Zabieg wykonuje
Przeszczep włosów – Neograft
Aktor John Travolta, tenisista Rafael Nadal, prezenterka Oprah Winfrey, piłkarz Wayne Rooney – lista znanych osób, które poddały się zabiegowi przeszczepu włosów, jest długa i wciąż pojawiają się na niej nowe nazwiska. Trudno się dziwić, bowiem dzięki nowoczesnym technologiom ten sposób radzenia sobie z łysieniem jest dziś coraz skuteczniejszy, szybszy i bezpieczniejszy. Klinika Pawlikowski wykorzystuje w tym celu jedną z najbardziej zaawansowanych metod – urządzenie NEOGRAFT 2.0 znanej z innowacyjności amerykańskiej firmy VENUS CONCEPT.
Jak wygląda przeszczep włosów?
Zabieg przeszczepu polega na przeniesieniu mieszków włosowych pacjenta z okolic owłosionych w pozbawione owłosienia. Stosuje się go najczęściej w wypadku najpowszechniej występującego typu łysienia – androgenowego. Schorzenie to jest skutkiem nadmiaru w organizmie jednego z hormonów – dehydrotestosteronu, co ma prawdopodobnie podłoże genetyczne. W kuracji lekarz z reguły pobiera mieszki z tylnej i/lub bocznych części skóry głowy i przenosi w okolice czołową i szczytową.
Według licznych ekspertów metoda NEOGRAFT 2.0 jest skuteczniejsza od starszych technik przeszczepu. Specjalista dokonuje najpierw serii bardzo płytkich nakłuć w miejscach, gdzie będą implantowane włosy. W zmodyfikowanej metodzie FUE nakłucia mają głębokość zaledwie 1 milimetra, podczas gdy w starszej metodzie FUE wynosi ona 5-6 mm. W kolejnej fazie następuje pobranie mieszków do przeszczepu. Posługując się urządzeniem NEOGRAFT 2.0, działającym na podciśnienie, lekarz zasysa potrzebny materiał do specjalnej tuby. Podczas tej procedury uzyskuje się 400-800 zespołów mieszków: jeden taki zespół zawiera od 1 do 4 włosów.
W ostatnim etapie lekarz „wstrzeliwuje” mieszki w miejsca nakłuć za pomocą pistoletu wykorzystującego efekt sprężonego powietrza. Zastosowanie tej nowoczesnej techniki redukuje do minimum ryzyko uszkodzeń i utraty materiału, co zdarza się często podczas zabiegów starszymi metodami. W efekcie jednej procedury uzyskuje się więc dużą liczbę przeszczepionych włosów.
Wygodnie i bezboleśnie
W czasie wstępnej wizyty w klinice dermatolog ocenia stan skóry głowy pacjenta, zleca odpowiednie badania laboratoryjne, informuje, jakie leki, preparaty i odżywki należy odstawić przed wykonaniem zabiegu.
Przeszczep metodą NEOGRAFT 2.0 trwa na ogół 3-6 godzin. Pacjent musi mieć krótko przystrzyżone włosy w miejscach, skąd będą pobierane mieszki. Lekarz stosuje znieczulenie miejscowe; cała procedura jest bezbolesna. W fazie pobierania materiału pacjent z reguły leży na brzuchu, podczas jego implantowania – na plecach. W tej drugiej fazie można np. słuchać radia ze smartfona lub nawet oglądać film na tablecie.
Miejsca poddane zabiegowi nie są opatrywane. Z powodu małej inwazyjności zabiegu nie potrzeba też rekonwalescencji. Do zwykłych zajęć można wrócić następnego dnia po wizycie w klinice. Pacjent powinien jednak powstrzymać się przez parę dni od uprawiania sportów i noszenia kasków. Powikłania – blizny, miejscowe stany zapalne i obrzęki – są bardzo rzadkie. Zasadniczo brak też ryzyka odrzucenia przeszczepu.
Należy być przygotowanym na to, że krótko po zabiegu może dojść do wypadnięcia włosów – częściowego lub nawet całkowitego. To naturalny efekt przeszczepu; nie ma żadnego powodu do zmartwienia. Włosy przechodzą potem w kilkutygodniowy stan uśpienia. Następnie zaczynają odrastać w tempie mniej więcej 1 cm na miesiąc. Dopiero 5-6 miesięcy, a w rzadkich przypadkach nawet rok po zabiegu ujrzymy pełny efekt w postaci wyraźnie zagęszczonych włosów.
Na jakie typy łysienia?
Oprócz łysienia androgenowego metodę przeszczepu NEOGRAFT 2.0 stosuje się też w walce z innymi, rzadszymi typami utraty włosów, jak łysienie telogenowe i anagenowe. Występują one, gdy jakiś czynnik zewnętrzny (np. chemioterapia) powoduje nagłe zatrzymanie wzrostu włosów w jednej z faz rozwojowych – telogenie lub anagenie. Metoda NEOGRAFT 2.0 nie jest natomiast zalecana w kuracji łysienia plackowatego, które również objawia się nagłą utratą owłosienia, ale ma charakter autoimmunologiczny. Podczas pierwszej wizyty w klinice specjalista zdiagnozuje typ łysienia i oceni wskazania do przeszczepu. Przeciwwskazaniami są głównie choroby nowotworowe, zaawansowana cukrzyca, przebyty zawał i zaburzenia krzepliwości krwi.
Zalecenia po przeszczepie włosów:
- W pierwszym dniu za pomocą soli fizjologicznej i gazików oczyszczamy skórę głowy z resztek krwi i osocza.
- W kolejnych dniach możemy delikatnie umyć głowę, stosując roztwór odkażający lub łagodny szampon dziecięcy.
- Przez kilka tygodni unikamy solariów i innych źródeł natężonego światła
- W wypadku obrzęku stosujemy krótkotrwałe zimne okłady; w wypadku bólu głowy – leki ogólnodostępne, np. paracetamol.
- Odpadanie drobnych strupków możemy przyspieszyć delikatnymi masażami głowy z użyciem specjalnej oliwki. Nie wolno jednak drapać głowy!
Cennik
Przeszczep włosów – Neograft
Co o nas mówią nasi pacjenci
Opinie naszych pacjentów
sprawiamy radość naszym pacjentom
Polecam klinikę. Profesjonalne podejście do człowieka, bynajmniej nie przez pryzmat pieniędzy. Szczegółowa rozmowa z pacjentem, analiza problemu + omówienie zalet i wad ewentualnego zabiegu, ze szczególnym uwzględnieniem przeciwwskazań czy też ryzyka braku spodziewanego efektu (korekta powieki).
Pełny szacunek do personelu.
Klinika bardzo bardzo nowoczesna, podejście takie bardzo ludzkie i niezwykłe. Bardzo mi pomogli. Dziękuję
Cieszę się, że trafiłam pod opiekę dr Pawlikowskiego. Dziękuję za pomoc, profesjonalizm i miłą atmosferę na każdej wizycie!