Informacje dla pacjenta
Bolesność zabiegu:
★ bezbolesny
Czas trwania zabiegu:
50min
Czas rekonwalescencji:
14 dni
Powyższe informacje są orientacyjne i zależą od indywidualnych predyspozycji Pacjenta
Zabieg wykonuje
Stulejka
Jest to stan, w którym zbyt wąski napletek z obecnym pierścieniem zwężającym nie może być odwiedziony za żołądź prącia. Stulejka uniemożliwia lub ogranicza ściąganie napletka. Schorzenie może być nabyte lub wrodzone. Stulejka fizjologiczna, czyli wrodzona, ma miejsca po urodzeniu w wyniku przywarcia napletka do żołędzi prącia. W 90% przypadków napletek udaje się odprowadzić do 3 roku życia. Stulejka nabyta występuje u dorosłych mężczyzn. W każdym przypadku zajmujemy się leczeniem tego problemu. To ważne, gdyż nieleczona powoduje poważne komplikacje, takie jak nawracające stany zapalne, załupek czy rak prącia.
Zapalenie napletka – objawy
Zapalenie napletka to częsta choroba wieku dziecięcego. Jej powodem jest zazwyczaj brak odpowiedniej higieny. Typowymi objawami są:
- zaczerwienienie napletka i jego okolic,
- ból skóry prącia, pieczenie w czasie oddawania moczu;
- przejrzysta wydzielina z cewki moczowej,
- zaciśnięcie napletka, które powoduje problemy z jego ściągnięciem,
- występujące na nim pęcherzyki i białe plamki.
Zapalenie napletka u dzieci ma zazwyczaj łagodny przebieg i mija po kilku dniach. Jeśli problemy nie miną i doszło do uciążliwego bólu oraz problemów z oddawaniem moczu i gorączką, zalecamy zgłosić się do lekarza.
W przypadku zapalenia napletka osób dorosłych często ze stulejką mamy do czynienia w przebiegu cukrzycy. Do powstania tego rodzaju problemu prowadzi grzybica penisa i zbierająca się pod napletkiem mastka. Symptomem tego rodzaju problemów jest:
- ból penisa lub pieczenie, swędzenie,
- bezbarwna wydzielina z penisa,
- zaczerwieniony żołądź,
- niekiedy także krostki i biały nalot.
Nieleczona stulejka
Nieleczona stulejka może powodować poważne dolegliwości, dlatego schorzenia nie należy bagatelizować, ale zgłosić do specjalisty. Powstałe pod wpływem stulejki infekcje ostatecznie mogą utrudnić poczęcie dziecka i uniemożliwiać prawidłowe oddawanie moczu. Stulejka wpływa także na większe ryzyko rozwoju nowotworu prącia, a u partnerki raka szyjki macicy. Ponadto zaburza życie intymne, gdyż powoduje ból podczas stosunku seksualnego. Pozostałymi następstwami zaniedbań w tej sferze są:
- załupek,
- nawracające zapalenie żołędzi,
- Balanoposthitis,
- chroniczne zapalenie,
- infekcja przenoszona drogą płciową.
Operacja stulejki
W leczeniu zachowawczym dzieci lekarz przepisuje specjalną maść na bazie sterydów. Należy ją aplikować na napletek chłopca przez kilka tygodni. W sytuacji, gdy kuracja nie odnosi skutków, lekarz proponuje leczenie operacyjne.
Wybór metody leczenia stulejki związany jest ze stopniem zaawansowania choroby. Mniej inwazyjna jest plastyka napletka – czyli poszerzenie ujścia napletka przez wykonane na nim nacięcie wzdłuż osi prącia. Drugim sposobem jest obrzezanie. Polega ono na częściowym lub całkowitym usunięciu napletka. Daje to gwarancję, że problem zostanie na zawsze rozwiązany. Zabieg obrzezania w przypadku dzieci przeprowadzamy najczęściej w następujących przypadkach:
- nawracające zapalenie żołędzi prącia,
- marskość żołędzi i napletka,
- infekcje dróg moczowych,
- zastawki cewki tylnej,
- pęcherz neurogenny,
- nieudana kuracja farmakologiczna,
- powody religijne.
Co o nas mówią nasi pacjenci
Opinie naszych pacjentów
sprawiamy radość naszym pacjentom
Polecam klinikę. Profesjonalne podejście do człowieka, bynajmniej nie przez pryzmat pieniędzy. Szczegółowa rozmowa z pacjentem, analiza problemu + omówienie zalet i wad ewentualnego zabiegu, ze szczególnym uwzględnieniem przeciwwskazań czy też ryzyka braku spodziewanego efektu (korekta powieki).
Pełny szacunek do personelu.
Klinika bardzo bardzo nowoczesna, podejście takie bardzo ludzkie i niezwykłe. Bardzo mi pomogli. Dziękuję
Cieszę się, że trafiłam pod opiekę dr Pawlikowskiego. Dziękuję za pomoc, profesjonalizm i miłą atmosferę na każdej wizycie!