IMCAS – n o w o ś c i w medycynie estetycznej prosto z Paryża
Międzynarodowy kongres IMCAS to coroczne wydarzenie z udziałem wszystkich przedstawicieli medycyny estetycznej j chirurgii plastycznej, zarówno ze strony producentów preparatów stosowanych do regeneracji i upiększania, jak i urządzeń laserowych, modelujących ciało i EBD (Energy Based Device). W czasie kongresu prezentowane są nowości w zakresie substancji, zabiegów, urządzeń i technik łączenia procedur medycznych.
– W tym roku odrodziło się zainteresowanie urządzeniami opartymi na „totalnej fizyce”, które wykorzystują znane zjawiska fizyczne, takie jak: ultradźwięki, fale radiowe i elektromagnetyczne oraz lasery i impulsację niskonapięciową o wysokiej częstotliwości, w oddziaływaniu na tkanki, w celu zmiany jej struktury biologicznej – podzielił się swoimi spostrzeżeniami z kongresu dr Bartosz Pawlikowski. – Efekty takich zabiegów są, dzięki możliwościom dzisiejszych technik obrazowania – USG wysokich częstotliwości, histopatologia z nowymi metodami barwienia i obserwacji mikroskopowej – łatwe do zweryfikowania. Obecnie nie uznaje się już opisów mówiących o pozytywnym wpływie zabiegu. Wszystkie dane są dokładne, a poprawa w jakimkolwiek zakresie – przyrost ilości fibroblastów, kolagenu, zagęszczenie tkanek czy wzrost ilości naczyń krwionośnych – jest przedstawiana w liczbach i procentach – podkreślił.
Przekazał też, że w czasie tegorocznego kongresu pojawiły się zupełnie nowe rozwiązania technologiczne, skutecznie zwiększające ilość naczyń krwionośnych, co przekłada się na lepsze ukrwienie i funkcjonowanie tkanek. Urządzenie wykorzystuje ultradźwięki i jest nieinwazyjne, a sam zabieg bezbolesny. Efekt zabiegu jest planowany (to nowatorskie rozwiązanie) do wykorzystania w zakresie poprawy ukrwienia narządów płciowych. – Na rynku pojawiło się też urządzenie wykorzystujące dobrze znaną technologię w celu leczenia zespołu suchego oka, na co dotychczas nie było skutecznego leczenia – zdradził lekarz.
Przedstawiciele elity naukowej z całego świata dzielili się doświadczeniami po wykonaniu procedur łączonych z wykorzystaniem urządzeń wysokoenergetycznych i preparatów wstrzykiwalnych. Nowości zabiegowe dotyczyły również obróbki i technik podania preparatów autologicznych tkanek własnych pacjenta (fibryna, osocze, tłuszcz). Kwestia obróbki tych materiałów ma kluczowe znaczenie w skuteczności zabiegów nie tylko w medycynie estetycznej. Ta gałąź medycyny rozwija się bardzo prężnie ze względu na coraz to nowe odkrycia w zakresie obecności swoistych komórek układu immunologicznego.
Dr Bartosz Pawlikowski przywiózł też nową wiedzę w zakresie laseroterapii i deklarację przedstawicieli departamentów naukowo-badawczych czołowych producentów, takich jak: Alma lasera, QUANTA System, Cynsure, Fotona, Lutronic, o umożliwieniu dostępu do wyników wewnętrznych badań skuteczności poszczególnych technologii laserowych. Niestety wiele z wewnętrznych badań nie jest publikowana. Producenci muszą przedstawić je urzędom w USA i UE w celu certyfikacji i zachowują je dla siebie. Takie postępowanie wynika z przeświadczenia, że przeciętny lekarz nie będzie tym zainteresowany. – Spotkałem się ze zdziwieniem i zarazem uznaniem ze strony przedstawicieli producenta, że lekarze pytają o wewnętrzne materiały naukowe. Posłużą one w celu szerzenia wiedzy wśród lekarzy w Polsce i na świecie, jak również głębokiej świadomości o fizycznych i biologicznych aspektach działania technologii laserowych – skomentował dr Pawlikowski.
Jednocześnie zażartował, że czas spędzony w Paryżu nie był może dla niego szczególnie romantyczny, ale na pewno posłużył zacieśnieniu współpracy z producentami laserów oraz pogłębieniu wiedzy w zakresie technik łączonych i wykorzystania preparatów autologicznych w medycynie estetycznej i regeneracyjnej.