Zabieg wykonuje
Leczenie nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu, zwane inkontynencją, jest krępującym schorzeniem, polegającym na niekontrolowanym popuszczaniu moczu. Przypadłość ta dotyka najczęściej kobiet po porodzie, choć może mieć miejsce w każdym wieku. Szacuje się, że cierpi na nią około 10% kobiet w wieku 20 lat i już 35% w przypadku tych, które ukończyły 50 rok życia i starszych. Nietrzymanie moczu definitywnie wpływa na pogorszenie komfortu życia, dlatego tak ważne jest leczenie tej dolegliwości. Medycyna oferuje w tym zakresie różne metody, jednak trzeba założyć, że będzie to proces wieloetapowy. Nasi lekarze specjaliści posiadają duże doświadczenie w leczeniu nietrzymania moczu. Leczenie w naszym gabinecie przebiega m.in. przy użyciu lasera lub botoksu.
Nietrzymanie moczu – rodzaje, objawy
Nieprawidłowości, wpływające na nietrzymanie moczu, mogą wynikać z infekcji układu moczowo-płciowego. W takim przypadku lekarz zaleci leczenie antybiotykami. Problem mogą także wywoływać zmiany hormonalne w organizmie kobiety. Obniżenie poziomu estrogenów wpływa na spadek elastyczności mięśni dna miednicy i przepony moczowo-płciowej, co jednocześnie przyczynia się do popuszczania moczu. Podobnie uszkodzenie lub rozciągnięcie mięśni dna miednicy przyczynia się do powstania tej dolegliwości. Dochodzi do niej niekiedy w trakcie porodu, ale także wskutek wytężonej pracy fizycznej, otyłości i nadużywania preparatów moczopędnych.
Możemy wyróżnić kilka rodzajów nietrzymania moczu:
- Popuszczanie wynikające z mimowolnego, nagłego parcia na mocz – wynika z nadwrażliwości czuciowej pęcherza lub niestabilności mięśnia wypieracza moczu,
- Bezwiedne, odruchowe popuszczanie moczu spowodowane przez niekontrolowane skurcze mięśni wypieracza moczu – zaburzenie może być skutkiem chorób neurologicznych, uszkodzenia rdzenia kręgowego lub mózgu. Organy te pełnią rolę kontrolną nad unerwieniem pęcherza moczowego.
- Niekontrolowane nietrzymanie moczu spowodowane przepełnieniem pęcherza – występuje najczęściej w przypadku zaburzeń w mechanizmie opróżniania pęcherza.
- Mimowolne nietrzymanie moczu pozazwieraczowe – dochodzi do niego poprzez anatomiczna przetokę, czyli wynika z niewłaściwego połączenia między układem moczowym a pochwą.
- Bezwiedne, wysiłkowe nietrzymanie moczu – czyli mające miejsce pod wpływem wysiłku fizycznego. Może też wystąpić np. podczas kaszlu. Powodem dolegliwości jest np. zbyt duża ruchomość obszaru, w którym łączy się pęcherz moczowy z cewką moczową na skutek zbyt małego podparcia przez dno miednicy mniejszej, lub niewydolność mięśnia zwieracza wewnętrznego cewki moczowej.
Walka z inkontynencją jest uzależniona w dużej mierze od powodów i zaawansowania dolegliwości. W przypadku, gdy problem spowodowany jest osłabieniem działania mięśni dna macicy, współczesna medycyna estetyczna stosuje laserowe leczenie nietrzymania moczu (Monalisa Touch). Pozwala na bezpieczne i nieinwazyjne rozwiązanie problemu – tylko w przypadku wczesnego, niezaawansowanego stadium. Tego typu zabiegi znacząco poprawiają stan zdrowia, dzięki czemu komfort codziennego funkcjonowania jest wyższy.
Laserowe leczenie nietrzymania moczu
Laserowe leczenie nietrzymania moczu stosowane jest w przypadku osłabienia działania mięśni dna macicy. Są to bezbolesne, bezpieczne i nieinwazyjne zabiegi, ale odniosą skutek jedynie w sytuacji wczesnego stadium problemu. Polegają na obkurczaniu ścian pochwy wiązkami lasera. Stymulowane w ten sposób włókna kolagenowe wpływają na poprawę ułożenia cewki moczowej. W zależności od danego przypadku zalecamy wykonanie od jednego do trzech zabiegów.
Efekt pierwszego zabiegu pacjentka poczuje po około miesiącu, gdyż regeneracja włókien kolagenowych wymaga dłuższego czasu. Niekiedy proces ten trwa nawet nieco dłużej.
Leczenie nietrzymania moczu botoksem
W przypadku, gdy powodem popuszczania jest nadreaktywności pęcherza moczowego proponujemy nowoczesną i skuteczną metodę leczenie nietrzymania moczu botoksem. Zabieg jest małoinwazyjny i bezpieczny. Polega na dopęcherzowym wstrzyknięciu toksyny botulinowej przez lekarza urologa, co wywołuje zahamowanie sygnałów nerwowych oraz kontrolowany paraliż mięśni. Dzięki temu znikają naglące i nadmierne skurcze pęcherza moczowego, a pacjentka może cieszyć się normalnym funkcjonowaniem i komfortem życia.
Taśma na nietrzymanie moczu
Syntetyczna, polipropylenowa taśma na nietrzymanie moczu TOT wszczepiana jest pod cewkę moczową. Po pewnym czasie taśma przerasta tkankami pacjentki i stymuluje miejscową produkcję kolagenu. Proces ten wykorzystywany jest w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu. Wpływa on na podparcie cewki moczowej, co przeciwdziała wyciekowi moczu. Zabieg operacyjny wykonywany jest drogą przezpochwową w dożylnym znieczuleniu ogólnym. Taśmy mocowane są tak, aby właściwie podtrzymywać cewkę moczową od strony pochwy. Na koniec wyprowadzane są przez nacięcia w pachwinach.
Co o nas mówią nasi pacjenci
Opinie naszych pacjentów
sprawiamy radość naszym pacjentom
Polecam klinikę. Profesjonalne podejście do człowieka, bynajmniej nie przez pryzmat pieniędzy. Szczegółowa rozmowa z pacjentem, analiza problemu + omówienie zalet i wad ewentualnego zabiegu, ze szczególnym uwzględnieniem przeciwwskazań czy też ryzyka braku spodziewanego efektu (korekta powieki).
Pełny szacunek do personelu.
Klinika bardzo bardzo nowoczesna, podejście takie bardzo ludzkie i niezwykłe. Bardzo mi pomogli. Dziękuję
Cieszę się, że trafiłam pod opiekę dr Pawlikowskiego. Dziękuję za pomoc, profesjonalizm i miłą atmosferę na każdej wizycie!