Leczenie wypadania włosów – opis i przebieg zabiegu
Wypadanie włosów można określić ostatnią plagą naszych czasów. Dotyka ona nie tylko starszych mężczyzn, ale osoby młode, w tym także kobiety. Obecnie z problemem tym boryka się rosnąca ilość osób w naszym kraju. Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest szybki tryb życia i towarzyszący mu przewlekły stres. W pewnym momencie nasz organizm nie potrafi za nami nadążyć, co odbija się m.in. na zdrowiu skóry głowy. Na szczęście nadmierne wypadanie włosów można skutecznie leczyć.
Jakie są przyczyny wypadania włosów?
Codzienne wypadanie włosów to proces całkowicie naturalny, który nikogo nie dziwi. Jednak gdy tracimy ich coraz więcej, sytuacja staje się niepokojąca. Jeśli pacjent traci powyżej 100 włosów dziennie, wymaga konsultacji z lekarzem i wykonania odpowiednich badań. W takim przypadku można mówić już o nadmiernym wypadaniu włosów, które powinno być leczone.
Co jest powodem rozwoju problemu nadmiernego wypadania włosów? Ma on różne podłoża, wspomnieliśmy już o przewlekłym stresie. Możemy także wyróżnić takie przyczyny wypadania włosów:
- niewłaściwa dieta, wpływająca na niedobory składników odżywczych,
- różnego typu zaburzenia hormonalne – np. obecnie częsta nadczynność lub niedoczynność tarczycy, zmiany hormonalne po menopauzie, a także po porodzie
- niektóre schorzenia skóry głowy, m.in. łojotokowe zapalenie skóry,
- utrata włosów po COVID-19 lub przewlekłym przeziębieniu,
- zatrucie metalami ciężkimi, np. rtęcią,
- przyjmowanie niektórych leków – np. niektórych preparatów antykoncepcyjnych, czy chemioterapii podczas leczenia onkologicznego – jest to jednak sytuacja przejściowa,
- niektóre choroby zakaźne,
- choroby psychiczne,
- palenie papierosów.
U podłoża łysienia może stać ponad 20 chorób. Zwracamy uwagę, że w tym wypadku istotna jest wczesna diagnoza nadmiernego wypadania włosów. Lekarz wykonuje podczas badań diagnostycznych tzw. trichoskopię.
Jakie występują rodzaje łysienia?
Najczęściej występujące u kobiet jest tzw. łysienie telogenowe. Jego przyczyny nie są jednorodne. Tego rodzaju nadmierne wypadanie włosów może wystąpić pod wpływem nadmiernych stresów lub zaburzeń hormonalnych – przykładowo w czasie ciąży lub karmienia piersią.
Łysienie telogenowe może być wywołane także spożywanymi tabletkami, np. przeciwbólowymi, antykoncepcyjnymi lub przeciwzakrzepowymi. Specyfiką tego typu intensywnego wypadania włosów jest znaczne ich przerzedzenie w obszarze szczytowej głowy.
Natomiast w przypadku mężczyzn nadmierne wypadanie włosów związane jest zazwyczaj z tzw. łysieniem androgenowym. Polega ono na miniaturyzacji mieszków włosowych. Stan ten po pewnym czasie prowadzi do stopniowej, trwałej i całkowitej utraty włosów. Za stan ten mogą odpowiadać różne czynniki.
Łysienie androgenowe może występować na tle genetycznym, ale także ze względu na obecność aktywnej formy hormonu męskiego testosteronu tzw. dihydrotestosteronu. Dodatkowo u młodych, aktywnych mężczyzn na proces wypadania włosów mogą mieć wpływ sterydy anaboliczne. Tego typu łysienie może występować także u kobiet, (np. w trakcie menopauzy, ale są to znacznie rzadsze przypadki.
Warto w tym miejscu wspomnieć także, że obecnie częstym zjawiskiem jest łysienie pocovidowe. Okazuje się, że tego typu przerzedzenie włosów dotyczy nawet połowy ozdrowieńców.
Łysienie pocovidowe ma charakter telogenowy i jest spowodowane osłabieniem włosów chorobą. Jego przyczyną jest zaburzenie w fazach rozwoju włosów, a dokładnie na tym, że przechodzą one szybciej z aktywnej fazy wzrostu w nieaktywną, przez co w krótszym czasie wypadają. Na szczęście w ich miejsce rosną nowe włosy, nie jest to zatem łysienie trwałe. Odrost włosów wymaga jednak czasu.
Przy tego typu łysieniu ważne jest, aby pacjent unikał wyczerpujących fizycznie czynności, dbał o nawodnienie organizmu oraz o dietę bogatą w warzywa, owoce i białko, warto też wspierać organizm suplementami witaminowymi.
Nadmierne wypadanie włosów – metody leczenia
Skuteczne leczenie rozpoczyna się o precyzyjnej diagnozy. Jednak w przypadku nadmiernej utraty włosów możemy napotkać trudności w ustaleniu przyczyny problemu. Z tego względu posiłkujemy się zarówno badaniami biochemicznymi krwi, jak również badaniami na obecność przeciwciał, czy też wideodermatoskopią, czyli badaniem trichoskopowym.
Wideodermatoskopia to obecnie najnowocześniejsza, bezbolesna i niezwykle precyzyjna metoda badania włosów, która trwa dość krótko, bo zaledwie kilka minut. Jest jak RTG płuc. Polega to na tym, że skóra głowy jest fotografowana specjalną kamerą.
Badanie trichoskopowe jest bezbolesne i można je wykonać na owłosionej skórze głowy, nie wymaga jej golenia. Otrzymane wyniki poddane są do dalszej oceny. Wyniki badania trichoskopowego pozwalają postawić pewną diagnozę, co stoi za utratą włosów, i są podstawą do przygotowania planu leczenia.
Leczenie łysienia można poprowadzić na różny sposób, lekarz dobiera je indywidaualnie do danego przypadku. Doskonale sprawdza się zabieg naświetlania skóry głowy czerwonym laserem albo lampą LED. Daje on przyjemne ciepło i polepsza on przepływ krwi przez naczynia włosowate i odżywia mieszki włosowe, pobudzając je do prawidłowego rozwoju.
Innym skutecznym zabiegiem, który może powstrzymać wypadanie włosów mezoterapia skóry głowy, czyli podanie w skórę głowy specjalnego preparatu uzyskanego z własnej krwi pacjenta lub preparatu odżywczego. Zabieg ma formę iniekcji i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu nie jest bolesny.
W niektórych sytuacjach jedynym ratunkiem jest jednak przeszczep włosów. Zazwyczaj dotyczy to łysienia telogenowego. Zabieg ten polega na pobraniu pojedynczych mieszków włosowych z okolicy, która nie została dotknięta łysieniem, takiej jak skronie czy potylica, a następnie zaimplantowaniu ich w okolice dotknięte chorobą – najczęściej jest to szczyt głowy i zakola.
Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu naszej kliniki, bardzo zaawansowanemu technologicznie, zabieg przeszczepu włosów wykonujemy w taki sposób, aby nie pozostawił żadnych blizn i był bezbolesny. Poza tym pozwala nam to także zmaksymalizować skuteczność zabiegu. Po przeprowadzonym przez nas przeszczepie na głowie pacjenta “przyjmuje się” nawet 95% mieszków włosowych.