Skleroterapia – zalecenia po zabiegu
Żylaki są częstą przyczyną dyskomfortu psychicznego. Na szczęście za sprawą nowoczesnej medycyny można uzyskać estetyczny wygląd nóg, decydując się na nieinwazyjną procedurę skleroterapii. Wystarczy kilka zabiegów, by zapomnieć o problemie żylaków i pozbyć się kompleksów.
Zabieg skleroterapii
Warto pokrótce wyjaśnić, na czym polega zabieg skleroterapii. Przede wszystkim, jest to niechirurgiczny sposób leczenia żylaków, oparty na wstrzykiwaniu do naczyń krwionośnych (za pomocą cienkich igieł) specjalnego roztworu o właściwościach obkurczających. Finalnie, w wyniku niedrożności naczynia, zostaje ono przez organizm wchłonięte. Na zakończenie procedury flebolog wykonujący zabieg, zakłada pacjentowi opatrunek uciskowy.
Zabieg jest praktycznie bezbolesny i może być przeprowadzany zarówno w przypadku drobnych pajączków, jak też znacznie większych zmian naczyniowych, stanowiących duży defekt estetyczny. Zanim jednak dojdzie do procedury pacjent zgłasza się na badanie USG Doppler, podczas którego specjalista może ocenić brak wskazań do dalszego postępowania.
Skleroterapia powinna być wykonywana w kilku seriach z uwzględnieniem minimum dwutygodniowych odstępów pomiędzy nimi. Ilość zabiegów uzależniona jest od rozległości żylaków i oczekiwań pacjenta.
Pierwsze kroki po zabiegu skleroterapii
Tak jak w przypadku każdego innego zabiegu, okres rekonwalescencji jest bardzo istotnym ogniwem determinującym skuteczność leczenia. Co warto wiedzieć?
- Bezpośrednio po skleroterapii wymagany jest spacer (optymalny czas to 60 minut).
- W pierwszych dniach zaleca się noszenie wyrobów uciskowych utrzymujących prawidłowy przepływ żylny i zapobiegających powstawaniu nowych zmian.
- Nie należy rozgrzewać nóg (zabronione jest zatem branie gorących kąpieli, korzystanie z sauny lub opalanie na słońcu i w solarium).
- Powinno się unikać długotrwałego stania lub siedzenia w jednej pozycji przy wykonywaniu codziennych czynności.
Zalecenia po zabiegu skleroterapii w zależności od stopnia zaawansowania żylaków
Stosowanie się do zaleceń lekarza znacząco zwiększa szanse powodzenia zabiegu. W zależności od spektrum problemu, występują pewne różnice w czasie noszenia opatrunku uciskowego i procesie gojenia, ale przestrzeganie medycznych wskazówek szybko owocuje dobrym samopoczuciem.
W przypadku drobnych zmian pacjenci powracają do codziennej aktywności już po kilku dniach. Standardowym rozwiązaniem jest noszenie uciskowych pończoch przez tydzień. W przypadku bardziej zaawansowanych żylaków, czas regeneracji może ulec wydłużeniu do około 4 tygodni.
W każdym przypadku, niezależnie od stopnia zaawansowania schorzenia, kluczowe jest przestrzeganie indywidualnych zaleceń przygotowanych przez lekarza prowadzącego. Specjalista obejmuje pacjenta kompleksową opieką i dopasowuje plan rekonwalescencji do jego potrzeb.
Wskazówki dotyczące codziennej pielęgnacji po zabiegu skleroterapii
W pierwszych dniach po zabiegu skleroterapii można zaobserwować:
- zaczerwienienie skóry,
- lekki obrzęk i zasinienie w miejscach wkłucia.
Objawy te są czymś zupełnie normalnym i powinny ustąpić w niedługim czasie. Okres pozabiegowy nie wymaga skomplikowanych czynności pielęgnacyjnych, natomiast niezbędne są pończochy uciskowe.
Aktywność fizyczna i styl życia po zabiegu skleroterapii
Aktywność po zabiegu jest wręcz wskazana. Nie zaleca się natomiast długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Siedzący tryb życia należy zastąpić regularnymi spacerami.
Umiar w okresie rekonwalescencji jest bardzo istotny, dlatego też nie należy eksploatować organizmu sportami wysiłkowymi, a wszelkie wątpliwości konsultować z lekarzem prowadzącym.
Kontrola lekarska po zabiegu skleroterapii
Ostrzykiwanie żylaków wymaga cyklicznych konsultacji m.in. w celu sprawdzenia efektów zabiegu. Po pierwszej skleroterapii należy zgłosić się na wizytę kontrolną po około 2 tygodniach. W zależności od tego, ile jest planowanych powtórzeń procedury, pacjent ustala z lekarzem prowadzącym częstotliwość następnych konsultacji.
Unikanie powikłań po zabiegu skleroterapii
Skleroterapia nie wymaga ingerencji chirurgicznej i podania znieczulenia. Jest wykonywana w warunkach ambulatoryjnych (bez konieczności hospitalizacji). Przebieg rekonwalescencji i samopoczucie po zabiegu to kwestie uzależnione w dużym stopniu od codziennej rutyny. Aby uniknąć ewentualnych powikłań wystarczy prowadzić tryb życia zgodny z zaleceniami lekarza prowadzącego.
Ważne jednak, by w przypadku pojawienia się pewnych symptomów zgłosić się niezwłocznie do specjalisty na wizytę kontrolną. Do takich objawów alarmowych zalicza się:
- Odczyny alergiczne (ogólne złe samopoczucie i reakcja w miejscu wkłucia),
- Nowo powstałe naczynka,
- Bolesność w miejscu ostrzykiwania,
- Miejscowe przebarwienia skóry.
Podsumowanie i długoterminowe zalecenia po zabiegu skleroterapii
Żylaki są często obrzęknięte i bolesne, dlatego decyzję o zabiegu pacjent podejmuje w trosce o wysoką jakość życia bez dolegliwości. Zaufanie specjalistom pozwala w krótkim czasie uzyskać estetyczny wygląd nóg, zapominając przy tym o kompleksach i wracając do pełnej swobody funkcjonowania.