Czym jest spersonalizowana pielęgnacja skóry?
Producenci kosmetyków i dermokosmetyków od dawna zasypują nas gotowymi preparatami do pielęgnacji skóry. Pierwszym krokiem do pielęgnacji po kremie Nivea lub Eucerin „na wszystko” (do tej pory pacjenci w podeszłym wieku tak uważają) były dermokosmetyki apteczne do pielęgnacji skóry problematycznej (trądzik młodzieńczy, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry, cera naczynkowa itd.).
Kolejnym krokiem były wciąż ujednolicone dla każdego problemu klinicznego sety kosmetyków do pielęgnacji w krokach. Stosowanie poszczególnych preparatów w ustalonej kolejności miało zapewnić prawidłową pielęgnację skóry.
Zalety spersonalizowanej pielęgnacji skóry
Obecnie w pielęgnacji skóry poszliśmy jeszcze dalej: jest tak, jak np. z treningami personalnymi lub wyposażeniem samochodu, w zależności od potrzeb indywidualnych klienta dobierany jest odpowiedni skład, program.
Przewagą procedur wykonywanych w gabinecie nad tymi domowymi jest możliwość włączania do zabiegów innych metod bardziej zaawansowanych, np. bezpiecznego oczyszczania ultradźwiękowego, kwasów medycznych, czy laserów. Tylko kompleksowe podejście do cery oraz reagowanie przez dermatologa na bieżąco, niezależnie od stanu lub schorzenia, zapewnia dzisiaj sukces w pielęgnacji i leczeniu, szczególnie że problemy skóry są coraz bardziej złożone.
W czasie każdej wizyty dermatolog na podstawie zastanego klinicznego stanu faktycznego dobiera poszczególne kroki i preparaty o odpowiednim składzie. W zależności od reakcji skóry jest w stanie nie tylko na bieżąco, ale też w dłuższym czasie reagować i zmieniać kroki lub kosmetyki, a nawet stężenia preparatów potrzebnych w czasie całego zabiegu pielęgnacyjnego.
W przypadku pielęgnacji w domu zazwyczaj stosujemy ten sam set kosmetyków niezależnie od stopnia poprawy, a w przypadku niewłaściwej reakcji skóry jesteśmy zmuszeni wyrzucić kosmetyki do kosza i kupić kolejny set. Pozorna oszczędność na wydatkach w gabinecie w krótkim czasie się mści.
W domu można stosować kosmetyki po zabiegowe, do przedłużenia efektów zabiegów kosmetycznych i medycyny estetycznej, których skład został dobrany w gabinecie przez dermatologa.
Jeśli idzie o zabiegi, to spersonalizowane podejście jest nieodzowne. Bogata oferta zabiegów, które są promowane przez producentów sprzętu nijak się ma do właściwej, wnikliwej oceny dermatologa i wyborze idealnej ścieżki terapeutycznej.
Jaka jest przyszłość spersonalizowanej pielęgnacji w Polsce?
Polska jest doskonałym krajem w którym taki rodzaj pielęgnacji będzie coraz bardziej popularny. Niezależne źródła jednoznacznie pokazują większe w porównaniu np. z Holandią, krajami skandynawskimi czy Niemcami, zainteresowanie pielęgnacją spersonalizowaną. Wynika to przede wszystkim z ogólnie większego zainteresowania zabiegami pielęgnacyjnymi Polaków, większą świadomością w tym zakresie i chęcią korzystania z dobrodziejstw dermatologii, medycyny estetycznej i zaawansowanej kosmetologii.