Wszycie esperalu — walka z uzależnieniem
Uzależnienie od alkoholu dotyka coraz większą część społeczeństwa. Powstaje ono na podłożu wielu różnych zdarzeń. Przyczyny prowadzące do rozwoju uzależnienia od alkoholu to między innymi chęć przypodobania się grupie, jak i problemy psychiczne, z którymi dana osoba nie umie sobie poradzić w odmienny sposób, niż sięgając po różnego rodzaju używki. W tym także alkohol, który sprawia, że powstaje cienka granica, w której można mówić o jego nadużywaniu, a uzależnieniu. Istotne jest także to, że alkoholizmu nie da się w pełni wyleczyć. Osoba uzależniona, która chce coś zmienić, może zdecydować się na wizyty u psychoterapeuty lub wybrać zabieg wszycia esperalu.
Co to jest esperal?
Esperal, czyli wszywka alkoholowa, to środek, którego produkcję zakończono w 2009 roku. Po pewnym czasie wrócił on jednak na rynek i często jest wykorzystywany w leczeniu choroby alkoholowej. Co istotne, nie nazywa się już esperal, ale lek o nazwie disulfiram wzf. W praktyce to dokładnie to samo – zawiera tę samą substancję czynną, którą jest disufiramum. Mimo iż lek esperal zniknął, to wciąż powszechnie stosowane jest określenie wszywki alkoholowej z disulfiramem, zarówno przez osoby poszukujące pomocy, jak i przez lekarzy.
Wszywka alkoholowa esperal to substancja czynna, która blokuje enzym dehydrogenazy aldehydowej, biorący udział w rozkładzie alkoholu w wątrobie. W wyniku działania tej substancji w organizmie gromadzi się aldehyd octowy, który normalnie przekształcany jest w postać nieszkodliwą i niewywołującą nieprzyjemnych dolegliwości. Działanie aldehydu octowego powoduje więc doznania przypominające zwielokrotnione nieprzyjemne dolegliwości wywołane zatruciem po wypiciu alkoholu w nadmiernych ilościach.
Jak działa wszywka alkoholowa?
Wszywki alkoholowe nie są środkiem, który sprawi, że osoba uzależniona zaprzestanie picia alkoholu. Jest to jedynie środek wspomagający walkę o wyjście z choroby alkoholowej. Ma za zadanie zniechęcić alkoholika do kolejnego spożycia alkoholu. Pierwsze objawy zatrucia (zgromadzenia się aldehydu octowego) u osób uzależnionych po wszyciu esperalu pojawiają się w ciągu kilku minut. Najpierw pojawiają się nudności, zawroty głowy, ból głowy, skoki ciśnienia, panika i wzmożony lęk o własne życie.
Dolegliwości mogą trwać nawet kilka godzin po spożyciu alkoholu, czego świadomość budzi wstręt do kolejnego wypicia alkoholu. Stosowanie disulfiram wzf nie może być jednak jedynym środkiem leczenia alkoholizmu. Wszywka esperal działa okresowo i nie wyleczy chorego. Brak odpowiedniej terapii awersyjnej i wsparcia rodziny nie przyniesie oczekiwanego skutku, a chory wróci do nałogu.
Jak i gdzie umieszcza się wszywkę alkoholową?
Implantacja wszywki alkoholowej odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz nacina skórę pacjenta, a następnie umieszcza pod nią środek. Wszywka alkoholowa esperal umieszczana jest najczęściej pod łopatką albo na pośladku. Tak umieszczony specyfik jest powoli uwalniany do krwiobiegu i jest obecny w organizmie pacjenta przez kilka miesięcy. Do zabiegu wszycia esperalu kwalifikowani są pacjenci po przynajmniej 12 godzinach abstynencji. Najlepiej jednak jakby upłynęła doba od picia alkoholu. Wszywanie esperalu trwa około 30 minut i do momentu spożycia alkoholu nie daje on żadnych efektów ubocznych.
Skuteczność esperalu w leczeniu alkoholizmu
Wiele osób, które decydują się na leczenie alkoholizmu, zastanawia się jak długo działa esperal i czy w ogóle jest on skuteczny. Z pewnością jego odstraszające działanie można uznać za skuteczne. Nieprzyjemne objawy związane wszyciem esperalu i napiciem się później alkoholu nie są niczym pożądanym. Stan ten można porównać do kaca, ale jego natężenie jest zdecydowanie większe. Sam producent działanie wszywki alkoholowej określa na około 10 miesięcy, ale niektórzy pacjenci odczuwali skutki jej działania nawet po 12 miesiącach.