Zabieg wykonuje
Badanie ginekologiczne
W naszym gabinecie ginekologicznym zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób kobiecych narządów płciowych. Celem badań ginekologicznych jest ocena zewnętrznych i wewnętrznych narządów rodnych kobiety.
Podstawową diagnostyką ginekologiczną jest badanie palpacyjne pochwy lub w przypadku kobiet z zachowaną błoną dziewiczą – odbytnicze, dzięki któremu lekarz może ocenić stan dróg rodnych. Pozostałe rodzaje badań ginekologicznych to:
- palpacyjne badanie piersi,
- USG piersi,
- USG dróg rodnych,
- cytologia,
- mammografia,
- kolposkopia,
- histerosalpingografia,
- laparoskopia,
- histeroskopia,
- biopsja mammotomiczna.
Ginekolog poinformuje Pacjentkę na wizycie konsultacyjnej o wszelkich wskazaniach do wykonania badań i zabiegów. Stosowanie się do nich może wpłynąć na jakość uzyskanych wyników.
Wizyta u ginekologa – jak często?
Na pierwszą wizytę u ginekologa zalecamy wybrać się niedługo po rozpoczęciu miesiączkowania. Młode kobiety często zwlekają z rozpoczęciem regularnych badań ginekologicznych. Kolejnym czynnikiem, wpływającym na podjęcie tej decyzji, powinno być planowanie podjęcia aktywności seksualnej.
Częstotliwość wizyt u ginekologa wynika z rodzaju badań, które powinny być przeprowadzone, wieku i zaleceń lekarza. Dla przykładu badanie ginekologiczne dwuręczne przeprowadza się najrzadziej raz w roku, a cytologię standardowo raz na trzy lata.
Kobiety w wieku rozrodczym powinny zgłaszać się na wizyty u ginekologa co najmniej raz w roku. Z mniejszą częstotliwością do gabinetu ginekologa mogą zgłaszać się kobiety po menopauzie. Dużą rolę odgrywa też sytuacja pacjentki. Kobieta w ciąży lub w trakcie procesu leczenia ginekologicznego będzie częściej odwiedzała gabinet lekarza.
Jak wygląda badanie ginekologiczne?
Badania przeprowadzane przez ginekologa dotyczą obszaru żeńskich narządów rodnych i piersi. Na początku lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad. Następnie Pacjentka zapraszana jest na fotel ginekologicznym. Lekarz ocenia jej narządy zewnętrzne oraz wewnętrzne. W tym celu używa wziernika oraz wykonuje badanie ginekologiczne dwuręczne, czyli badanie palpacyjne pochwy. Polega ono na wprowadzenie dwóch palców do pochwy przy jednoczesnym uciskaniu brzucha drugą ręką. W ten sposób może zbadać macicę, jajniki i jajowody. Badanie wykonuje się w rękawiczce nawilżonej żelem. Ostatni etap wizyty to palpacyjne badanie piersi metodą wzrokową i palpacyjną.
Jak się przygotować do badania ginekologicznego?
Wiele kobiet odwleka pierwszą wizytę u ginekologa z obawy przed krępującymi badaniami. Z tego względu pierwsza wizyta zazwyczaj ma na celu oswojenie się z nową sytuacją. W przypadku dziewcząt, aby czuć się pewniej, na pierwszą wizytę można przyjść z mamą. Oprócz zachowania właściwej higieny intymnej przed zabiegiem, nie ma konkretnych wskazań lekarskich, jak przygotować się do badania ginekologicznego.
Przed stawieniem się w gabinecie lekarza należy oddać mocz i przyjść wypróżnioną – co jest szczególnie ważne w przypadku odbytniczego badania kobiet, które posiadają błonę dziewiczą. Na fotelu ginekologicznym najlepiej usiąść tak, aby pośladki były przy krawędzi fotela. Zmniejszy to dyskomfort podczas zabiegu i ułatwi wykonanie badania.
Co o nas mówią nasi pacjenci
Opinie naszych pacjentów
sprawiamy radość naszym pacjentom
Polecam klinikę. Profesjonalne podejście do człowieka, bynajmniej nie przez pryzmat pieniędzy. Szczegółowa rozmowa z pacjentem, analiza problemu + omówienie zalet i wad ewentualnego zabiegu, ze szczególnym uwzględnieniem przeciwwskazań czy też ryzyka braku spodziewanego efektu (korekta powieki).
Pełny szacunek do personelu.
Klinika bardzo bardzo nowoczesna, podejście takie bardzo ludzkie i niezwykłe. Bardzo mi pomogli. Dziękuję
Cieszę się, że trafiłam pod opiekę dr Pawlikowskiego. Dziękuję za pomoc, profesjonalizm i miłą atmosferę na każdej wizycie!