Informacje dla pacjenta
Bolesność zabiegu:
★ bezbolesny
Czas trwania zabiegu:
20min
Powyższe informacje są orientacyjne i zależą od indywidualnych predyspozycji Pacjenta
Elektrokoagulacja u dzieci
Elektrokoagulacja to bezpieczny zabieg, który umożliwia minimalnie inwazyjną likwidację zmian skórnych – czyli bez użycia skalpela i bez potrzeby zastosowania szwów. Leczenie tego typu przeprowadzamy zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. Przed zabiegiem stosujemy miejscowe znieczulenie nasiękowe, by wyłączyć ewentualne wrażenia bólowe. Wykonujemy go zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych.
Kurzajki, brodawki, naczynka u dzieci – kiedy wykonać zabieg elektrokoagulacji?
W zabiegu elektrokoagulacji wykorzystujemy prąd elektryczny o dużej częstotliwości i niskim napięciu, co wywołuje na końcu elektrody zabiegowej wysoką temperaturę. W ten sposób usuwamy brodawki wirusowe, włókniaki oraz zamykamy naczynka prądem. Zabieg umożliwia szybkie usunięcie niewielkich zmian skórnych, z wyjątkiem tych z podejrzeniem złośliwości.
Elektrokoagulację u dzieci wykonujemy w przypadku wystąpienia:
- włókniaków miękkich,
- brodawek łojotokowych,
- przerostu gruczołów łojowych,
- brodawek wirusowych rąk,
- brodawek wirusowych stóp,
- brodawek płciowych (kłykcin kończystych),
- brodawek płaskich,
- mięczaków zakaźnych,
- rogowacenia słonecznego,
- rogu skórnego,
- raka podstawnokomórkowego (wybrane przypadki).
Zabieg znajduje zastosowanie w leczeniu rozszerzonych naczynek krwionośnych. Zamykanie naczynek prądem polega na przyłożeniu elektrody do obszaru występowania problemu. To natomiast wywołuje ścięcie białka w ściankach rozszerzonego naczynka i jego skuteczne zamknięcie. W elektrokoagulacji naczynek natężenie prądu jest indywidualnie dobierane przez lekarza. Efekty widoczne są zaraz po zabiegu.
Innym, popularnym powodem zgłoszenia się z dzieckiem na tego typu zabieg jest występowanie brodawek. Kurzajki występują szczególnie często u dzieci i młodzieży. Najczęściej powstają wskutek zarażenia przez dotyk od innej osoby. To choroba wirusowa, która może powracać, ale też ustąpić samoistnie.
Elektrokoagulacja brodawek u dzieci polega na szybkim usunięciu zmiany skórnej przez rozgrzaną elektrodę. W miejscu wykonania zabiegu pozostaje drobny strup. Ranka goi się w czasie od kilku do kilkunastu dni. Nie krwawi, ponieważ w czasie zabiegu dochodzi jednocześnie do elektrokoagulacji naczynek.
Zalety elektrokoagulacji
Do głównych zalet elektrokoagulacji należą:
- bezpieczeństwo zabiegu – przeprowadzamy go wyłącznie w obszarze leczonej zmiany skórnej, bez naruszania innych tkanek organizmu;
- wiele zastosowań – zabieg umożliwia usuwanie brodawek wirusowych, włókniaków oraz zamykanie naczynek prądem;
- szybkość zabiegu – elektrokoagulacja brodawek u dzieci lub zamykanie naczynek to zabiegi, które w zależności od rozmiaru i ilości zmian mogą trwać od kilku do kilkudziesięciu minut; efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu;
- minimalna inwazyjność – ranka po zabiegu goi się dość szybko, nie pozostawiając żadnych śladów lub w przypadku większych zmian – jedynie niewielkie, słabo widoczne blizny;
Tak jak w sytuacji przeprowadzania każdego innego zabiegu, również w tym przypadku istnieją pewne przeciwwskazania do zabiegu, a są nimi:
- cukrzyca,
- zaburzenia układu krążenia,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- ciąża,
- wszczepiony rozrusznik serca,
- choroba nowotworowa.
Co o nas mówią nasi pacjenci
Opinie naszych pacjentów
sprawiamy radość naszym pacjentom
Polecam klinikę. Profesjonalne podejście do człowieka, bynajmniej nie przez pryzmat pieniędzy. Szczegółowa rozmowa z pacjentem, analiza problemu + omówienie zalet i wad ewentualnego zabiegu, ze szczególnym uwzględnieniem przeciwwskazań czy też ryzyka braku spodziewanego efektu (korekta powieki).
Pełny szacunek do personelu.
Klinika bardzo bardzo nowoczesna, podejście takie bardzo ludzkie i niezwykłe. Bardzo mi pomogli. Dziękuję
Cieszę się, że trafiłam pod opiekę dr Pawlikowskiego. Dziękuję za pomoc, profesjonalizm i miłą atmosferę na każdej wizycie!