Mykologia
Mykologia zajmuje się badaniem grzybów oraz ich identyfikacją. Badanie mykologiczne pozwala rozpoznać typ grzyba chorobotwórczego, który zaatakował organizm pacjenta. W naszej klinice przeprowadzamy je w celu opracowania skutecznego planu leczenia infekcji grzybiczej. Wpływają one negatywnie zarówno na stan zdrowia, jak i nasz wygląd.
Mykologia medyczna
Obecność zmian grzybiczych wywołuje skrępowanie, ponieważ wyglądają nieestetycznie. Badanie mykologiczne pozwala na szybką identyfikację rodzaju grzyba i zwiększa szanse na szybkie wyleczenie schorzenia. W tym celu lekarz musi pobrać materiał do badań. Mykologia medyczna wykorzystuje różne sposoby jego zdobycia. To, na czym polega badanie mykologiczne, wynika bezpośrednio z lokalizacji zmian podejrzanych o obecność grzybów. Zazwyczaj pobierany jest wymaz lub zeskrobina. Sposoby poboru materiału mogą się różnić ze względu na miejsce i rodzaj iniekcji:
- Infekcja skóry – badanie polega na pobraniu łusek naskórkowych z ognisk chorobowych i ich obrzeży.
- Infekcja owłosionej skóry głowy – wymaga pobrania włosów z centrum ogniska i łusek naskórkowych z obrzeża zmian.
- Iniekcja paznokci – pobieramy materiał z wykorzystaniem cążek.
- Infekcja jamy ustnej – wymaga pobrania wymazu.
- Infekcja narządów rodnych – polega na ocenie koloru, konsystencji, zapachu i pH wydzieliny.
Pobrany materiał analizujemy pod mikroskopem. Aby określić poziom wrażliwości grzyba na poszczególne antybiotyki i leki przeciwgrzybicze wykonujemy tzw. mykogram. To pozwala nam dostosować właściwy lek w danym przypadku i rozpocząć skuteczne leczenie.
Jak się przygotować do badania mykologicznego?
Aby właściwie przygotować się do badania mykologicznego należy pamiętać o:
- niestosowaniu kosmetyków w dniu badania — w tym żelu pod prysznic, szamponu, mydła, kremów, balsamów, antyperspirantów itp,
- odstawieniu leków przeciwgrzybiczych — preparatów miejscowych (1 tydzień przed badaniem), lakierów (2 tygodnie przed badaniem), leków doustnych (zgodnie z zaleceniami lekarza) — ze względu na to, iż mogą one zafałszować wynik,
- w przypadku badania mykologicznego paznokci — pacjent powinien pamiętać o nie obcinaniu paznokci na 1 tydzień przed badaniem, zmyciu lakieru kosmetycznego na 3 dni przed badaniem.
W przypadku tego rodzaju badania nie występują żadne skutki uboczne. Mogą do niego przystąpić mężczyźni i kobiety, w tym także te w ciąży oraz w czasie laktacji.
Ile kosztuje badanie mykologiczne?
Określenie kosztu badania mykologicznego jest możliwe po zapoznaniu się z rodzajem i skalą infekcji. Szacunkowy koszt badania dostępny jest w cenniku na naszej stronie. Szczegółowe informacje o jego cenie pacjent otrzyma od lekarza po przeprowadzonej konsultacji.
Cennik
Badanie mykologiczne
Co o nas mówią nasi pacjenci
Opinie naszych pacjentów
sprawiamy radość naszym pacjentom
Polecam klinikę. Profesjonalne podejście do człowieka, bynajmniej nie przez pryzmat pieniędzy. Szczegółowa rozmowa z pacjentem, analiza problemu + omówienie zalet i wad ewentualnego zabiegu, ze szczególnym uwzględnieniem przeciwwskazań czy też ryzyka braku spodziewanego efektu (korekta powieki).
Pełny szacunek do personelu.
Klinika bardzo bardzo nowoczesna, podejście takie bardzo ludzkie i niezwykłe. Bardzo mi pomogli. Dziękuję
Cieszę się, że trafiłam pod opiekę dr Pawlikowskiego. Dziękuję za pomoc, profesjonalizm i miłą atmosferę na każdej wizycie!