Informacje dla pacjenta
Bolesność zabiegu:
★ ★ ★ umiarkowany ból
Czas trwania zabiegu:
15min
Czas rekonwalescencji:
5 dni
Powyższe informacje są orientacyjne i zależą od indywidualnych predyspozycji Pacjenta
Krioterapia
Krioterapia to wykorzystywane szeroko w medycynie leczenie zimnem. Wyróżniamy krioterapię miejscową, stosowaną na wybrane partie ciała, i ogólną. Ta pierwsza to, obok elektrokoagulacji, laseroterapii i metod chirurgicznych, jedna z bardziej popularnych metod leczenia chorób skóry. Krioterapia miejscowa jest metodą nieinwazyjną i dobrze tolerowaną przez pacjentów w każdym wieku. Nie tylko leczy i usuwa zmiany oraz choroby skórne, ale także przyczynia się do łagodzenia bólu, działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.
Na czym polega krioterapia?
Krioterapia miejscowa to zabieg z wykorzystaniem ciekłego azotu o temperaturze -196०C wytwarzanego przez specjalistyczne urządzenie. Aby zrozumieć, na czym polega krioterapia, należy najpierw przyjrzeć się metodom jej wykonywania. W naszej klinice tego rodzaju zabieg leczenia zmian skórnych przeprowadzamy na kilka sposobów:
- metodą kontaktową (aplikacyjne) – do zabiegu wykorzystujemy końcówkę, która dotyka zmiany na skórze i przenosi niską temperaturę na tkankę;
- deep steak (doogniskowa) – mrożenie tkanek małym tamponem nasączonym w ciekłym azocie;
- spot freeze (natryskowa) – ciekły azot jest napylany odpowiednio silnym strumieniem azotu w zależności od rodzaju i wielkości zmiany.
Wybór danej metody zależy od rodzaju i rozległości chorego miejsca i należy do lekarza dermatologa. Na pierwszej wizycie przeprowadza on szczegółowy wywiad z pacjentem, aby poznać stan jego zdrowia oraz poinformować o przebiegu zabiegu, wskazaniach i przeciwwskazaniach do jego wykonania. Jeśli zachodzi taka potrzeba, zabieg może być wykonywany wielokrotnie. W wielu przypadkach ma jednak charakter jednorazowy. Wskazaniem do jego przeprowadzenia mogą być:
- brodawki wirusowe zwykłe,
- brodawki wirusowe stóp,
- brodawki łojotokowe,
- włókniaki miękkie,
- rogowacenie słoneczne,
- zmiany naczyniowe,
- blizny przerosłe – keloidy,
- łysienie plackowate,
- owrzodzenia żylne podudzi,
- rogowacenie słoneczne i starcze,
- ziarniniaki: naczyniowe i obrączkowate.
Ewentualne komplikacje, które mogą wystąpić po krioterapii, dzieli się na dwie grupy:
- bezpośrednie – obejmujące obrzęk, powstanie pęcherza również z zawartością krwistego osocza, rumień, stwardnienie, zasinienie oraz ból;
- późne – do których należą miejscowe infekcje, przebarwienia, odbarwienia, blizny zanikowe i przerosłe.
Jeśli zabieg wykonują doświadczeni lekarze, ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest niskie. Nasi dermatolodzy to specjaliści w prowadzeniu tego rodzaju leczenia. Ponadto ciekłego azotu nie powinno się stosować w takich partiach ciała, jak podudzia, skrzydełka nosa, przewód słuchowy, czerwień warg ze względu na możliwość powikłań w tych miejscach. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest niewiele. Należy do nich pokrzywka z zimna, rumień z zimna i choroba Reynauda.
Czy krioterapia boli?
Niektórzy pacjenci obawiają się bólu podczas zabiegu. Dlatego zawczasu informujemy ich o tym, jak przebiega zabieg i czy krioterapia boli. Dolegliwości bólowe podczas jej trwania są minimalne, ponieważ ciekły azot wykazuje także właściwości przeciwbólowe.
Cennik
Krioterapia
Co o nas mówią nasi pacjenci
Opinie naszych pacjentów
sprawiamy radość naszym pacjentom
Polecam klinikę. Profesjonalne podejście do człowieka, bynajmniej nie przez pryzmat pieniędzy. Szczegółowa rozmowa z pacjentem, analiza problemu + omówienie zalet i wad ewentualnego zabiegu, ze szczególnym uwzględnieniem przeciwwskazań czy też ryzyka braku spodziewanego efektu (korekta powieki).
Pełny szacunek do personelu.
Klinika bardzo bardzo nowoczesna, podejście takie bardzo ludzkie i niezwykłe. Bardzo mi pomogli. Dziękuję
Cieszę się, że trafiłam pod opiekę dr Pawlikowskiego. Dziękuję za pomoc, profesjonalizm i miłą atmosferę na każdej wizycie!