Niebieskie światło a stan skóry
Nowe badania wykazały, że niebieskie światło może powodować zwyrodnienie plamki żółtej, jedną z głównych przyczyn ślepoty. Niebieskie światło szkodzi naszemu wzrokowi, uszkadzając siatkówkę oka.
Problemy z niebieskim światłem
Niebieskie światło (określane również jako światło o wysokiej energii widzialnej lub HEV) stanowi potencjalne zagrożenie dla skóry poprzez wytwarzanie wolnych rodników. W badaniach wykazano, że niebieskie światło wywołuje silny stres oksydacyjny w skórze. Może to przyczynić się do starzenia się skóry, podobnie jak narażenie na promieniowanie UVA. Niebieskie światło ma jednak zdolność przenikania głębiej w skórę w porównaniu ze światłem UVA i UVB. Niebieskie światło może przeniknąć do naszej skóry właściwej, uszkadzając nasz kolagen i elastynę.
Innym wpływem niebieskiego światła jest wywołanie pigmentacji. Badania wskazują, że światło widzialne może być również bardziej aktywne w indukowaniu pigmentacji w porównaniu do światła UV.
Niebieskie światło również zaburza nasz sen, zakłócając nasz naturalny rytm okołodobowy. Narażeni na działanie znacznych ilości niebieskiego światła w nocy, możemy mieć problem z zaśnięciem. To dlatego, że niebieskie światło wpływa na poziom melatoniny, naszego hormonu snu.
Najnowsze badania Estée Lauder pokazują, że ekspozycja niebieskiego światła w nocy wpływa na naturalny rytm okołodobowy samych komórek skóry. Dr Nadine Pernodet, rzecznik naukowy Estée Lauder Companies, wyjaśnia wyniki swoich testów: „Wyniki wskazują, że ekspozycja na niebieskie światło w nocy może spowodować, że naturalny rytm skóry nie będzie zsynchronizowany „, co spowoduje, że komórki skóry będą dalej” myśleć „, iż jest to dzień, który wpływa na ich naturalny proces naprawy w nocy, co może prowadzić do widocznych oznak starzenia się, a nawet ciemnych kręgów pod oczami”. „Istniejące badania pokazują, że ekspozycja na niebieskie światło w ciągu dnia ma pewne korzyści zdrowotne, takie jak zwiększenie czujności i podniesienie nastroju” – zauważa dr Pernodet.
W pewnych sytuacjach światło niebieskie może mieć dobroczynny wpływ na skórę. Osoby cierpiące na trądzik mogą stosować niebieskie światło jako zabieg redukujący zmiany chorobowe. Badania jednoznacznie pokazują, że w małych seriach niebieskie światło jest skuteczną terapią niektórych zaburzeń skóry.
Jak chronić skórę przed uszkodzeniami niebieskiego światła?
Trzeba zastosować podejście wewnętrzne i zewnętrzne, biorąc pod uwagę, że zarówno światło słoneczne, jak i nasze urządzenia cyfrowe emitują niebieskie światło. Należy zacząć od ograniczenia emisji światła niebieskiego przez urządzenia elektroniczne. Jeśli chodzi o ochronę przed następstwami działania światła niebieskiego należy stosować dermokosmetyki z dużą zawartością przeciwutleniaczy i klasycznym filtrem UV o wysokim faktorze.
Miejscowe przeciwutleniacze są „absolutną koniecznością” w reżimie pielęgnacyjnym. Skóra naturalnie zawiera przeciwutleniacze, takie jak witamina E; są one jednak zużywane, gdy skóra jest nadmiernie narażona na wolne rodniki (światło UV, widzialne światło niebieskie i inne czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenia. Stosowanie miejscowych przeciwutleniaczy w formie produktów do pielęgnacji skóry, a także spożywanie diety bogatej w przeciwutleniacze (ze świeżych owoców i warzyw) może zwiększyć naszą ochronę skóry przed oksydacyjnym uszkodzeniem środowiska.
Uszkodzenia związane ze światłem niebieskim dotyczą też siatkówki oka. W tej sytuacji mamy dwa wyjścia: okulary z filtrem oraz filtry na urządzenia (folie lub oprogramowanie).
W przypadku badań oprogramowania okazuje się, że po jego uruchomieniu dochodzi do pogorszenia obrazu do mocno dekoncentruje obserwatora poza tym niestety filtry nie spełniają oczekiwań i nie działają w oczekiwanym i deklarowanym przez producentów stopniu: