Powiększanie punktu G — czy to możliwe?
Zabiegi z zakresu małoinwazyjnej ginekologii estetycznej przynoszą pozytywne efekty w zakresie nie tylko przywrócenia prawidłowej funkcjonalności narządów płciowych i estetyki, lecz również mogą przyczyniać się do poprawy jakości życia seksualnego.
Brak możliwości osiągnięcia orgazmu jest związany z brakiem satysfakcji płynącej ze współżycia, co skutkować może obniżeniem poczucia własnej wartości czy narastającą frustracją. Wraz z coraz większym wzrostem świadomości kobiet w zakresie życia intymnego, zabiegi te stwarzają możliwość zwiększenia ich satysfakcji seksualnej, przez co pośrednio mogą prowadzić do poprawy ogólnej jakości życia.
Do zabiegów tych należą m.in. procedury G-shot (Powiększanie punktu G) i O-shot (Orgasmic-shot). Pomimo że nazwy obu zabiegów brzmią podobnie i ich wspólnym celem jest wzmocnienie doznań seksualnych, różnią się między sobą obszarem wykonania oraz rodzajem podanego preparatu.
Na czym polega zabieg zwany G-shot?
Nazwa G-spot pochodzi od nazwiska niemieckiego ginekologa E. Grafenberga, który w latach 50. XX wieku opisał obecność strefy erogennej w obrębie przedniej ściany pochwy, która na skutek stymulacji zwiększała swój rozmiar, powodując odczuwanie przyjemności.
Zabieg powiększania punktu G polega na podaniu preparatu pod śluzówkę niedaleko przedsionka pochwy, około 3-4 cm od ujścia zewnętrznego cewki moczowej, o powierzchni około 2×1,5 cm. Wypełniacz podawany jest po około 1 ml obustronnie od linii pośrodkowej pochwy, co skutkuje uwypukleniem w kierunku światła pochwy, zwiększeniem objętości i nawilżenia. W efekcie, w trakcie stosunku łatwiej dochodzi do stymulacji tej okolicy, co może przyczynić się do poprawy satysfakcji ze współżycia.
Przebieg zabiegów
Przebieg zabiegów G-shot i O-shot jest podobny. W obu przypadkach w pierwszej kolejności niezbędna jest wizyta kwalifikacyjna, podczas której ginekolog oceni ogólny stan zdrowia oraz wykluczy ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Do kwalifikacji do zabiegu wymagany jest również prawidłowy wynik aktualnej cytologii oraz oceny biocenozy pochwy. O-shot i G-shot są metodami małoinwazyjnymi, odbywającymi się w gabinecie zabiegowym, czas trwania obu procedur to około 30 minut. Zabiegi są wykonywane w znieczuleniu miejscowych, dzięki czemu są w zasadzie bezbolesne dla pacjentki.
Podczas zabiegu G-shot po podaniu znieczulenia miejscowego, wykonywane jest nakłucie igłą, przez które w obszar pod błonę śluzową pochwy wprowadzana jest kaniula, za pośrednictwem której podawany jest 1 ml kwasu hialuronowego.
W przypadku O-shot procedura zabiegowa składa się z trzech etapów — pobrania krwi obwodowej, następnie jej odpowiedniego przygotowania, polegającym na odwirowaniu i pozyskaniu osocza bogatopłytkowego, po którym następuje wykonanie iniekcji w znieczuleniu miejscowym.
Po zabiegach można wrócić do codziennych aktywności, stosując się ściśle do zaleceń lekarza. Efekty odczuwa się zazwyczaj po upływie około 3-6 tygodni.
Powiększenie punktu G — kto może skorzystać z zabiegu?
Zabiegi polecane są Pacjentkom, które odczuwają trudność w osiągnięciu orgazmu, przestały go odczuwać, zauważyły zmniejszoną wrażliwość przedniej ściany pochwy i zdolność do odczuwania orgazmu w wyniku np. przebytego porodu.
Zabieg nie jest zalecany dla kobiet posiadających aktywne infekcje pochwy oraz okolic intymnych lub mających problemy zdrowotne, które mogą być przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu.
Przeciwwskazania do opisywanych procedur zabiegowych stanowią: ciąża i karmienie piersią, miesiączka, choroba nowotworowa, aktywna infekcja okolic intymnych (pochwy i/lub sromu), zmiany skórne tej okolicy, zaburzenia krzepnięcia.
Oba zabiegi nie wpływają na płodność ani na przebieg przyszłych ciąż i porodów.
Omawiane zabiegi dają możliwość poprawy komfortu współżycia, ale nie gwarantują natychmiastowego osiągnięcia orgazmu i mogą wymagać dodatkowego wsparcia w postaci innych metod wykorzystujących np. radiofrekwencję. Podjęcie decyzji o zabiegu powinno być przemyślane i oparte na rzetelnej wiedzy oraz konsultacji ze specjalistą. Dzięki temu można osiągnąć satysfakcjonujące efekty i w optymalny sposób poprawić jakość życia seksualnego.
Kiedy warto zdecydować się na powiększenie punktu G?
Zabieg powiększania punktu G może być pomocny dla kobiet, które mają trudności z osiągnięciem satysfakcji seksualnej. Niskie libido, problemy z odczuwaniem przyjemności czy trudności w osiągnięciu orgazmu to niektóre z sytuacji, w których zabieg może przynieść oczekiwane rezultaty.
Pacjentki powinny mieć realistyczne oczekiwania co do efektów zabiegu. Powiększenie punktu G może poprawić komfort współżycia, ale nie gwarantuje natychmiastowego osiągnięcia orgazmu. Ważne jest, aby zrozumieć, że zabieg jest jednym z elementów poprawy jakości życia seksualnego i może wymagać dodatkowego wsparcia w postaci terapii seksualnej.
Przed podjęciem decyzji o zabiegu, kluczowe znaczenie ma konsultacja z lekarzem. W trakcie rozmowy ze specjalistą warto poruszyć wszystkie wątpliwości i oczekiwania oraz dowiedzieć się, jak przygotować się do zabiegu. Lekarz przeprowadzi także weryfikację histopatologiczną, aby wykluczyć wszelkie potencjalne przeciwwskazania.
Podjęcie decyzji o powiększeniu punktu G powinno być przemyślane i oparte na rzetelnej wiedzy oraz konsultacji ze specjalistą. Dzięki temu można osiągnąć satysfakcjonujące efekty i poprawić jakość życia seksualnego. Po zabiegu pacjentka może prowadzić normalny tryb życia, zachowując przez pewien czas wstrzemięźliwość seksualną.