Korekcja uszu (Otoplastyka)
Na czym polega korekcja uszu, czyli otoplastyka?
Korekcja chirurgiczna uszu obejmuje różne rodzaje zabiegów: właściwe ustawienie małżowiny usznej, odtworzenie niewykształconych elementów chrząstki, działania naprawcze po urazach (np. szycie rozerwanego płatka ucha), korekty deformacji (usunięcie guzka Darwina, modyfikacja ucha satyra ze szpiczastą górną częścią, poprawa wyglądu ucha kalafiorowatego, np. u osób uprawiających zapasy, boks) lub całkowitą rekonstrukcję małżowiny. Zabieg może również skorygować asymetrię uszu.
Operacja odstających uszu
Najczęściej wykonywana korekta kształtu małżowiny usznej dotyczy odstających uszu, czyli takich, w których kąt odchylenia tzw. kąta czaszkowo-małżowinowego wynosi więcej niż 30 stopni. Uszy odstają z powodu słabego wykształcenia grobelki, czyli wypukłej części chrząstki, za którą uchu zagina sie ku czaszce. Przyczyną odstawania uszu mogą być również nieproporcjonalnie duże muszle uszu. Po podaniu znieczulenia w tylną część małżowiny usznej, chirurg wykonuje nacięcie w kształcie elipsy i oddziela skórę, by odsłonić chrząstkę. Dzięki odpowiedniemu nacięciu jej, usunięciu fragmentów lub modelowaniu lekarz tworzy nowe załamanie. To sprawia, że ucho jest bardziej przygięte w kierunku głowy. Następnie zakładane są niewchłanialne szwy, które stabilizują małżowinę w nowej pozycji. Skóra zszywana jest nićmi, które zostaną usunięte po kilku lub kilkunastu dniach. Na koniec na ucho zakłada się opatrunek z maścią antybakteryjną, który dodatkowo podtrzymywany jest bandażem elastycznym owiniętym wokół głowy.
Ile trwa zabieg korekcji uszu?
Z reguły operacja korekcji ucha trwa ok. 60 min. Obustronna otoplastyka – ok. 90 min. U osób dorosłych i starszych dzieci zabieg wykonuje się zwykle w znieczuleniu miejscowym nasiękowym, z możliwą dodatkową sedacją. U dzieci – w znieczuleniu ogólnym.
Rekonwalescencja po operacji uszu
Po zabiegu uszy mogą być lekko obrzęknięte i zasinione, co powinno ustąpić w ciągu 14 dni. W tym czasie najlepiej zrezygnować z mycia głowy. Warto również powstrzymać się od palenia papierosów, ponieważ w znacznym stopniu zaburza ono proces prawidłowego gojenia się ran. Po zdjęciu szwów opatrunek zostaje zastąpiony opaską. Należy ją nosić przez 4 tygodnie 24 godziny na dobę. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić zakładanie jej na noc nawet przez pół roku. Opaska ułatwia chrząstce przebudowę i chroni przed zniekształceniem oraz urazami. W okresie rekonwalescencji nie można opalać się, nie należy też uprawiać sportów kontaktowych, korzystać z basenu, solarium czy sauny. Przez 3-6 miesięcy mogą występować przejściowe zaburzenia czucia w obrębie małżowiny. To normalne, ponieważ w trakcie operacji korekcji uszu przecinane są niektóre zakończenia nerwowe i naczynia krwionośne. Chrząstka małżowiny usznej będzie ulegała przebudowie przez 2-6 miesięcy. Dopiero wówczas można ocenić ostateczny efekt wykonanej otoplastyki.
Na czym polega rekonstrukcja ucha?
Rekonstrukcje uszu wykonuje się u osób ze zwinięciem małżowiny, mikrocją, czyli uchem szczątkowym (brak lub niepełne wykształcenie niektórych struktur ucha) i anocją (całkowity brak małżowin). Nowe ucho powstaje dwuetapowo. Najpierw pobiera się chrząstkę z łuku żebrowego, rzeźbi się z niej chrząstkę ucha i wszywa do tunelu w okolicy brakującej małżowiny usznej. Można też wykorzystać w tym celu implant. Po 6 miesiącach oddziela się ucho od czaszki za pomocą przeszczepu skóry.
Jakie badania trzeba wykonać przed korektą kształtu uszu?
Laboratoryjne badania krwi, które należy zrobić przed otoplastyką to morfologia, parametry krzepnięcia, poziom elektrolitów w surowicy, przeciwciała HBs, przeciwciała anty-HCV.
Jak się przygotować do otoplastyki?
W ciągu 14 dni poprzedzających zabieg korekty uszu nie wolno przyjmować leków wpływających na krzepnięcie krwi, np. salicylanów. Trzy dni przed zabiegiem należy zrezygnować z alkoholu. Wyznaczony termin operacji może być anulowany z powodu infekcji bakteryjnej lub wirusowej, trwającej lub niedawno zakończonej antybiotykoterapii i gdy pojawi się opryszczka.
Przeciwwskazania do wykonania plastyki uszu
Przeciwwskazaniem do korekcji uszu są ciężkie choroby ogólnoustrojowe, choroby autoimmunologiczne w fazie aktywnej, przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych (konieczne jest odstawienie leków po konsultacji z lekarzem prowadzącym). Względne przeszkody to: cukrzyca, niedokrwistość, nieleczone nadciśnienie, zaburzenia krzepnięcia krwi.
Cennik
Otoplastyka
Co o nas mówią nasi pacjenci
Opinie naszych pacjentów
sprawiamy radość naszym pacjentom
Polecam klinikę. Profesjonalne podejście do człowieka, bynajmniej nie przez pryzmat pieniędzy. Szczegółowa rozmowa z pacjentem, analiza problemu + omówienie zalet i wad ewentualnego zabiegu, ze szczególnym uwzględnieniem przeciwwskazań czy też ryzyka braku spodziewanego efektu (korekta powieki).
Pełny szacunek do personelu.
Klinika bardzo bardzo nowoczesna, podejście takie bardzo ludzkie i niezwykłe. Bardzo mi pomogli. Dziękuję
Cieszę się, że trafiłam pod opiekę dr Pawlikowskiego. Dziękuję za pomoc, profesjonalizm i miłą atmosferę na każdej wizycie!