim okresie nadal nie będzie wyglądać idealnie — w tym wypadku może pomóc delikatny makijaż powiek. Blefaroplastyka trwa standardowo 60 – 90 min, a jej efektami możemy cieszyć się nawet kilka lat.
Dlaczego ludzie decydują się na wykonanie zabiegu plastyki powiek?
Nie ma jednego ogólnego problemu, przez który ludzie decydują się na zabieg korekty powiek — wykonywana jest zarówno z powodów medycznych np. zniwelowanie problemu opadających powiek, jak i chęci usunięcia defektu estetycznego. Plastyka powiek przywraca możliwość prawidłowego zamykania powiek, czy poprawia widzenie peryferyjne, sprawia, że oko wydaje się większe. Lifting powiek gwarantuje także młodzieńczy wygląd przez usunięcie nadmiaru skóry.
Przyczyny medyczne operacji powiek:
- ograniczenie pola widzenia — opadanie powiek górnych (ptoza)
- wiotkość powiek i związane z tym uczucie ciężkości powiek
- niewydolność mięśnia dźwigacza powieki górnej
- zwiotczałe powieki jako przyczyna bólów głowy i zmęczenia
- podwinięcie lub odwinięcie powieki
- przepukliny tłuszczowe, czyli worki pod oczami
- wady mięśni okołoocznych
Przyczyny estetyczne operacji powiek:
- wygląd oczu — chęć „odmłodzenia” twarzy
- usunięcie obrzęku wokół oczu
- zniwelowanie worków wokół dolnej powieki
- pozbycie się tłuszczu zbierającego się wokół oka
- chęć usunięcia nadmiaru skóry
- ogólne poprawienie wyglądu twarzy
Istnieją jednak przeciwwskazania do zabiegu plastyki powiek. Są nimi:
- niedokrwistość
- anemia
- niektóre choroby zębów
- ropne infekcje skóry twarzy
- skazy naczyniowe
- nadciśnienie tętnicze
- cukrzyca, niewydolność wątroby i inne choroby ogólnoustrojowe
- opryszczka skórna
- nawracające infekcje powiek
- choroba nowotworowa jak i stan po chemioterapii
- choroba autoimmunologiczna, np. cukrzyca typu I (insulinozależna), miastenia, bielactwo
- infekcje struktur gałki ocznej
- zespół suchego oka
- poszczególne choroby oczne takie jak odwarstwienie siatkówki, jaskra
- nadczynność tarczycy
- choroby upośledzające prawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej
- choroba Gravesa-Basedowa
- tendencja do tworzenia bliznowców
- aktywne infekcje wirusowe lub bakteryjne
- złe wyniki badań laboratoryjnych
Dokonania zabiegu plastyki powiek uniemożliwia antybiotykoterapia, miesiączka, ciąża lub karmienie piersią.
Uwaga: plastyka powiek nie zniweluje zmarszczek, jakimi są kurze łapki.
Rodzaje plastyki powiek
Zabieg można wykonywać na powiece dolnej lub powiece górnej, a także na obu jednocześnie.
Plastyka powiek górnych
Plastyka powiek górnych wykonywana jest przez zrobienie nacięcia, a następnie usunięciu nadmiaru skóry i przepuklin tłuszczowych przegrody oczodołu. Fragment powieki wycina się, przez co skóra jest bardziej naciągnięta. Ranę zaszywa się w obrębie powiek górnych, w załamaniu, przez co blizna pooperacyjna jest praktycznie niewidoczna. Cały zabieg chirurgiczny jest bezbolesny. Plastyka powiek górnych w Klinice Pawlikowski kosztuje 4500 – 6500 zł.
Plastyka powiek dolnych
Specjalista nacina skórę blisko brzegu rzęskowego, przedłużając nacięcie poza kąt boczny oka (można skrócić mięsień brzegu powieki dolnej). Redukcja nadmiaru tkanki tłuszczowej zapewnia wygładzenie dolnej powieki. Korekcja powiek dolnych niweluje także cienie pod oczami i poprawia napięcie skóry, gdyż podczas korekty powiek zredukować się nadmiar skóry. Plastyka powiek dolnych — wykonywana metodą przezspojówkową lub przezskórną — w Klinice Pawlikowski kosztuje 6000 – 8000 zł.
Plastyka obu powiek jednocześnie
Jednoczesna plastyka powieki dolnej i górnej trwa około półtorej godziny. Takie operacje przeprowadza się zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym lub w sedacji. Wtórna plastyka powiek górnych i dolnych koryguje opadające powieki, a także niweluje worki pod oczami.
Wskazówki przed i po
Przed plastyką powiek należy skonsultować się z lekarzem przeprowadzającym zabieg odnośnie przygotowania do zabiegu. Nie wcześniej niż dwa tygodnie przed operacją wymaga się wykonania szeregu badań laboratoryjnych, takich jak: morfologia, ogólne badanie moczu, ocena krzepliwości krwi. Jeżeli wyniki tych badań będą negatywne, zabieg plastyki powiek nie może być przeprowadzony. Niekiedy wymaga się także zaświadczenia o szczepieniu na WZW B ze względu na inwazyjność zabiegu. Przed operacją opadających powiek zalecane jest udanie się na konsultację okulistyczną.
Krótko po wykonaniu zabiegu plastyki powiek może wystąpić łzawienie, podwójne widzenie, odrętwienie powiek czy wrażliwość na światło. Po zabiegu należy powstrzymać się od zażywania leków, które rozrzedzają krew, np. niektóre popularne leki przeciwbólowe. Powinno się podążać za instrukcjami lekarza przeprowadzającego korektę, a jeżeli wystąpi jakiś niepokojący objaw tj. silny ból okołooczny, obfite krwawienie, zerwanie szwów — trzeba niezwłocznie powiadomić o tym specjalistę, stosując się do jego dalszych zaleceń. By gojenie się powiek przebiegło pomyślnie, można stosować się do poniższych wskazówek:
- Śpij z głową usadowioną powyżej klatki piersiowej — można wybrać spanie na fotelu przez pierwsze dni po operacji, jeżeli jest to nie możliwe, proponuje się spanie na wysokiej poduszce na wznak
- Stosuj zimne okłady na oczy, by zmniejszyć obrzęk
- Delikatnie przemywaj skórę wokół oczu każdego dnia oraz staraj się ją nawilżać
- Nie wystawiaj się na słońce lub noś okulary przeciwsłoneczne, by chronić się przed promieniami i wiatrem
- Unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego do dwóch tygodni do miesiąca po zabiegu — może to zwiększyć ciśnienie krwi w głowie. Należy być także ostrożnym przy normalnej aktywności np. podczas schylania się
- Nie korzystaj z solarium / sauny i nie chodź na basen
- Powstrzymaj się od zakładania soczewek kontaktowych, długiego korzystania z komputera bądź telefonu, a także czytania — te czynności wysuszają oczy
Warto uczęszczać na wizyty kontrolne i stosować się do rad, które udziela nam specjalista. Na zabieg powinno się przyjść bez makijażu, najlepiej z osobą towarzyszącą, gdyż opuchlizna może zmniejszyć pole widzenia, co może być przeszkodą w funkcjonowaniu od razu po korekcji. W dniu zabiegu warto też powstrzymać się od nakładania kremów na twarz. Nie bójmy się zapytać specjalisty o rady i opinię w razie jakichkolwiek niejasności. Plastyka powiek jest bezbolesna i może znacznie poprawić nie tylko nasze zdrowie i wygląd, ale i naszą samoocenę.