Badanie histopatologiczne
Badanie histopatologiczne polega na ocenie i diagnozie zmiany chorobowej, np. nowotworowej. Pozwala na określenie jej charakteru oraz na dostosowanie właściwego sposobu leczenia pacjenta. Wykorzystywane jest także w procesie leczenia jako punkt odniesienia celem oceny jego postępów.
Na badanie histopatologiczne kieruje pacjenta lekarz dermatolog. Podczas wizyty konsultacyjnej sprawdza i ocenia znamię pod powiększeniem. Jeśli zauważy niepokojące objawy lub nie będzie miał pewności co do ich diagnozy, zaleci rozpoznanie histopatologiczne.
Aby przeprowadzić badanie histopatologiczne, pobieramy fragment skóry lub tkanki podskórnej. W zależności od rodzaju i umiejscowienia tkanki materiał pobieramy na dwa sposoby. Na powierzchni skóry tkanka pobierana jest chirurgicznie, co pozwala uzyskać wycinek materiału. W przypadku tkanek podskórnych pobieramy je, przeprowadzając biopsję cienkoigłową. Zabieg wykonujemy zawsze przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego lub ogólnego.
Pobrany materiał umieszczamy w specjalnym utrwalaczu, a w celu jego odwodnienia – w stężonym roztworze etanolu. Następnie próbka utwardzana jest w parafinie i poddawana dalszej obróbce. Dopiero w tym momencie dzielona jest na mniejsze, kilkumilimetrowej grubości skrawki. Aby uwidocznić struktury komórkowe, pobrane tkanki są poddane procesowi barwienia. Dopiero wtedy mogą zostać poddane badaniu, analizie i szczegółowym opisaniu. Na tej podstawie przygotowywane jest rozpoznanie histopatologiczne, które ukazuje rodzaj zmiany oraz przyczyny jej powstania.
Czy badanie histopatologiczne jest wiarygodne?
Wyniki histopatologiczne pozwalają na rozpoznanie zmian nowotworowych z odróżnieniem nowotworów złośliwych od łagodnych. Badanie wykazuje także obecność schorzeń zwyrodnieniowych i zapalnych organizmu. Rozpoznanie histopatologiczne może określić powód łysienia lub powstania zmiany chorobowej na skórze – przykładowo w ramach diagnostyki czerniaka skóry.
Badanie histopatologiczne gwarantuje wysoką skuteczność, większą nawet niż badanie cytologiczne. Ocena przestrzenna zmian chorobowych w tkance jest bardzo precyzyjna, ponieważ wynik pozwala szczegółowo przyjrzeć się strukturom patologicznym. Z tego względu badanie nadal pozostaje podstawą całego procesu diagnozy wielu chorób.
Ile się czeka na wynik histopatologiczny?
Tego rodzaju metoda badawcza należy do dość skomplikowanych, dlatego czas oczekiwania na wyniki histopatologiczne zależny jest od konkretnego przypadku. Rozumiemy, że pacjenci zazwyczaj z niecierpliwością oczekują ostatecznej diagnozy, dlatego dokładamy starań, aby wyniki były dostarczone w jak najkrótszym czasie. W tym okresie rekomendujemy pozostanie w stałym kontakcie z naszą kliniką — nagłe pogorszenie stanu zdrowia powinno zostać możliwie szybko skonsultowane. Po otrzymaniu rozpoznania tłumaczeniem wyniku badania histopatologicznego zajmuje się lekarz patomorfologii.
Cennik
Badanie histopatologiczne
Co o nas mówią nasi pacjenci
Opinie naszych pacjentów
sprawiamy radość naszym pacjentom
Polecam klinikę. Profesjonalne podejście do człowieka, bynajmniej nie przez pryzmat pieniędzy. Szczegółowa rozmowa z pacjentem, analiza problemu + omówienie zalet i wad ewentualnego zabiegu, ze szczególnym uwzględnieniem przeciwwskazań czy też ryzyka braku spodziewanego efektu (korekta powieki).
Pełny szacunek do personelu.
Klinika bardzo bardzo nowoczesna, podejście takie bardzo ludzkie i niezwykłe. Bardzo mi pomogli. Dziękuję
Cieszę się, że trafiłam pod opiekę dr Pawlikowskiego. Dziękuję za pomoc, profesjonalizm i miłą atmosferę na każdej wizycie!