Czym jest trychologia?
Trychologia – jaka to dziedzina nauki? Podejrzewam, że niektóre osoby nie umiałyby podać odpowiedzi, ponieważ w języku potocznym ten termin może być rzadko spotykany. Chodzi o nic innego, jak specjalizację zajmującą się leczeniem skóry głowy i problemów z włosami. Słowo „trikhos” to po grecku „włos”, a „logia” określa związek z nauką. Łącznie daje to „trychologię”, „naukę o włosach”, wąską i stosunkowo nową dziedzinę medycyny.
Czym zajmuje się trycholog?
Trycholog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem problemów związanych ze skórą głowy i włosami. Jego rolą jest zbadanie stanu skóry głowy i cebulek włosów, oraz rozpoznanie chorób występujących w tym obszarze, takich jak nadmierne wypadanie włosów, atopowe i łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca czy silny łupież. Trycholog analizuje przyczyny problemów, dobiera indywidualny sposób pielęgnacji włosów, przeprowadza specjalistyczne badania, a nawet zabiegi trychologiczne.
Przykładowo w naszej klinice lekarz tej specjalizacji wykonuje badanie o nazwie: trichoskan, określany także trichoskopią cyfrową. Jest to innowacyjna, bezinwazyjna, a więc też całkowicie bezbolesna metoda badania włosów. Lekarz robi serię zdjęć skórze głowy przy użyciu tzw. wideodermatoskopu, który pozwala na wielokrotne powiększenie pola zabiegowego. Dzięki temu badaniu jest w stanie sprawdzić, jaka jest kondycja włosów, zmierzyć ich gęstość i grubość, ocenić mieszki włosowe i stan skóry wokół nich.
Co do zabiegów, jednym z najczęściej wykonywanych jest mezoterapia igłowa. Polega na aplikacji odpowiednich substancji odżywczych w skórę głowy. Ich rolą jest rewitalizacja, odżywienie i wzmocnienie włosów oraz ich cebulek. Taki zabieg hamuje proces nadmiernego wypadania włosów, a nawet stymuluje je do odrostu. Jest jednak jeden warunek, który musi być spełniony, aby zabieg mógł przynieść zadowalające efekty – mieszki włosowe nie mogą być w stanie zaniku, który profesjonalnie nazywamy stanem atrofii.
Podobne rezultaty przynosi mezoterapia osoczem. Zabieg polega na dostarczeniu skórze głowy osocza bogatopłytkowego, które pobieramy przed zabiegiem z krwi pacjenta. Włosy są pobudzane do wzrostu, a po wykonaniu serii zabiegów widać wyraźne ich zagęszczenie w miejscach, w których kiedyś były przerzedzone.
Osobom zmagającymi się z nadmiernym wypadaniem włosów polecamy także zabieg z wykorzystaniem komórek macierzystych. Pobierane są z tłuszczu, krwi lub niewielkich wycinków skóry pacjenta. Zabieg wpływa na odbudowę cebulek włosów, poprawia ukrwienie skóry głowy, przez co skutecznie zapobiega procesowi miniaturyzacji mieszka włosowego i intensywnemu wypadaniu włosów.
Komórki macierzyste odgrywają w trychologii duże znaczenie. Udowodniono, że wywierają one bardzo pozytywny wpływ na tkanki odpowiedzialne za owłosienie skóry głowy. Wpływają one na ich odżywienie, regenerację i rekonstrukcję. Wykorzystujemy je także w innych zabiegach trychologicznych – takich jak Regenera Activa czy Nano FAT.
Kolejnym rodzajem zabiegu, bardziej zaawansowanym w swojej formie, ale też bardzo skutecznym, jest przeszczep włosów Neograft. Mieszki włosowe pacjenta przeszczepiane są zazwyczaj z tylnych i bocznych obszarów skóry głowy w miejsce, gdzie włosy są przerzedzone. Na tego rodzaju zabiegu zwykle zgłaszają się pacjenci zmagający się z łysieniem androgenowym. Jednak równie pozytywne efekty zyskujemy w przypadku łysienie telogenowego i anagenowego.
Jak widać trychologia nie tylko zgłębia choroby włosów i skóry głowy, ale niesie faktyczną, bardzo skuteczną pomoc w problemach tej natury.
Badanie trychologiczne – jak się przygotować?
Badania trychologiczne nie wymagają szczególnych przygotowań. Choć jest kilka wskazówek, z którymi warto się zapoznać. Zalecamy, aby przed zgłoszeniem się do trychologa nie myć włosów przez minimum 2-3 dni. Dodatkowo w dniu wizyty nie należy także używać produktów kosmetycznych do ich stylizacji. Jeśli włosy są farbowane, należy zachować co najmniej 1 cm widocznego odrostu.
Na wizytę dobrze jest także wziąć ze sobą aktualne badania krwi, w tym także badania poziomu witaminy D3, B12 oraz cynku. Warto już wcześniej przypomnieć sobie, jakie leki i suplementy diety przyjmowaliśmy przez ostatnie miesiące, ponieważ lekarz może o nie zapytać podczas pierwszego spotkania.
Kiedy trzeba udać się do trychologa?
Do trychologa, nazywanego potocznie „lekarzem od włosów” warto udać się, gdy zaobserwujemy niepokojące zmiany na skórze głowy. Co może nas zaniepokoić? Oto kilka objawów, które mogą świadczyć o potrzebie leczenie trychologicznego to:
- swędząca skóra głowy,
- uczucie jej nadmiernego ściągnięcia,
- zmiany w ilości wypadających włosów
- ich matowienie, utrata elastyczności i łamliwość,
- łuszczenie skóry głowy,
- pojawienie się plam, świądu lub zaczerwienień,
- spowolniony wzrost i przerzedzanie się włosów.
Nie zaszkodzi odwiedzić trychologa także w przypadku mniej poważnych problemów – przykładowo w celu profilaktycznego wzmocnienia i poprawy kondycji włosów.
Co warto wiedzieć na temat zabiegów trychologicznych?
Nie byłoby skutecznych zabiegów trychologicznych bez ultra nowoczesnego sprzętu, który pozwala na ich wykonanie. W Polsce pierwsza książka o chorobach włosów i skóry głowy powstała zaledwie w latach 70 ubiegłego wieku. Dziś natomiast trychologia na tyle się rozwinęła, że możemy dysponować zaawansowanym sprzętem, który pozwala nam przeprowadzać skomplikowane zabiegi w sposób bezbolesny, bezpieczny, a przede wszystkim skuteczny. W naszej klinice korzystamy z zaawansowanych technologicznie urządzeń, takich jak NeoGraft 2.0, wideodermatoskop Fotofinder, czy też system do pozyskiwania osocza Magellan.