Łyżeczkowanie zmian u dziecka
Łyżeczkowanie zmian skórnych to skuteczny i szybki zabieg stosowany w dermatologii dziecięcej. Lekarz mechanicznie likwiduje zmiany chorobowej lub zainfekowanej tkanki za pomocą narzędzia chirurgicznego zwanego „łyżeczką”. Łyżeczkowanie pozwala usunąć w bezpieczny sposób uciążliwe brodawki lub znamiona. Powodem wykonania zabiegu może być rozwój choroby lub względy estetyczne. Jest on polecany szczególnie w przypadkach, kiedy lekarz podejrzewa, że zmiana może mieć złośliwy charakter.
Zmiany skórne u dzieci
Łyżeczkowanie to jedna z najbezpieczniejszych metod stosowanych przy usuwaniu zmian skórnych u dzieci, spowodowanych przez brodawczaka i mięczaka zakaźnego. W zabiegu wykorzystujemy sterylną mikrołyżeczkę o ostrych brzegach. Pozwala ona na całkowite wycięcie zmiany skórnej.
Gotowość małego pacjenta do przystąpienia do łyżeczkowania zmian skórnych jest określana na podstawie konsultacji medycznej. Podczas jej trwania lekarz zapoznaje się z rodzajem zmiany, ponieważ mechaniczne usunięcie nie sprawdzi się w każdym przypadku. Dodatkowo wyklucza ewentualne przeciwwskazania. Głównie należą do nich zaburzenia krzepnięcia krwi i nieleczona cukrzyca.
Przed rozpoczęciem zabiegu dezynfekujemy obszar, na którym występuje zmiana, zmiękczamy ją i znieczulamy miejscowo (nasiękowo) jej okolice, dzięki czemu Pacjent nie odczuje żadnego bólu. Następnie lekarz łyżeczkuje kurzajkę, brodawkę lub mięczaka wraz z jej korzeniami. Aby problem nie powrócił oraz aby zagrożenie pojawienia się choroby nowotworowej zostało zredukowane do minimum – lekarz wycina zmianę wraz z odpowiednim marginesem bezpieczeństwa. Wycięty fragment skóry przekazujemy do badania histopatologicznego.
Łyżeczkowanie zmian skórnych to zazwyczaj pojedynczy zabieg o krótkim czasie trwania – maksymalnie 30 minut. Ze względu na niewielką inwazyjność, ranka goi się dość szybko. Lekarz przekazuje rodzicom dziecka szczegółowe wytyczne do zastosowania po wykonanym zabiegu.
Rodzice małego pacjenta powinni zwrócić szczególną uwagę na to, aby na skórze dziecka nie pojawiły się drobnoustroje chorobotwórcze, które mogłyby spowodować nawrót infekcji. Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja i unikanie współdzielenia miejsc (basen, sauna, siłownia) i przedmiotów (np. ręcznika) aż do całkowitego ustania rozwoju zmian. Po zabiegu powinno się unikać ekspozycji słonecznej przez okres dwóch tygodni. Ranka powinna być regularnie oczyszczana lekiem Octenisept i właściwie zabezpieczona materiałem opatrunkowym.
Łyżeczkowanie kurzajek u dziecka
Kurzajki, zwane brodawkami wirusowymi, nie są niebezpieczne, ale często bardzo problematyczne. Umiejscowione na stopach dzieci, mogą powodować dyskomfort. Natomiast występujące w innych miejscach są często rozdrapywane, co jeszcze pogarsza problem.
Kurzajki powstają poprzez zakażenie skóry wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Najczęściej zarażają się nim dzieci, ponieważ posiadają one mniejszą niż u dorosłych odporność. Innym czynnikiem jest brak właściwej higieny. Dzieci zazwyczaj same o niej nie pamiętają, jeśli nie zostaną dopilnowane przez rodziców. Skłonność do zarażania się wirusem brodawczaka może być także dziedziczna.
Co o nas mówią nasi pacjenci
Opinie naszych pacjentów
sprawiamy radość naszym pacjentom
Polecam klinikę. Profesjonalne podejście do człowieka, bynajmniej nie przez pryzmat pieniędzy. Szczegółowa rozmowa z pacjentem, analiza problemu + omówienie zalet i wad ewentualnego zabiegu, ze szczególnym uwzględnieniem przeciwwskazań czy też ryzyka braku spodziewanego efektu (korekta powieki).
Pełny szacunek do personelu.
Klinika bardzo bardzo nowoczesna, podejście takie bardzo ludzkie i niezwykłe. Bardzo mi pomogli. Dziękuję
Cieszę się, że trafiłam pod opiekę dr Pawlikowskiego. Dziękuję za pomoc, profesjonalizm i miłą atmosferę na każdej wizycie!