Dermatochirurgia dziecięca
Dermatochirurgia dziecięca zajmuje się przede wszystkim diagnozowaniem i usuwaniem znamion u dzieci. Wszelkie zmiany skórne, nawet te występujące w wieku dziecięcym, powinny być poddane ocenie lekarza – dermatologa, dermatochirurga lub chirurga dziecięcego. Ich usunięcie może okazać się nie opcją, a koniecznością.
Usuwanie znamion u dzieci
Do leczenia i usunięcia kwalifikowana są znamiona pewne w ocenie wideodermatoskopowej. W przypadku zmian wątpliwych może wystąpić potrzeba przeprowadzenia bardziej szczegółowych badań diagnostycznych. Dermatochirurg, który podejmuje decyzję o wykonaniu zabiegu usunięcia danego znamienia u dziecka, uwzględnia jego charakter, wielkość oraz wiek dziecka.
Większość diagnozowanych znamion nie wymaga usuwania, a jedynie obserwacji. Polega ona na systematycznym oglądaniu skóry dziecka przez rodziców. Lekarz zaleci także regularne wizyty kontrolne, zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy zmiana jest bardziej eksponowana na promienie słoneczne. Jeśli rodzice dziecka zauważą pierwsze, niepokojące objawy, powinni jak najszybciej zgłosić to prowadzącemu leczenie specjaliście. Niekiedy znamiona obserwowane są przez pewien czas, ale ostatecznie usuwane w późniejszym wieku.
W naszym gabinecie dermatochirurgi dziecięcej najczęściej spotykamy się ze znamionami barwnikowymi. Dermatochirurgia dziecięca wyróżnia kilka rodzajów znamion barwnikowych: wrodzone, nabyte, typowe nabyte, atypowe oraz rzadziej występujące znamiona Spitz i Suttona. Są to zmiany rozrostowe w obrębie skóry zbudowane z tzw. melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry. Zmiany barwnikowe u dzieci występują zazwyczaj jako swoiste przebarwienia skóry, czyli w postaci pieprzyków. Ich obraz kliniczny jest zróżnicowany – może to być pojedyncze znamię lub liczne znamiona na całej skórze dziecka. Przeważnie są to zmiany łagodne, ich liczba zwiększa się wraz z wiekiem. Ryzyko transformacji nowotworowej znamion jest bardzo niskie, jednak niektóre rodzaje znamion barwnikowych u dzieci mogą być niebezpieczne.
Czy zabiegi dermatochirurgii są dla dzieci bolesne?
Zabiegi dermatochirurgii polegają na usunięciu zmian skórnych z różnych obszarów ciała, w tym także z twarzy. Przeprowadzenie takiego zabiegu wymaga od lekarza dużego doświadczenia i maksymalnej precyzji. W naszej klinice usuwanie zmian skórnych u dzieci wykonują lekarze z wieloletnim doświadczeniem, cenieni specjaliści w tej dziedzinie medycyny. Dbamy także o nowoczesny, wysokiej jakości sprzęt, aby zapewnić maksymalną skuteczność zabiegu, a zarazem minimalną jego inwazyjność. Znamiona barwnikowe usuwamy z niewielkim marginesem niezmienionej makroskopowo skóry.
Tak usunięte zmiany powinny być zbadane histopatologicznie oraz przeanalizowane pod kątem radykalności mikroskopowej zabiegu. Umożliwia to potwierdzenie rozpoznania. Gojenie powstałej rany trwa około 2 tygodnie. Szwy zdejmujemy w zależności od lokalizacji – najszybciej po 7 dniach, a najpóźniej po dwóch tygodniach.
Co o nas mówią nasi pacjenci
Opinie naszych pacjentów
sprawiamy radość naszym pacjentom
Polecam klinikę. Profesjonalne podejście do człowieka, bynajmniej nie przez pryzmat pieniędzy. Szczegółowa rozmowa z pacjentem, analiza problemu + omówienie zalet i wad ewentualnego zabiegu, ze szczególnym uwzględnieniem przeciwwskazań czy też ryzyka braku spodziewanego efektu (korekta powieki).
Pełny szacunek do personelu.
Klinika bardzo bardzo nowoczesna, podejście takie bardzo ludzkie i niezwykłe. Bardzo mi pomogli. Dziękuję
Cieszę się, że trafiłam pod opiekę dr Pawlikowskiego. Dziękuję za pomoc, profesjonalizm i miłą atmosferę na każdej wizycie!