Czym są i jak działają dermokosmetyki?
Odnosi się do produktów stosowanych miejscowo na skórę w postaci kremów, maści czy balsamów. Nazwa wywodzi się od pojęć: kosmetyki i farmaceutyki. Dermokosmetyki najczęściej kojarzą się z kremami dostępnymi w aptece (mimo, że nie są na receptę). Do niedawna dermokosmetykami określało się jedynie produkty przeciwstarzeniowe i kremy nawilżające. Obecnie w tej grupie zawierają się również produkty przeznaczone do skóry problematycznej: z trądzikiem różowatym, trądzikiem młodzieńczym, atopowym zapaleniem skóry.
Dermokosmetyki: jak działają?
Dermokosmetyki są wyspecjalizowane pod względem efektu działania na skórę, problemu z jakim mamy do czynienia, pory roku do stosowania, a nawet wieku.
Przeciwnicy określenia „dermokosmetyki” postulują za odejściem od tej nazwy, jako mylącej i posiadającej jedynie znaczenie marketingowe. Należy jednak mieć na uwadze, iż dermokosmetyki są poddawane szerszym badaniom ich wpływu na skórę i obserwacjom obiektywnego działania. Badania nad dermokosmetykami są prowadzone coraz częściej tak, jak w przypadku leków, co pozwala na bezstronną ocenę.
Skład dermokosmetyków
Dermokosmetyki wykorzystują działanie substancji syntetycznych i ich kompleksów oraz bardzo często wyciągów naturalnych poddanych jedynie obróbce termicznej i oczyszczeniu. Skład dermokosmetyków może być bogaty i opierać się na wielu substancjach z mieszankami zapachowymi włącznie. Coraz częściej jednak dermokosmetyki mają skromny skład i nie zawierają substancji potencjalnie alergizujących (parabeny, konserwanty). Z jednej strony dermokosmetyk jest przez to mniej trwały i po otwarciu opakowania przeznaczony do użytku przez kilka miesięcy do roku czasu, z drugiej strony bezpieczniejszy przez brak substancji prowadzących w dłuższej perspektywie czasu do uczulenia (obecnie szacuje się, że kontaktowe uczulenia na kosmetyki sięgają 30% wszystkich chorób dermatologicznych).
Niektóre składniki dermokosmetyku do pielęgnacji skóry atopowej (skład oparty na naturalnych składnikach):
· Cola®Lipid BP – (kompleks opatentowany przez jedna z firm). Jest to kompleks fosfolipidów naturalnego pochodzenia wykonany z oleju z ogórecznika. Odpowiada za złagodzienie niekorzystnego wpływu zewnętrznych czynników na skórę oraz wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry.
· Olej macadamia
· Urea
· Trójglicerydy z kukurydzy
· Masło shea
· Hialuronian sodu
· Olej parafinowy
· Kwas mlekowy
· Alantoina
Skład dermokosmetyku do cery bardzo wrażliwej (głównie syntetyczny):
ISOCETYL STEARATE, SQUALANE, BUTYROSPERMUM PARKII BUTTER / SHEA BUTTER, DIMETHICONE, GLYCERIN, ALUMINUM STARCH OCTENYLSUCCINATE, PENTYLENE GLYCOL, PEG-100 STEARATE, GLYCERYL STEARATE, CETYL ALCOHOL, DIMETHICONOL
Obydwa dermokosmetyki posiadają udokumentowane działanie i są bezpieczne. Zawsze należy pamiętać, że nie ma lidera na rynku. W zależności od problemu lub rodzaju skóry czy oczekiwanego efektu musimy rozważnie dobierać dermokosmetyki, ponieważ ich skład nie gwarantuje 100% satysfakcji. Im bardziej problematyczna jest skóra, a jej reakcja na dermokosmetyk nieprzewidywalna, tym bardziej powinniśmy brać pod uwagę skorzystanie z porady dermatologa.