Jak wygląda badanie cytologiczne?
Badanie cytologiczne, zwane też wymazem lub rozmazem cytologicznym jest jednym z podstawowych badań ginekologicznych. Pozwala na ocenę stanu szyjki macicy i wykryciu ewentualnych nieprawidłowości w komórkach na wczesnym etapie.
To bardzo ważne w zapobieganiu i leczeniu nowotworu szyjki macicy — szybka diagnoza daje pełną wyleczalność.
Jak przebiega badanie cytologiczne pochwy i jak się do niego przygotować? Czy badanie cytologiczne w ciąży jest bezpieczne? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Badanie cytologiczne — na czym polega?
Cytologia polega na pobraniu od Pacjentki komórek z szyjki macicy. W tym celu w pochwie umieszczony zostaje wziernik, a następnie specjalna szczoteczka, za pomocą której lekarz ginekolog pobiera materiał cytologiczny z kanału szyjki macicy.
Badanie cytologiczne pochwy przebiega w spokojnej i intymnej atmosferze, z poszanowaniem komfortu Pacjentki. Jest zupełnie bezbolesne i bezinwazyjne, a po jego zakończeniu Pacjentka może od razu udać się do domu.
Pobrany materiał wysyłany jest do laboratorium, w którym cytolog ocenia stan komórek nabłonkowych.
Badanie cytologiczne w ciąży — czy są przeciwwskazania?
Ciąża nie stanowi żadnego przeciwwskazania do wykonania cytologii — jest zupełnie bezpieczna zarówno dla dziecka, jak i dla przyszłej mamy. Co więcej, badanie cytologiczne jest podstawowym elementem diagnostyki w tym szczególnym okresie. Powinno się je wykonywać dwa razy: w I oraz w III trymestrze — czyli od 1. do 3. oraz od 7. do 9. miesiąca ciąży.
Badanie cytologiczne w ciąży pozwala na wczesne wykrycie raka szyjki macicy. Szybka diagnoza sprawia, że choroba jest w pełni wyleczalna.
Ile trwa badanie cytologiczne?
Badanie cytologiczne to w pełni bezpieczna, bezbolesna, a do tego bardzo szybka procedura – trwa zaledwie kilka minut. Pobrany wymaz przekazywany jest do oceny mikroskopowej. Wtedy pozostaje już tylko czekać na wyniki — są gotowe po ok. 2 tygodniach.
Jak się przygotować na badanie cytologiczne?
Na badanie cytologiczne szyjki macicy nie należy zgłaszać się w trakcie miesiączki, nawet w najbardziej naglących przypadkach — krwawienie miesięczne silnie zaburza wyniki. Cytologię najlepiej wykonać w początkowej fazie cyklu — najwcześniej 4 dni po zakończeniu krwawienia, lub w ostatniej fazie cyklu — najpóźniej kilka dni przed początkiem następnej miesiączki.
Ponadto badanie cytologiczne wymaga odstawienia na 3-4 dni przed nim wszystkich środków stosowanych dopochwowo. Wliczają się w to również irygacje (płukania pochwy), a także tampony.
Przez minimum 2 doby przed badaniem należy powstrzymać się od stosunków płciowych, a na 1 dobę przed nie można poddawać się badaniu USG przez pochwę ani pobieraniu materiału komórkowego z kanału szyjki macicy.
Badanie cytologiczne szyjki macicy nie może się również odbyć w przypadku stanów zapalnych narządów rodnych. Jeśli więc Pacjentka zauważy upławy lub inne nieprawidłowości, powinna powiadomić o tym lekarza i dopiero po ustaniu infekcji zgłosić się na badanie.
Przed przeprowadzeniem cytologii lekarz ginekolog przeprowadza z Pacjentką dokładny wywiad lekarski. Warto więc mieć zapisaną datę ostatniej miesiączki i znać długość swojego cyklu. Niezbędne będzie również poinformowanie lekarza o stosowanych lekach, w tym antykoncepcji, a także o przebytych ciążach i porodach oraz o wszelkich chorobach.