Pierwsza wizyta u ginekologa? Dowiedz się jak przygotować się na badanie ginekologiczne
Pierwsza wizyta u ginekologa jest dla młodej dziewczyny i kobiety ważnym wydarzeniem i wymaga odpowiedniego przygotowania psychicznego. W tym celu warto dowiedzieć się, jak wygląda badanie ginekologiczne i jakiej diagnostyki możemy się spodziewać.
Jak wygląda podstawowe badanie ginekologiczne? Parę słów o tym, jak przebiega wizyta
Badanie ginekologiczne składa się z kilku etapów. Na początku lekarz ginekolog przeprowadza z Pacjentką dokładny wywiad lekarski. Pyta o datę ostatniej miesiączki, współżycie oraz o zaobserwowane przez nią objawy. Następnie ginekolog przystępuje do badania ginekologicznego na specjalnie do tego przystosowanym fotelu. Pacjentka znajduje się wtedy w pozycji leżącej, a jej nogi spoczywają na podpórkach dla stóp. Badanie ginekologiczne przeprowadzane jest przy pomocy sterylnych i jednorazowych narzędzi – jak np. wziernika, który pozwala na ocenienie ujścia szyjki macicy.
Jeśli Pacjentka nie rozpoczęła współżycia, stosowany jest mniejszy rodzaj wziernika lub badanie odbywa się per rectum, a badanie USG wykonuje się nie przez pochwę, lecz przez powłoki brzuszne.
Podczas wizyty lekarz wyjaśnia również Pacjentce szczegóły diagnostyki oraz leczenia, a także zapoznaje ją z odpowiednią profilaktyką. Dobry lekarz ginekolog posiada nie tylko dużą wiedzę zawodową, ale również swoją empatią i delikatnością potrafi stworzyć odpowiednią atmosferę w gabinecie. Zrelaksowanie Pacjentki nie tylko znacząco poprawia jej komfort, ale też ułatwia przeprowadzenie badania.
Rodzaje badań ginekologicznych
Wyróżniamy głównie:
- badanie ginekologiczne dwuręczne
- wziernikowanie (badanie z wykorzystaniem wziernika)
- USG przezpochwowe lub przez powłoki brzuszne
- cytologię
- badanie piersi (mammografia oraz USG piersi)
- badanie per rectum
- badania prenatalne (u Pacjentek w ciąży)
Czy pierwsze badanie ginekologiczne boli?
Pierwsza wizyta u ginekologa może być zrozumiałą przyczyną stresu u wielu młodych dziewcząt i kobiet. Badanie ginekologiczne ingeruje w prywatną strefę, dlatego przed przystąpieniem do niego dobry ginekolog zadba o odpowiednie nastawienie i zrelaksowanie Pacjentki. Podstawowa diagnostyka ginekologiczna nie wywołuje żadnego bólu, przeprowadzana jest z użyciem lubrykantu i trwa bardzo krótko, należy jednak pamiętać, że stres Pacjentki przyczyni się do tego, że będzie ona mimowolnie spinać mięśnie całego ciała – także pochwy. Może to utrudnić zarówno badanie dwuręczne, jak i wziernikowanie i spowodować dodatkowy dyskomfort. Dlatego tak ważne jest właściwe nastawienie przed wizytą, a także wybranie odpowiedniego ginekologa. Empatia i opanowanie lekarza pomogą Pacjentce w rozluźnieniu się.
Standardowe badanie ginekologiczne szyjki macicy
Jednym z kluczowych elementów diagnostycznych w ginekologii jest ocena stanu szyjki macicy. Pozwala na nią wziernikowanie, czyli badanie ginekologiczne wziernikiem. Podczas wziernikowania może być również pobrany materiał do badania cytologicznego. Badanie cytologiczne polega na wykonaniu rozmazu pobranych komórek nabłonka szyjki macicy w laboratorium. Na jego podstawie specjalista ocenia stan komórek, co pomaga wykryć wszelkie nieprawidłowości. Takie badanie jest niezwykle istotne w diagnozowaniu nowotworu szyjki macicy, który jest szóstym co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce.