Zabieg wykonuje
Antykoncepcja
Obecnie istnieje wiele metod antykoncepcji. Partnerzy mogą wybrać te, najbardziej im odpowiadające. Każdy ze sposobów świadomego planowania rodziny różni się od siebie skutecznością i wpływem na organizm. Może to być antykoncepcja długoterminowa lub krótkoterminowa, antykoncepcja chirurgiczna lub mechaniczna chemiczna, czy też hormonalna. Dlatego przed wyborem metody antykoncepcji zalecamy konsultację z lekarzem ginekologiem.
Metody antykoncepcji
Metody antykoncepcji możemy uszeregować następująco:
- Metody chemiczne – tabletki, globulki antykoncepcyjne, żele, kremy, gąbki dopochwowe i pianki, które zawierają środki plemnikobójcze. Ogranicza to żywotność plemników poprzez ich sparaliżowanie. Metoda nie wpływa na negatywnie na materiał genetyczny. Preparaty plemnikobójcze dodatkowo zagęszczają śluz szyjkowy, co sprawia, że męskim komórkom rozrodczym trudniej jest dotrzeć do komórki jajowej.
- Metody mechaniczne – do najbardziej popularnych należą: prezerwatywy męskie i kobiece, wkładki domaciczne, kapturki naszyjkowe, błony dopochwowe, czy też spirala antykoncepcyjna. Działają na zasadzie stworzenia bariery, która nie pozwala plemnikom dotrzeć do komórki jajowej. Lekarz może doradzić, aby dla większej skuteczności ten sposób antykoncepcji połączyć z metodą chemiczną.
- Metody hormonalne – to terapia hormonalna pod nadzorem ginekologa. Przyjmowanie preparatów hormonalnych hamuje owulację, zagęszcza kobiecy śluz, wpływa na spowolnienie transportu jajowodowego i ma wpływ na zmiany w błonie śluzowej macicy, co uniemożliwia implantację. Antykoncepcja taka obejmuje jednoskładnikowe i dwuskładnikowe tabletki, zastrzyki antykoncepcyjne, plastry antykoncepcyjne, implanty, chipy oraz krążek antykoncepcyjny
- Metody chirurgiczne – w przypadku kobiet jest to sterylizacja, czyli podwiązanie jajowodów. To zabieg, którego skutki są nieodwracalne. To metoda najrzadziej stosowana, ponieważ w Polsce może być przeprowadzana jedynie ze wskazań lekarskich. Mężczyźni mogą także poddać się antykoncepcji chirurgicznej, jaką jest wazektomia. W większości przypadków jej skutki są możliwe do cofnięcia, jednak jest to zabieg kosztowny i niesie ryzyko trwałej niepłodności.
Zalety antykoncepcji długoterminowej
Kobiety aktywne seksualnie, przebywające w stałym związku i nieplanujące w najbliższej przyszłości potomstwa mogą zdecydować się na antykoncepcję długoterminową. Ten sposób zapewnia komfort w postaci stałej ochrony, bez potrzeby pamiętania każdego dnia o przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej. Długoterminowe metody antykoncepcji mogą być stosowane zarówno przez młode kobiety, jak i starsze kobiety, te przed i po ciąży, a nawet przez kobiety karmiące piersią.
- wkładki domaciczne – inaczej spirale antykoncepcyjne,
- implanty antykoncepcyjne,
- zastrzyki antykoncepcyjne,
- krążki dopochwowe – inaczej pierścienie hormonalne.
W stosowaniu wymienionych metod antykoncepcji bardzo ważne jest wykluczenia przeciwwskazań. Aby partnerzy mogli cieszyć się dogodnym zabezpieczeniem, należy wcześniej skonsultować jego wybór z lekarzem.
Co o nas mówią nasi pacjenci
Opinie naszych pacjentów
sprawiamy radość naszym pacjentom
Polecam klinikę. Profesjonalne podejście do człowieka, bynajmniej nie przez pryzmat pieniędzy. Szczegółowa rozmowa z pacjentem, analiza problemu + omówienie zalet i wad ewentualnego zabiegu, ze szczególnym uwzględnieniem przeciwwskazań czy też ryzyka braku spodziewanego efektu (korekta powieki).
Pełny szacunek do personelu.
Klinika bardzo bardzo nowoczesna, podejście takie bardzo ludzkie i niezwykłe. Bardzo mi pomogli. Dziękuję
Cieszę się, że trafiłam pod opiekę dr Pawlikowskiego. Dziękuję za pomoc, profesjonalizm i miłą atmosferę na każdej wizycie!