Jak rozpoznać stulejkę?
Stulejka to defekt anatomiczny, który polega na zbyt wąskim napletku, przez co zsunięcie go z żołędzi jest niemożliwe. Stulejkę można zaobserwować u dzieci, zdarza się także, że występuje ona u osób dorosłych. Najskuteczniejszą metodą leczenia tego schorzenia jest zabieg operacyjny. Im wcześniej zostanie on wykonany, tym mniejsze ryzyko pojawienia się powikłań.
Co to jest stulejka?
Stulejka jest defektem penisa, który polega na niewłaściwym zwężeniu napletka, przez co nie ma możliwości lub jest znacznie utrudnione prawidłowe odsłonięcie żołędzi. Nieleczone schorzenie może powodować silny ból podczas stosunku płciowego, a co za tym idzie, odbierać przyjemność z seksu. Ponadto może doprowadzić do problemów z potencją, utrzymaniem prawidłowej higieny miejsc intymnych i narzędzi płciowych.
Stulejka u dorosłego czy też dziecka wywołuje także różne stany zapalne, ponieważ napletek zbiera resztki moczu, spermy oraz łoju. Jest to więc idealne miejsce do rozwoju bakterii. Co istotne, tego rodzaju infekcje mogą być przenoszone z mężczyzny na kobietę, co sprawia, że jest ona narażona wtedy na stany zapalne dróg moczowych i narządów płciowych.
U dorosłych najczęściej występuje stulejka zapalna, natomiast stulejka u dziecka z reguły mija z wiekiem. Istnieje ponadto stulejka nabyta, która pojawia się w wyniku ściągania napletka przy użyciu zbyt dużej siły i w rezultacie dochodzi do jego pękania i bliznowacenia. Może to wtórnie wywoływać zwężenie napletka.
Jak wygląda stulejka?
Jeśli chodzi o wygląd stulejki, to wszystko zależy od tego, czy jest ona całkowita, czy częściowa. W przypadku całkowitej napletek w całości zasłania żołądź, natomiast częściowa objawia się tym, że napletek zakrywa żołądź do pewnego momentu. Rozpoznanie drugiego wariantu schorzenia może być trudne, ponieważ w stanie spoczynku penisa możliwe jest jego całkowite odsłonięcie.
Stulejka — objawy
Objawem stulejki u dorosłego lub dziecka może być skapywanie resztek moczu z napletka, czy też jego obrzęk w kształcie balonika także podczas oddawania moczu. Ponadto może pojawić się obrzęk żołędzi, wydzielina ropna z napletka lub zaczerwienienie. Są to typowe objawy stulejki u dziecka i dorosłego mężczyzny. Warto nadmienić, że wielu mężczyzn nie zdaje sobie sprawy, że mają oni stulejkę, ponieważ jej objawy często identyfikują z innymi problemami. Dlatego właśnie warto udać się do urologa, jeśli takie objawy są częste, aby wdrożyć odpowiednie i skuteczne leczenie.
Z kolei u dzieci przyjmuje się, że do około drugiego lub trzeciego roku życia stulejka jest naturalna. Dlatego też nie podejmuje się wtedy żadnego leczenia. Dzieje się tak, gdyż u dzieci napletek w naturalny sposób chroni penis, przez co nie jest możliwe odsłonięcie żołędzi. Jeśli nie występują inne niepokojące objawy, jak np. stany zapalne dróg moczowych lub stulejka ustępuje po trzecim roku życia, to nie ma się czego obawiać.
Czy stulejka jest groźna?
Stulejka wprost nie zagraża ani życiu, ani zdrowiu, ale jest przypadłością o tyle przykrą, że utrudnia lub uniemożliwia prowadzenie życia seksualnego. Poza tym stanowi ona przeszkodę w utrzymaniu higieny, co może doprowadzić do zakażeń. W skrajnych przypadkach powoduje także trudności w oddawaniu moczu.
Jak pozbyć się stulejki?
U chłopców stulejka leczona jest za pomocą maści sterydowych, które ułatwiają odciąganie napletka. W trudniejszych przypadkach wskazane jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. U mężczyzn standardem jest zabieg poszerzenia napletka lub całkowite obrzezanie. Co istotne, zabiegi można wykonać metodą tradycyjną lub laserem. Pacjent po nich powinien poddać się rekonwalescencji i przez określony czas powstrzymywać się od współżycia.