Nadpotliwość – jakie są jej przyczyny i metody leczenia?
Czy wiecie, że na skórze człowieka znajduje się od 1.5 mln do 5 mln gruczołów potowych?
Ich zadanie polega na produkcji potu, który ma bardzo ważne funkcje. Dzięki niemu nasze ciało reguluje temperaturę i unika przegrzania, które może być bardzo niebezpieczne. Ponadto wraz z potem odprowadzamy z organizmu różne szkodliwe związki.
Pot składa się z 99% z wody, kwasu moczowego, mocznika, chlorku sodu, kwasu askorbinowego, lipidów, cholesterolu i amoniaku.
Jego skład uzależniony jest od spożywanych przez nas pokarmów, warunków klimatycznych i poziomu hormonów.
Za regulację aktywności gruczołów potowych odpowiada również układ nerwowy – bodźce stresowe nasilają aktywność gruczołów, co skutkuje nadmiernym wydzielaniem potu.
Nadmierne wydzielanie potu może mieć również inne przyczyny, które postaramy się Wam przybliżyć.
Czym jest nadpotliwość?
Z medycznego punktu widzenia nadpotliwość występuje wtedy, gdy pocisz się w warunkach, w których nie powinno się to zdarzyć – nie jest gorąco, nie stresujesz się. W praktyce jednak wszystko zależy od Twojego odczucia związanego z tym dyskomfortu. Jeżeli uznałeś, że masz z tym problem, warto zasięgnąć porady specjalisty. Szczególnie wtedy, gdy problem pojawił się nagle.
Nadpotliwość to bardzo wstydliwy temat, który potrafi skutecznie odebrać pewność siebie i wyłączyć dotknięte nim osoby z życia towarzyskiego, a nawet uniemożliwiać im podjęcie pracy.
Trudne do ukrycia plamy, konieczność zabierania ze sobą ubrań na zmianę, mokre dłonie, których nikomu nie podajemy na powitanie, brzydki zapach, który pomimo starannej higieny Cię nie opuszcza. Próbowałeś/aś już wszystkiego i oprócz chudszego portfela nie doczekałeś się żadnych rezultatów?
Postaramy się pomóc, ale najpierw dowiedzmy się z czego może wynikać Twój problem.
Przyczyny nadmiernej nadpotliwości
Przyczyn nadmiernego pocenia jest wiele. Nadpotliwość możemy podzielić na pierwotną (wynikającą z uwarunkowań genetycznych) i wtórną (będącą następstwem zaburzeń, infekcji lub chorób).
Oto kilka chorób, których skutkiem może być nadmierne pocenie:
- Cukrzyca – podczas nagłego spadku cukru chory obficie się poci
- Otyłość
- Nadczynność tarczycy – potliwość wzrasta wraz z upływem dnia
- Infekcje bakteryjne z gorączką
- Nowotwory – pocenie następuje głównie w nocy (białaczka, chłoniak)
- Akromegalia – choroba gigantów
- Podczas silnego ataku bólu (np. w zawale serca, w wyniku urazów)
Leczenie nadpotliwości botoksem
Pierwszym wyborem leczenia nadpotliwości są z reguły środki w postaci antyperspirantów i tabletek blokujących wydzielanie potu dostępnych w drogeriach i aptekach. Przyjmowanie tabletek może niekorzystnie odbić się na Waszym zdrowiu, a antyperspiranty po jakimś czasie przestają działać.
Mamy dla Was znacznie pewniejsze rozwiązanie – leczenie nadpotliwości botoksem.
W ten sposób z powodzeniem leczymy miejscową nadpotliwość pach, stóp, czoła i dłoni.
Zabieg polega na wstrzykiwaniu niewielkich dawek substancji aktywnej, w odstępach co 1-1,5 cm w obszar poddany leczeniu. Jeżeli Pacjent ma niski próg odczuwania bólu proponujemy mu miejscowe znieczulenie. Efekt utrzymuje się od 6 mcy do 1 roku.
Leczenie nadpotliwości botoksem to jedna z najskuteczniejszych metod małoinwazyjnych. Pozwoli Wam zapomnieć o problemie i w końcu cieszyć się życiem.
Jakie są przeciwwskazania w leczeniu nadpotliwości?
- Nadwrażliwość na toksynę botulinową lub inne składniki preparatu (albuminy)
- Aktywne zakażenie w okolicy planowanych wstrzyknięć
- Przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, antybiotyków aminoglikozydowych oraz leków działających na przewodnictwo nerwowo-mięśniowe
- Okres ciąży i karmienia piersią