Jak pielęgnować ranę po elektrokoagulacji?
Elektrokoagulacja jest skuteczną metodą w walce z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi, brodawkami, czy kaszakami. Podczas zabiegu wykorzystuje się prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości, którego zadaniem jest ścięcie białka tkanki. Zdarza się, że po jego przeprowadzeniu skóra może być opuchnięta i zaczerwieniona. Objawy te znikają z reguły po kilku dniach. Aby przyspieszyć proces gojenia i go złagodzić, warto stosować różne preparaty nawilżające. Jak pielęgnować ranę po elektrokoagulacji?
Usuwanie zmian skórnych — na czym polega zabieg elektrokoagulacji?
Elektrokoagulacja to zabieg elektrochirurgii, który wykorzystuje ciepło z prądu elektrycznego do zniszczenia białek nieprawidłowych tkanek. Jest to świetne rozwiązanie do zapobiegania lub kontrolowania krwawienia w trakcie operacji lub urazu. Elektrodę umieszcza się na nieprawidłowej tkance, a przez końcówkę sondy puszczany jest prąd elektryczny, który podgrzewa ją i powoduje jej spalanie. Procedura ta jest także znana jako elektrofulguracja i elektrochirurgia.
Elektrokoagulacja jest szczególnie przydatna to niszczenia głębokich tkanek hemostazy chirurgicznej. Jest to preferowana metoda leczenia małych pierwotnych raków podstawnokomórkowych, niepowikłanych raków płaskonabłonkowych i trichoepithelioma. Istotne jest to, aby pamiętać, że zabieg elektrokoagulacji nie jest zabiegiem leczniczym i może on nie być odpowiedni dla wszystkich.
Rana po elektrokoagulacji — jak wygląda i dlaczego powstaje?
Rana po elektrokoagulacji powstaje w wyniku wypalenia zmiany skórnej przy pomocy prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Najczęściej ma ona postać lekkiego zaczerwienienia. Po zabiegu powstaje powierzchowna rana, którą zabezpiecza się miejscowo antybiotykiem. Co istotne, jeśli zabiegowi elektrokoagulacji poddawane są małe zmiany skórne, po jego przeprowadzeniu praktycznie nie widać żadnych ran. Wszystko zależy więc od tego, na jaki obszar oddziałuje wiązka prądu elektrycznego.
Proces gojenia rany po elektrokoagulacji — jak pielęgnować ranę?
Podstawą jest to, aby po zabiegu nie zdrapywać powstałego strupka, a jeśli zabieg był wykonywany na twarzy, nie wolno przez 24 godziny nakładać makijażu. Bezwzględnie zakazane jest przez okres czterech tygodni opalania się i zalecane jest stosowanie kremów z filtrem UV. Ponadto powinno się także unikać długotrwałego zamaczania okolic poddanych zabiegowi do czasu zagojenia rany, stosowania kosmetyków na bazie alkoholu i z kwasami czy też witaminą C. Zamiast tego zaleca się łagodne kremy na bazie alantoiny, pantenolu i bisabololu.
Jak długo goi się skóra po zabiegu?
Rany po przeprowadzeniu zabiegu elektrokoagulacji goją się około dwóch tygodni, ale zależy to od wielkości usuwania tkanki. W niektórych przypadkach potrzebny będzie krótszy, a w niektórych dłuższy czas na zagojenie się ran.