Informacje dla pacjenta
Bolesność zabiegu:
★ bezbolesny
Czas trwania zabiegu:
20min
Konieczność powtórzenia:
1x
Powyższe informacje są orientacyjne i zależą od indywidualnych predyspozycji Pacjenta
Skleroterapia
Żylaki powstają z powodu niewydolności krążenia w naczyniach żylnych. Najczęściej pojawiają się na nogach, są widoczne gołym okiem, ponieważ charakteryzują się ciemnoniebieskim kolorem i krętą strukturą, a z czasem ulegają uwypukleniu. Nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również mogą powodować ból i kolejne, poważne powikłania. Medycyna znalazła sposób na ten problem – skleroterapię. Zabieg zalecamy wszystkim osobom zmagającymi się z żylakami. Poniżej przedstawiamy na czym polega skleroterapia i jakie są jej efekty.
Na czym polega skleroterapia?
Zabieg jest stosowany u pacjentów w przebiegu niewydolności żylnej, której objawem są problemy, takie jak żylaki naczyniowe i głębokie, żylaki po zabiegach operacyjnych, żyły siateczkowate, teleangiektazje (pajączki), niewielkie wady naczyniowe (np. naczyniaki jamiste), niewydolność żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej, owrzodzenie żylakowe. Metoda polega na podaniu do światła żyły różnych substancji, które zmniejszają przepływ w leczonym naczyniu żylnym.
Leczenie zaczyna się od wykonania badania USG Doppler układu żylnego kończyn dolnych w celu ustalenia jego wydolności i zakresu zabiegu. W czasie skleroterapii podajemy do żyły preparat, który wywołuje kontrolowany odczyn zapalny ściany naczynia. W tym miejscu powstaje skrzeplina, a następnie zwłóknienie, czego następstwem jest obliteracja, czyli zamknięcie światła naczynia. Naczynie zanika całkowicie w związku z brakiem przepływu krwi. Zabieg można przeprowadzać metodą płynną lub piankową Tessariego w zależności od średnicy naczynia.
W naszej klinice w zabiegu skleroterapii wykorzystujemy najwyższej jakości preparaty: Aethoksysclerol, Scleremo, Variglobin, Varicocid. Lekarz specjalista zawsze informuje pacjenta o szczególnych wskazaniach pozabiegowych. W tym przypadku postępowanie obejmuje:
- noszenie opaski uciskowej od 4 – 6 tygodni w przypadku obliteracji małych naczyń,
- zakaz rozgrzewania kończyn dolnych,
- kąpiele w letniej wodzie,
- unikanie długiego stania lub siedzenia,
- konieczność prowadzenia czynnego trybu życia do wygojenia.
Jak w przypadku każdego zabiegu, również i przy skleroterapii istnieją pewne przeciwwskazania do jej wykonania. Należą do nich:
- okres ciąży i laktacji,
- uczulenie na środek stosowany do obliteracji,
- nowotwory,
- choroba tkanki łącznej,
- obrzęk chłonny,
- choroba reumatyczna,
- choroba zwyrodnieniowa,
- przewlekła niewydolność żylna,
- zaawansowany wiek,
- zakrzepica żył głębokich.
Czy skleroterapia jest skuteczna?
Podstawową zaletą zabiegu jest jego niewielka inwazyjność w porównaniu z metodami laserowymi lub chirurgicznymi. Wielu pacjentów zastanawia się jednak, czy skleroterapia jest skuteczna?
Skuteczność zabiegu jest zależna od rodzaju zastosowanej substancji oraz jej ilości i stężenia. Uważa się, że w przypadku naczyń o średnicy 1-4 mm skleroterapia jest metodą najskuteczniejszą i nie wyłączającą z codziennego życia. Zabieg nie jest bolesny i może być wykonywany zupełnie bezpiecznie w warunkach ambulatoryjnych.
Ile kosztuje skleroterapia?
W celu określenia tego, ile kosztuje skleroterapia, należy wcześniej ustalić zakres zabiegu i rodzaj leczonych niewydolności żylnych. Na pierwszej wizycie, po wykonaniu badań diagnostycznych i analizie problemu, przedstawiamy naszym pacjentom szczegółowy koszt i zakres leczenia. Można przyjąć, że cena zabiegu zamykania naczynek na nogach zaczyna się od 600 zł.
Cennik
Skleroterapia
Co o nas mówią nasi pacjenci
Opinie naszych pacjentów
sprawiamy radość naszym pacjentom
Polecam klinikę. Profesjonalne podejście do człowieka, bynajmniej nie przez pryzmat pieniędzy. Szczegółowa rozmowa z pacjentem, analiza problemu + omówienie zalet i wad ewentualnego zabiegu, ze szczególnym uwzględnieniem przeciwwskazań czy też ryzyka braku spodziewanego efektu (korekta powieki).
Pełny szacunek do personelu.
Klinika bardzo bardzo nowoczesna, podejście takie bardzo ludzkie i niezwykłe. Bardzo mi pomogli. Dziękuję
Cieszę się, że trafiłam pod opiekę dr Pawlikowskiego. Dziękuję za pomoc, profesjonalizm i miłą atmosferę na każdej wizycie!