Pielęgnacja dojrzałej skóry
Nie jest tajemnicą, że wraz z wiekiem jedną z najbardziej widocznych oznak starzenia jest często stan naszej skóry.
Jednak jeśli chodzi o próbę spowolnienia tego procesu, często skupiamy się bardziej na próbach ukrycia lub odwrócenia starzenia, do którego już doszło, zamiast starać się go zatrzymać. Zrozumienie wieku naszej skóry jest ważnym krokiem w dążeniu do tego, aby nie starzała się szybciej niż to konieczne.
Kiedy jesteśmy młodzi, większość z nas ma zdrową, jasną i elastyczną skórę, która szybko się goi w przypadku obrażeń. W późniejszym okresie życia widoczne oznaki starzenia to zmarszczki, widoczne zwiotczenie skóry oraz rosnąca liczba plam starczych, piegi, pieprzyki i inne zmiany pigmentacji spowodowane światłem słonecznym.
Pierwsze kroki w walce ze starzeniem się skóry
Z wiekiem skóra staje się cieńsza, a naczynia krwionośne stają się widoczne, nasze pory również mogą się powiększać. Istnieją również zmiany pod powierzchnią, ponieważ kolagen i elastyczne włókna, które pozwalają naszej skórze na rozciąganie, zaczynają się rozkładać. Jedna z kluczowych substancji chemicznych w naszej skórze, kwas hialuronowy, zmniejsza się z upływem czasu, pozostawiając suchą i szorstką skórę. Zmiany mają miejsce również w odcieniu skóry, rozkładzie tłuszczu i elastyczności, co oznacza, że kontury twarzy również się zmienią. Starsza skóra zatrzymuje mniej wody i staje się bardziej sucha i cieńsza, dzięki czemu jest bardziej podatna na podrażnienia i infekcje, a gojenie się ran trwa dłużej.
Zapobieganie starzeniu się skóry
Dobrą wiadomością jest to, że podejmowanie działań zapobiegawczych może znacznie zmniejszyć ryzyko przedwczesnego starzenia się lub chorób skóry, powodując poważniejsze problemy zdrowotne. Trzymanie się z dala od silnego światła słonecznego, zasłanianie i używanie kremów przeciwsłonecznych jest jednym z priorytetów w przeciwdziałaniu procesom starzenia. Ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe bardzo szkodliwie wpływa na skórę, powodując wcześniejsze pojawienie się zmarszczek i zwiększając ryzyko rozwoju czerniaków i innych nowotworów.
Ograniczenie palenia nie tylko zmniejsza ryzyko zachorowania na raka płuc, ale jest również dobre dla skóry, ponieważ substancje chemiczne w dymie tytoniowym przyczyniają się do problemów skórnych, od przedwczesnego starzenia się po wypadanie włosów i raka skóry.
Zmniejszenie spożycia alkoholu, które ma działanie odwadniające, jest również dobrym pomysłem, ponieważ nawet przy niższych poziomach spożycia może to prowadzić do wysuszenia skóry, natomiast przy wyższych poziomach jest związane z rakiem skóry.
Należy dbać o skórę z ochroną w chłodne lub wietrzne dni, na przykład stosując balsam do ust, aby zapobiec pękaniu warg. Codzienne czynności, takie jak kąpiel i mycie rąk, mogą usunąć naturalne substancje nawilżające skórę. Regularne nawilżanie suchej skóry kremami, płynami i olejkami po kąpieli oraz stosowanie tylko łagodnego mydła na dłoniach pomaga utrzymać nawilżenie skóry.
1. Nici – na poprawę owalu
Utrata młodzieńczego wyglądu wiąże się ze zmianą owalu twarzy. W lustrze obserwujemy poszerzenie wymiaru poziomego dolnej części twarzy. Często dochodzi do gromadzenia niewielkich poduszek tłuszczowych w dolnej części policzków, co w połączeniu z ich wiotkością pogłębia problem.
Nici są doskonałą opcją na rozwiązanie tego problemu. Implantacja nici prostych lub spiralnych pomaga odzyskać dawny kształt twarzy. Nici implantuje się łatwo w miejscowym znieczuleniu po uprzednim zaplanowaniu i rozrysowaniu ich przebiegu. Efekt widać bezpośrednio po zabiegu i nasila się on z upływem kilku kolejnych dni. Nici unoszą wiotką skórę na okres około 2 lat. Potem pozostaje już tylko zadbać o nawilżenie i odżywienie skóry.
2. Osocze bogatopłytkowe (bo daje supernawilżenie)
Płytki krwi odgrywają podstawową rolę w hemostazie i są naturalnym źródłem czynników wzrostu. Czynniki wzrostu są zaangażowane w kluczowe etapy gojenia się ran i procesy regeneracyjne, w tym chemotaksję, proliferację, różnicowanie i angiogenezę. Zalety stosowania autologicznego PRP nie obejmują ryzyka reaktywności krzyżowej, reakcji immunologicznej lub przenoszenia chorób. Osocze bogatopłytkowe zawiera co najmniej 4x więcej płytek krwi w porównaniu z osoczem krwi obwodowej. W swoim działaniu osocze bogatopłytkowe przede wszystkim: zwiększa produkcję kolagenu, redukuje drobne linie i zmarszczki, ujędrnia i napina skórę, poprawia nawilżenie cery, wyrównuje koloryt i teksturę skóry. Wykonanie od 2 do 5 zabiegów PRP w zależności od kondycji skóry korzystnie wpływa na jej funkcjonowanie.
3. Wypełnianie tłuszczem (wolumetria twarzy)
Utrata objętości staje się coraz bardziej rozpoznawalna jako znaczący czynnik przyczyniający się do starzenia się górnej części twarzy. Lipotransfer jest stosowany na szerszą skalę, ponieważ tłuszcz wykazuje wiele właściwości idealnego wypełniacza, który jest w stanie przywrócić objętość starzejącym się tkankom. Przeniesienie tłuszczu w kluczowe dla wyglądu obszary górnej części twarzy przywraca naturalny młodzieńczy wygląd. Utrata objętości w górnej jednej trzeciej twarzy znacząco przyczynia się do starzenia. Zastosowanie lipotransferu w tym obszarze jest ważnym dodatkiem do tradycyjnych technik medycyny estetycznej. Może być również stosowany jako podstawowa procedura odmładzająca u wybranych pacjentów. Tkanka tłuszczowa zawiera komórki macierzyste, które wbudowują się w strukturę tkanki poprawiając jej funkcjonowanie. Tłuszcz jest pobierany z dowolnej dostępnej okolicy: brzucha, bioder, boków, ud itd. Następnie częściowo nienaruszony, częściowo zmikronizowany zostaje podany kaniulą jak wypełniacz. Tłuszcz daje najbardziej naturalny efekt wypełnienia a obecność komórek macierzystych stanowi dodatkowy atut w rewitalizacji skóry i tkanki podskórnej.