Usuwanie wrastających paznokci
Wrastające paznokcie to schorzenie, które objawia się silnym bólem, miejscowym odczynem zapalnym i dynamiczną hipergranulacją, czyli tzw. dzikim mięsem. Schorzenie dotyka osób w różnym wieku, zarówno mężczyzn, jak i kobiety, a jego konwencjonalne leczenie nie gwarantuje skutecznego pozbycia się problemu. Nawroty po leczeniu zdarzają się nawet w 70%. W Klinice Pawlikowski wykonujemy skuteczne zabiegi na wrastające paznokcie.
Zabieg na wrastające paznokcie
Przyczyny powstania problemu wrastających paznokci mogą wynikać z różnych czynników:
- predyspozycje genetyczne,
- niewłaściwa pielęgnacja stóp i paznokci, np. niewłaściwe obcinanie paznokci,
- wady stóp,
- chodzenie w ciasnych butach na obcasach,
- ćwiczenia w zbyt dużym obuwiu sportowym,
- zaburzenia wzrostu paznokci w przebiegu chorób np. łuszczyca,
- niewłaściwa długość palców względem siebie.
Domowe zabiegi w postaci aplikacji maści i roztworów zawierających antybiotyki w wielu przypadkach bywają nieskuteczne w zapobieganiu wrastaniu paznokcia. W sytuacji, gdy ból, obrzęk i infekcja ropna się nasilają, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
W naszej klinice w przypadku wrastania małego stopnia lekarz przeprowadza tzw. klamrowanie paznokcia. Nasze wieloletnie doświadczenie pokazuje, że stosowanie klamry VHO Osthold Spange przynosi w takim przypadku bardzo skuteczne rezultaty. Ta trzyczęściowa klamra wykonana ze stali chirurgicznej sprężynowej. Możemy ją założyć nawet w momencie aktywnego procesu zapalnego. Pozwala na uniknięcie plastyki chirurgicznej, ale też zwiększa efektywność zabiegu chirurgicznego.
Chirurgiczne wycinanie wrastającego paznokcia gwarantuje jego poprawny wzrost. Zabieg polega na częściowej ekstrakcji płytki paznokciowej wraz z częścią macierzystą paznokcia w jego bocznych częściach oraz założeniu kilku szwów. Plastyka wałów paznokciowych jest zabiegiem nieskomplikowanym i krótkim – trwa około 15 minut. Po odrośnięciu paznokieć jest węższy i nie powraca problem z jego wrastaniem.
Czy chirurgiczne usuwanie wrośniętego paznokcia boli
Ingerencja chirurgiczna przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu podczas jego przeprowadzania. Mimo bezbolesności zabiegu chirurgicznego usuwania paznokcia, po tym, jak znieczulenie miejscowe przestanie działać, możliwe jest odczuwanie bólu i dyskomfortu. W takim przypadku można zażyć dostępne w aptece środki przeciwbólowe.
Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu
Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu usuwania wrastających paznokci jest przede wszystkim silny ból, obrzęk, zaczerwienienie, infekcja objawiająca się wydzieliną ropną i widoczne “dzikie mięso”.
Po zabiegu pacjentowi zalecamy ograniczenie chodzenia do minimum przez około 24 godziny i leżenie z nogą uniesioną do góry. Przez pewien czas, aż do całkowitego zagojenia się rany, nie należy uprawiać sportu. Ponowna wizyta w celu ściągnięcia szwów powinna odbyć się po około tygodniu od wykonania zabiegu. Bardzo ważna jest odpowiednia higiena operowanego miejsca i zmiana opatrunków.
Wycinanie wrastającego paznokcia nie należy wykonywać u tych pacjentów, którzy cierpią na:
- przewlekłe choroby, wpływające na ogólnie zły stan zdrowia,
- zaburzenia gojenia skóry i krzepnięcia krwi,
- miejscowe patologie w lokalizacji pola zabiegowego.
Cennik
Usuwanie wrastających paznokci
Co o nas mówią nasi pacjenci
Opinie naszych pacjentów
sprawiamy radość naszym pacjentom
Polecam klinikę. Profesjonalne podejście do człowieka, bynajmniej nie przez pryzmat pieniędzy. Szczegółowa rozmowa z pacjentem, analiza problemu + omówienie zalet i wad ewentualnego zabiegu, ze szczególnym uwzględnieniem przeciwwskazań czy też ryzyka braku spodziewanego efektu (korekta powieki).
Pełny szacunek do personelu.
Klinika bardzo bardzo nowoczesna, podejście takie bardzo ludzkie i niezwykłe. Bardzo mi pomogli. Dziękuję
Cieszę się, że trafiłam pod opiekę dr Pawlikowskiego. Dziękuję za pomoc, profesjonalizm i miłą atmosferę na każdej wizycie!