Informacje dla pacjenta
Bolesność zabiegu:
★ bezbolesny
Czas trwania zabiegu:
1h
Czas rekonwalescencji:
10 dni
Powyższe informacje są orientacyjne i zależą od indywidualnych predyspozycji Pacjenta
Zabieg wykonuje
Plastyka powiek (Blefaroplastyka)
Czym jest blefaroplastyka
Blefaroplastyka to operacja plastyczna powiek. Blefaroplastykę można wykonać na powiekach górnych i na powiekach dolnych. Podczas zabiegu chirurgicznego lekarz usuwa nadmiar skóry i, w razie potrzeby, przepukliny tłuszczowe zlokalizowane okołogałkowo. Niekiedy konieczne jest wzmocnienie lub usunięcie mięśnia w tej okolicy twarzy. Wygląd oczu ma ogromny wpływ na wyraz całej twarzy. Na to, czy wydaje się ona pogodna, czy zmęczona. Operacja plastyczna powiek pomaga przywrócić młodsze spojrzenie. Opadające czy rozciągnięte powieki to problem estetyczny, ale i zdrowotny. Bywa, że nadmiar skóry wręcz ogranicza pole widzenia. Wówczas operację plastyczną powiek wykonuje się ze wskazań medycznych, a zabieg może być refundowany przez NFZ, jeśli zostanie wykonany przez wskazany przez NFZ ośrodek. Szacuje się, że czynniki dziedziczne stanowią około 60% ryzyka wystąpienia wiotczejących powiek, w pozostałej części znaczenie ma wiek, płeć oraz styl życia. Problem częściej dotyczy mężczyzn, palaczy, osób o jasnej cerze i tych, którzy zmagają się z nadwagą i otyłością (tłuszcz bowiem zbiera się w okolicy powiek).
Plastyka powiek – cena i przebieg operacji
Przed zabiegiem trzeba wykonać badania krwi: morfologię i koagulogram. Na dwa tygodnie przez operacją nie powinno się przyjmować niektórych leków zmniejszających krzepliwość krwi (np. aspiryny). W przypadku występujących chorób oczu, należy wcześniej skonsultować się z okulistą. W dniu zabiegu warto zabrać ze sobą ciemne okulary – przydadzą się po wykonaniu blefaroplastyki. Operację plastyczną powiek wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym. Zabieg redukujący nadmiar skóry wykonuje się poprzez wycięcie wąskiego paska skóry. Blizna zostaje ukryta w naturalnym załamku skóry wokół oka. Na miejsce szycia nakleja się niewielki opatrunek z cienkich plastrów – oko można otwierać zaraz po operacji. Cały zabieg trwa 40-60 min. Szwy zdejmowane są zwykle po 5-7 dniach. Efekt jest trwały. Cena operacji plastycznej powiek wynosi 3-8 tys.
Rekonwalescencja po blefaroplastyce powiek
Po operacji przez tydzień należy unikać wysiłku, podnoszenia ciężkich przedmiotów oraz pracy przy komputerze, oglądania telewizji, czytania. Nadmierne wytężanie wzroku nasila obrzęk i przedłuża gojenie. Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny zrezygnować z nich na około 2 tygodnie po zabiegu. Warto stosować chłodne okłady i spać z lekko uniesioną głową. Ból po zabiegu jest minimalny i na ogół nie wymaga stosowania leków przeciwbólowych. Po zdjęciu szwów wskazane jest natłuszczanie powiek i delikatny masaż. Należy unikać promieni słonecznych, w przeciwnym razie czerwone blizny mogą pozostać bardziej widoczne. Nakładanie makijażu jest możliwe po 7-10 dniach, gdy powieka jest całkowicie wygojona.
Wskazania do zabiegu blefaroplastyki
Najczęściej operacja plastyczna powiek przeprowadzana jest ze względów estetycznych, oczy wyglądają na zmęczone, występują wyraźnie zaznaczone worki. Blefaroplastykę wykonuje się też z powodu podwinięcia brzegu powieki w kierunku gałki ocznej (entropion). Przyczyną tego problemu jest osłabienie napięcia więzadeł powiekowych i stopniowy zanik tkanek powieki dolnej, co ma związek ze starzeniem się. Entropion może wystąpić również w wyniku urazu, stanu zapalnego lub po zabiegu chirurgicznym. U osób w zaawansowanym wieku może też wystąpić odwinięcie powieki (ektropion), gdy jej brzeg nie przylega do gałki ocznej. Towarzyszy temu nadmierne łzawienie i częsty stan zapalny spojówki. Ostatnim wskazaniem do operacji plastycznej powiek jest opadanie górnej powieki (ptoza), w wyniku której dochodzi do znacznego zmniejszenia szpary powiekowej. W zaawansowanych przypadkach przysłonięcie źrenicy oka prowadzi do niedowidzenia.
Przeciwwskazania do zabiegu i możliwe powikłania
Zawsze przed wykonaniem blefaroplastyki wykonywana jest dokumentacja fotograficzna a lekarz ocenia stan ogólny pacjenta, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Należą do nich m.in. występowanie zespołu suchego oka, przyjmowanie na stałe doustnych leków przeciwkrzepliwych, infekcje wirusowe (np. opryszczka) i bakteryjne, choroby ogólnoustrojowe (np. nieuregulowana cukrzyca, nieleczone nadciśnienie tętnicze, skazy naczyniowe i zaburzenia krzepnięcia). Jeśli chodzi o powikłania po zabiegu, tak jak przy większości operacji może pojawić się krwiak, utrudnione gojenie się blizny, infekcja. Jednym z poważniejszych powikłań jest niedomykalność powiek związana z wycięciem zbyt dużej ilości skóry.
Cennik
Blefaroplastyka
Co o nas mówią nasi pacjenci
Opinie naszych pacjentów
sprawiamy radość naszym pacjentom
Polecam klinikę. Profesjonalne podejście do człowieka, bynajmniej nie przez pryzmat pieniędzy. Szczegółowa rozmowa z pacjentem, analiza problemu + omówienie zalet i wad ewentualnego zabiegu, ze szczególnym uwzględnieniem przeciwwskazań czy też ryzyka braku spodziewanego efektu (korekta powieki).
Pełny szacunek do personelu.
Klinika bardzo bardzo nowoczesna, podejście takie bardzo ludzkie i niezwykłe. Bardzo mi pomogli. Dziękuję
Cieszę się, że trafiłam pod opiekę dr Pawlikowskiego. Dziękuję za pomoc, profesjonalizm i miłą atmosferę na każdej wizycie!