Wypadanie włosów po ciąży — czy to normalne i jak sobie z tym radzić?
Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, lśniące, gęste i zdrowe. W okresie ciąży włosy stają się takie i wyglądają lepiej niż przed nią. Niestety, ale stan ten nie utrzymuje się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wtedy, że dochodzi do łysienia poporodowego. Taki problem dotyka zdecydowaną większość kobiet po rozwiązaniu. Najczęściej za to, że po ciąży nadmiernie wypadają włosy, odpowiadają zmiany hormonalne, związane z powrotem organizmu do stanu sprzed ciąży. Jak więc utrzymać kondycję włosów po ciąży? Czy łysienie poporodowe jest groźne i kiedy skonsultować się z lekarzem?
Czy wypadanie włosów po ciąży jest normalne?
Wypadanie włosów po ciąży, które nazywane jest także łysieniem poporodowym lub telogenowym to problem dotykający bardzo dużą ilość kobiet. Odpowiadają za to zmiany hormonalne, ponieważ organizm wraca wtedy do stanu sprzed ciąży. Przez 9 miesięcy jej trwania, za sprawą podwyższonego stężenia estrogenów, włosy są grubsze, i jest ich zdecydowanie więcej. Po porodzie poziom estrogenów wraca do normy, natomiast poziom prolaktyny wzrasta, a jest to hormon odpowiedzialny za produkcję pokarmu. Obie te zmiany wpływają na cykl życia włosa, co wiąże się z wypadaniem włosów po ciąży.
Po czym poznać, że wypadanie włosów po ciąży jest związane z hormonami? Otóż pojawiają się widoczne przerzedzenia na całej powierzchni skóry głowy, a w szczególności w okolicach skroni. Wynika to przede wszystkim z rośnięcia w tym miejscu cieńszych i jaśniejszych włosów. Oczywiście nie należy obawiać się, że dojdzie do całkowitego wyłysienia. Wypadną wszystkie te włosy, które miały wypaść zgodnie z cyklem trwania ich życia.
Warto mieć świadomość, że po ciąży wypadanie włosów jest najbardziej zauważalne od 1 do 3 miesiąca po rozwiązaniu. Wtedy może dojść do sytuacji, w której będą wypadać wręcz garściami. Ile trwa zwiększone wypadanie włosów? Najczęściej jest to proces trwający około roku, przy czym najintensywniej maksymalnie do pół roku po urodzeniu dziecka. Ponadto wpływ na to ma karmienie piersią. Wydzielana w tym czasie prolaktyna wpływa bezpośrednio na cykl życia włosów, które za wcześnie przechodzą w fazę spoczynku i wypadają. Jeśli jednak doszło do nadmiernego przerzedzenia włosów, warto udać się do lekarza, ponieważ może być to objaw choroby skóry głowy lub innych chorób ogólnoustrojowych.
Nadmierne wypadanie włosów po ciąży — jak sobie z tym radzić?
Wypadanie włosów po ciąży może być dla wielu kobiet niezwykle stresującym przeżyciem. Należy jednak pamiętać, że niezbędna jest wtedy odpowiednia pielęgnacja. Warto wybierać kosmetyki o działaniu wzmacniającym i przyspieszającym porost włosów. Powinno się dodatkowo unikać używania prostownicy i lokówki, gdyż wszystkie zabiegi wysokotemperaturowe wpływają na pogorszenie się stanu osłabionych włosów.
Warto także zadbać o odpowiednią dietę. Powinno się jeść posiłki bogate w witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów po ciąży. Jeśli nastąpiła nadmierna utrata włosów można skorzystać ze specjalistycznych zabiegów, jak mezoterapia igłowa skóry głowy, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym lub zabieg z wykorzystaniem komórek macierzystych.
Wypadające włosy — podsumowanie
To, że po czasie ciąży wypadają włosy, jest zjawiskiem naturalnym i nie powinno się z tego względu panikować. Niezwykle ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja i stosowanie bogatej w witaminy i minerały diety. Niezbędna jest w tym przypadku cierpliwość, ponieważ po okresie karmienia piersią gospodarka hormonalna wróci do normy, co będzie zauważalne w postaci mniejszego wypadania włosów. Jeśli dojdzie jednak do zbyt dużego przerzedzenia włosów, można skorzystać z zabiegów specjalistycznych, które oferujemy w naszej Klinice.