Popularne powikłania po zabiegach medycyny estetycznej
Medycyna estetyczna jak wskazuje nazwa jest odmianą medycyny, a ta z kolei rządzi się statystyką powikłań. Nie ma zabiegów rutynowych, łatwych, nieskomplikowanych. Każdy zabieg medyczny niesie ze sobą możliwość zaistnienia powikłań. Ich charakter, wpływ na zdrowie lub życie zależą od wielu czynników. Na pewno jednym z decydujących są umiejętności lekarza.
- PRZEBARWIENIA – bardzo częste i możliwe po niemal wszystkich zabiegach medycyny estetycznej i kosmetologicznych. Każdy rodzaj głębszego uszkodzenia naskórka z przedłużającym się okresem gojenia powyżej 7 dni dramatycznie zwiększa ryzyko powstania przebarwienia. Oczywiście wprawny lekarz medycyny estetycznej jest w stanie kontrolować farmakologicznie ten proces i skrócić go tak, by nie doszło do tego powikłania. Przebarwienia powstają w wyniku zabiegów mikrodermabrazji, laseroterapii, pilingujących.
- ZIARNINIAKI – to drobne grudki wyczuwalne w dotyku i czasami widoczne gołym okiem, zlokalizowane płytko pod skórą. Powstają w wyniku podania różnego rodzaju wypełniaczy, w tym kwasu hialuronowego, polikaprolaktonu, kwasu polimlekowego, hydroksyapatytu wapnia. Substancje podane zbyt płytko mogą wywołać stymulację produkcji kolagenu w płytkich warstwach skóry co w efekcie prowadzi do ziarniniaków.
- KRWIAKI – nieprzewidywalne bezpośrednie następstwo każdego zabiegu medycyny estetycznej. Pacjenci często kojarzą krwiaki jako powikłanie, a to nieprawda. Krwiak jest częstym następstwem zabiegu i należy zawsze zakładać, że wystąpi. Jeśli uda się lekarzowi wykonać zabieg bez krwiaka, to zwykle, oprócz znajomości anatomii przebiegu naczyń krwionośnych, jest to po prostu szczęście.
- ZABURZENIA CZUCIA – mogą mieć miejsce po bardziej inwazyjnych zabiegach medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej np. liposukcji, wolumetrii, powiększaniu piersi, blefaroplastyce itp. W czasie zabiegu dochodzi zwykle do uszkodzenia drobnych zakończeń nerwów czuciowych, co w konsekwencji prowadzi do zaburzeń. Powikłanie ustępuje samoistnie po około 3 – 6 miesiącach.
- ALERGIA – podanie każdej substancji to ryzyko incydentu alergii ostrej z możliwą dusznością lub przewlekłej powstającej do kilku dni od zabiegu, a utrzymującej się do końca działania preparatu. Alergii nie wywoła osocze bogatopłytkowe, tłuszcz oraz fibryna, rzadko dochodzi do niej po kwasie hialuronowym. Częściej podczas zabiegu z preparatami wieloskładnikowymi podawanymi drogą iniekcji śródskórnych.