Jak chronić dzieci przed czerniakiem skóry?
Młoda skóra goi się szybciej niż dojrzała, ale jest też mniej zdolna do ochrony przed obrażeniami, w tym wypadku od słońca. Nawet jeden pęcherz od oparzenia może podwoić ryzyko czerniaka w przyszłości. Trzeba więc pamiętać o zapobieganiu i szybkim reagowaniu na każdą z niepokojących zmian skórnych.
Zapobieganie oparzeniom słonecznym u dzieci
Dzieci poniżej szóstego miesiąca życia nie powinny być narażone na działanie słońca. Dzieci starsze, niż sześć miesięcy, powinny być odpowiednio chronione przed słońcem: kremy z filtrem, okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Dla dziecka poniżej jednego roku, oparzenia słoneczne powinny być traktowane jako duże zagrożenie. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Jeżeli dziecko ma więcej niż rok, skontaktuj się z lekarzem, gdy występuje ból, pęcherze, letarg, lub gorączka ponad 38,3 ° C.
Pierwsza pomoc przy oparzeniu słonecznym
Podaj dziecku paracetamol, jeśli temperatura dziecka jest powyżej 38,3 ° C. Lekkim balsamem nawilż skórę dziecka, nie pocierając jej. Stosuj balsamy nawilżające nie posiadające w składzie alkoholu. Zadbaj by dziecko unikało słońca do czasu wygojenia oparzenia. Upewnij się, że bez względu na to, gdzie dziecko idzie – przedszkole, plac zabaw, spacer – ma odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną.
Nawilż skórę dziecka
Pomocny może okazać się chłodny prysznic lub kąpiel, następnie użycie nawilżającego kremu lub płynu, aby uspokoić rozognioną skórę. Kremy stosuj aż do momentu zminimalizowania łuszczenia się skóry. Wybieraj produkty zawierające w swoim składzie witaminę C i witaminę E, mogą one pomóc ograniczyć uszkodzenia skóry. Dobrym wyborem może okazać się też krem z hydrokortyzonem w małych ilościach.
Zadbaj o nawodnienie
Każde oparzenie pobiera płyn z powierzchni skóry. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie. Podawaj dziecku wodę, soki i elektrolity przez kilka dni i obserwuj czy nie występują objawy odwodnienia: suchość w ustach, pragnienie, zmniejszenie oddawania moczu, bóle głowy, zawroty głowy i senność. Dzieci są szczególnie wrażliwe, więc warto skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się objawy odwodnienia.
Nie czekaj z lekami
Możesz podać dziecku ibuprofen tak szybko, jak zauważysz pierwsze ślady oparzeń słonecznych. Obrzęk i zaczerwienienie, mogą pojawić się nawet w trakcie kilku dni od oparzenia. Ważne by podane leki miały działanie nie tylko przeciwbólowe, ale i przeciwzapalne.
Źródło: http://www.skincancer.org/prevention/sunburn/treating-sunburn-in-children