Worki pod oczami – to problem już co czwartej Polki. Jak sobie z nim radzić?
Poduszeczki pod oczami to coś, co pojawić się może z dnia na dzień lub towarzyszyć nam od młodych lat. Przyczyny problemu mogą być bardzo różne i są związane z zastojami limfy w tkankach podskórnych, a w późniejszym wieku z obniżeniem napięcia mięśnia okrężnego oka, co tylko pogarsza problem. Kiedy worki pod oczami zaczynają nam przeszkadzać, należy skonsultować się z lekarzem. Warto przygotować się do wizyty u specjalisty, bo w zależności od źródła problemu, możemy spodziewać się innego rozwiązania.
O co może zapytać nas specjalista:
- Kiedy pojawił się problem?
- Jak długo trwa?
- Czy towarzyszą mu inne dolegliwości?
- Czy piliśmy w ostatnim czasie alkohol lub czy palimy papierosy?
- Czy w ostatnim czasie odczuwamy wzmożony stres?
- Czy cierpimy na bezsenność?
- Czy pijemy min 1,5 litra wody?
- Czy chorujemy lub zauważamy u siebie jakieś inne dolegliwości?
- Czy worki pojawiają się niedługo po zjedzeniu konkretnego produktu lub w określonej porze roku?
- Czy na co dzień dużo się ruszamy, czy może prowadzimy raczej siedzący tryb życia?
Worki pod oczami – najczęstsze przyczyny:
- Zmęczenie
- Nieprzespana noc
- Skutek wypitego alkoholu, palenia papierosów
- Nieprawidłowe odprowadzanie toksyn z organizmu
- Siedzący tryb życia
- Genetyka
- Wiek
Inne:
- Choroby np. wątroby, serca, tarczycy lub nerek – koniecznie skonsultuj się z lekarzem prowadzącym!
- Alergia – skonsultuj się z alergologiem, zrób testy.
Jak radzić sobie z workami pod oczami?
Na worki możemy sobie zapracować stylem życia. Dlatego warto wpierw wyeliminować potencjalne przyczyny, na które mamy realny wpływ. Te czynności usprawnią przepływ limfy i zapobiegną jej zastojom, a tym samym ograniczą tworzenie się worków pod oczami:
Należy zadbać o odpowiednią dawkę płynów w ciągu dnia (1,5 l.), znaleźć czas na ulubioną aktywność fizyczną, ograniczyć używki, regularnie wietrzyć pokój przed snem, najlepiej wypijając przedtem szklankę wody, spać w pozycji lekko uniesionej, unikając przyciskania głowy do poduszki.
Kiedy już „mleko się rozleje”, pomóc mogą doraźne środki: okłady z herbaty, płatki nasączone zimnym żelem np. z kwasem hialuronowym lub dobrze dobrane przez lekarza kroplówki (sprawdzą się w przypadku permanentnego zmęczenia lub kiedy przyczyną worków jest zwykły kac).
Z wiekiem jednak worki pod oczami będą pojawiać się coraz częściej i utrzymywać się dłużej, przechodząc w trwały problem – winowajcą jest wiotczejący z upływem lat mięsień okrężny oka.
Zabiegi na podpuchnięte powieki
Tendencję do worków pod oczami zauważoną i potwierdzoną przez specjalistę na podstawie wywiadu, możemy zminimalizować odpowiednimi zabiegami, np. mezoterapią na bazie osocza bogatopłytkowego lub fibryny (to autologiczne preparaty, które nie uczulają i są w pełni bezpieczne dla organizmu) lub odpowiednio podanym (podaje się go pod mięsień okrężny oka, aby zwiększyć jego napięcie) kwasem hialuronowym.
W przypadku, gdy problem pomimo zdrowego stylu życia nie mija, a po przebudzeniu i „rozchodzeniu” poduszeczki praktycznie nie znikają, należy rozważyć bardziej radykalne środki. Skutecznym rozwiązaniem jest blefaroplastyka dolnych powiek – chirurgiczna lub laserowa. Odpowiednią metodę po konsultacji dobierze lekarz.