Blizny potrądzikowe – na czym polega nowa metoda ich leczenia?
Trądzik dotyka ponad 80% osób pomiędzy 11 a 30 r. ż. Bardzo często jest uwarunkowany genetycznie. Po przodkach mamy przerośnięte gruczoły łojowe o nadmiernej aktywności, co wiąże się z przyspieszonym rogowaceniem naskórka dającym pożywkę bakteriom trądzikowym Propioni bacterium acnes.
Jak powstają blizny potrądzikowe?
Blizny potrądzikowe tworzą się zawsze na podłożu zapalnym, czyli tam, gdzie występują zmiany trądzikowe. Najpierw wytwarzają się zrosty, a w konsekwencji powstają blizny (patrz: ten zrost fizycznie zaciąga skórę do środka). Niewielka ilość pacjentów przechodzi przez trądzik bez blizn, a Ci, którzy je mają nie bez powodu szukają pomocy u specjalisty. Problem, jak sami zgłaszają podczas wizyt, jest dla nich ciężki do zaakceptowania.
Typy blizn potrądzikowych
Blizny potrądzikowe możemy sklasyfikować z uwagi na ich wygląd.
Są to:
- Blizny atroficzne (zanikowe):
- Ice pik – to blizna delikatna, cienka, ale głęboka.
- Rolling – rodzaj zagłębienia wyglądającego jak kanion, czyli bardzo długiego.
- Boxcar – przypominają rodzaj zagłębienia w postaci kostki w skórze.
- Blizny hipertroficzne – wyniesione ponad powierzchnię skóry.
- Blizny odbarwione, znacząco odbiegające kolorem od reszty skóry.
- Blizny keloidowe, zwane też bliznowcami.
Jak leczyć blizny potrądzikowe?
Wszystkie blizny kwalifikują się do leczenia i można je leczyć różnymi metodami. Najpopularniejszymi są: mikrodermabrazja, laseroterapia (Nd:Yag, CO2, Erb:Yag), wysokoaktywne peelingi chemiczne i radiofrekwencja. Te najcięższe, które kwalifikowane są do podcięcia, oporne są na leczenie innymi metodami.
Metoda BSB (BLUNT SUBCISION BLADE)
Metoda BSB została po raz pierwszy zaprezentowana na kongresie medycznym w Bangkoku i spotkała się od razu z ogromnym zainteresowaniem lekarzy.
Zabieg BSB polega na przecięciu włókien tkanki łącznej pomiędzy powierzchnią skóry a tkanką podskórną. Specjalnym nożem lekarz podcina zrost pod skórą i w ten sposób blizna zostaje uwolniona, a w konsekwencji spłycona. Leczy się w ten sposób bardzo trudne, głębokie i najczęściej wieloletnie blizny.
Dr Bartosz Pawlikowski jako jeden z pierwszych lekarzy w Polsce zaczął praktykować BSB, a z czasem udoskonalił tę metodę o procedurę z zastosowaniem własnego tłuszczu oraz kwasu hialuronowego. Zabieg w terapii łączonej z laseroterapią daje efekty nieosiągalne innymi metodami.
Zobacz wideo, w którym lekarz opowiada o zabiegu podcinania blizn w nowej wersji i pokazuje pierwsze efekty u swojego 47 letniego pacjenta.
https://fb.watch/8h8mrltH_c/