Łysienie plackowate – przyczyny, objawy i leczenie alopecji ogniskowej
Łysienie plackowate należy do jednej z najczęstszych przyczyn utraty włosów, szczególnie u młodych osób. Może dotknąć nawet dzieci i często ma ostry przebieg. Na czym polega ta choroba i jak ją rozpoznać? Jakie są jej przyczyny i jak ją leczyć?
Czym jest łysienie plackowate?
Łysienie plackowate, inaczej alopecja ogniskowa (łac. alopecia areata) jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry, podczas której atakowane są mieszki włosowe, co prowadzi do osłabienia i wypadania włosów, tworząc charakterystyczne łyse plamy. Chorobie może ulec nie tylko skóra głowy, lecz także skóra brwi, brody czy okolic intymnych.
Łysienie plackowate pojawia się zwykle pomiędzy 20. a 40. rokiem życia i dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Im wcześniej wystąpi, tym cięższy ma przebieg i trudniej ją leczyć.
Przyczyny łysienia plackowatego
Nie są znane dokładne przyczyny łysienia plackowatego. Naukowcy przypuszczają, że choroba może mieć podłoże autoimmunologiczne. Przemawia za tym m.in. częstość jej współwystępowania z innymi schorzeniami autoagresywnymi, takimi jak atopowe zapalenie skóry, zapalenie tarczycy, zapalenie jelita grubego, toczeń rumieniowaty czy reumatoidalne zapalenie stawów.
Przez niektórych łysienie plackowate traktowane jest jako schorzenie psychodermatologiczne, ponieważ podejrzewa się, że uszkodzenie mieszków włosowych może być wynikiem stresu.
Przyczyna łysienia plackowatego może leżeć również w nieprawidłowościach naczyniowych skóry głowy, co może skutkować zaburzeniem etapów wzrostu włosa i prowadzić do jego utraty.
Wśród przyczyn wymienia się również niedobory cynku oraz zaburzenia hormonalne.
Łysienie plackowate – rodzaje
Wyróżniamy różne rodzaje łysienia plackowatego, a do najczęściej występujących zalicza się:
- łysienie plackowate uogólnione
- łysienie plackowate całkowite
- łysienie plackowate wieloogniskowe
- łysienie plackowate rozlane
- łysienie plackowate pasmowate
- łysienie plackowate wężykowate
- łysienie plackowate złośliwe
Jak rozpoznać łysienie plackowate?
Pierwsze objawy łysienia plackowatego to nagła utrata włosów na niewielkim, owalnym obszarze skóry. Pozbawione włosów miejsce jest wyraźnie odznaczone od owłosionej części i zwykle przybiera regularny kształt.
Skóra pozostaje niezmieniona chorobowo. Z biegiem czasu łysy obszar może ulec powiększeniu, pojawiają się też nowe miejsca, gdzie dochodzi do utraty włosów. W przypadku łysienia plackowatego całkowitego objęte chorobą miejsca się łączą.
Jeśli utrata włosów występuje na czole, skroniach i potylicy, mamy do czynienia z łysieniem wężykowatym. Podczas łysienia pasmowatego łysienie obejmuje środek głowy i rozprzestrzenia się na zewnątrz.
Niezależnie od rodzaju łysienia plackowatego, niezbędna jest interwencja specjalisty, który właściwie zdiagnozuje objawy i zaleci stosowne leczenie.
Leczenie łysienia plackowatego
Łysienie plackowate leczy się zarówno miejscowo, jak i ogólnie. Podczas leczenia miejscowego używa się glikokortykosteroidy, minoksydel oraz cygnolinę. Do leczenia ogólnego natomiast wykorzystuje się glikokortykosteroidy i cyklosporynę. W niektórych przypadkach stosuje się również wąskopasmową fototerapię UVB oraz fotochemioterapię.